Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Макрон съобщи за подготовката на национален "план за пестеливост"

Френският президент Еманюел Макрон на парада за Деня на Бастилията на авеню Шанз-Елизе в Париж, 14 юли 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Франция ще приеме план за икономии срещу кризата, предизвикана от войната в Украйна, каза френският президент Еманюел Макрон в специалното си интервю по случай националния празник на страната.

Очаква ни "труден период", предизвикан от войната в Украйна, която ще бъде "продължителна" - заяви френският президент Макрон в празничното си интервю, в което очерта енергетиката, армията и икономиите като приоритети в следващия си мандат.

Той съобщи за подготовката на национален "план за пестеливост" срещу кризата, който трябва да задължи администрацията и гражданите да пестят енергия и ресурси: "Русия ще използва газа като оръжие във войната", "Трябва да подготвим сценарий изцяло без руски газ", заяви Еманюел Макрон. 

Той се спря дълго на инвестициите в модернизирането на френската армия, чийто бюджет ще се увеличава: "Искаме да направим всичко, за да спрем войната, без да водим война".

Макрон призова за национален консенсус по предстоящата пенсионна реформа, за която се очаква силен отпор от опозицията.

"Нямам характер на попадащ под влияния", коментира президентът  разкритията за тайната му подкрепа за транспортната компания "Юбер": "Изцяло защитавах отварянето на пазара и ще продължа да го правя", каза той.   



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп поиска Украйна да се съгласи "незабавно" с предложението на Путин за директни преговори

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп поиска от Украйна да се съгласи "незабавно" с предложението на руския лидер Владимир Путин за директни мирни преговори. Путин предлага преговорите с Украйна да се възобновят Вместо примирие от понеделник, за каквото призоваха Киев и европейските му съюзници вчера, Путин предложи снощи среща на руски с..

публикувано на 11.05.25 в 20:09
Германският външен министър Йохан Вадефул

Йохан Вадефул: Конфликтът в Газа не може да се реши с военни средства

Конфликтът в Газа не може да се реши с военни средства, а ударението трябва да се постави върху политическото решение, заяви германският външен министър Йохан Вадефул при днешното си посещение в Йерусалим, предаде "Ройтерс". Министърът заяви, че Германия ще направи всичко възможно, за да гарантира сигурността на Израел, но това не означава,..

публикувано на 11.05.25 в 19:46
Жан-Ноел Баро

Франция е съгласна с Нидерландия за споразумението между ЕС и Израел

Франция изказва съгласие с искането на Нидерландия да се преразгледа споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Израел заради хуманитарната катастрофа в Газа. Настояването на Нидерландия да се преразгледа споразумението между ЕС и Израел е "основателно" - заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро по време на участие в предаване..

публикувано на 11.05.25 в 19:20
Абас Аракчи

Иран: Програмата за обогатяване на уран не подлежи на договаряне

Иранската програма за обогатяване на уран не подлежи на договаряне. Тази позиция потвърди външният министър Абас Аракчи след поредния кръг от преговори в Мускат със специалния пратеник на САЩ Стив Уиткоф. Нов кръг преговори между Иран и САЩ в Оман Аракчи определи днешния кръг от разговори като "по-сериозен" от предишните три и добави, че сега..

публикувано на 11.05.25 в 19:04

Еди Рама: Албания ще бъде следващата страна в ЕС

Албанският премиер и лидер на управляващата Социалистическа партия (СП/PS) на Албания Еди Рама гласува днес на парламентарните избори в страната заедно със съпругата си Линда в село Сурел близо до албанската столица, съобщи албанският информационен портал "Шчиптаря". Албания гласува на парламентарни избори В кратко изявление пред медиите..

публикувано на 11.05.25 в 18:55

100 000 души присъстваха на първата неделна литургия на папа Лъв XIV

Папа Лъв XIV изнесе своята първа неделна литургия както е по традиция от балкона на базиликата "Св. Петър“ в Рим. Близо 100 000 души посрещнаха с овации появата на избрания в четвъртък от Конклава папа Лъв XIV, а той ги приветства със "Скъпи братя и сестри, честита неделя!“. От САЩ, през Перу, до Ватикана: Биографията на Лъв XIV – новият папа..

публикувано на 11.05.25 в 18:15

Жителите на столичния квартал "Захарна фабрика" продължават да протестират

Жители на столичния квартал "Захарна фабрика", чиито жилища бяха съборени, протестират за пореден ден на столичния булевард "Сливница". Те настояват общината да реши къде и как да бъдат настанени. "Бутнаха ни къщите, днес е 27-и ден, в който нашите другари, нашите хора спят навън със своите деца. На палатките живеят. Столична община - до момента нямаме..

публикувано на 11.05.25 в 18:06