Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Мартина Самарджиева:

Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка

| Интервю
Снимка: Медика
Чуй новината! Чуй новината:

Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от причините е липсата на профилактика, каза в интервю пред БНР д-р Мартина Самарджиева от частна болница в Плевен.

Тя и нейни колеги са участвали на първия европейски конгрес по кардиоонкология, а съвсем скоро ще има и европейски изпит за сертифициране на специалистите. Кардиоонкологията е нова и бързоразвиваща се подспециалност на кардиологията, която се занимава предимно с онкоболни пациенти и им помага да преминат терапията, без да се увреди сърцето им, обясни д-р Самарджиева в предаването "12+4".

"На конгреса във Флоренция ни бяха представени нови проучвания и утвърдени практики. Изключително много се вълнувахме, че сме част от този форум и да слушаме лекциите на водещите специалисти от Италия и САЩ. Водещите страни са Испания и Италия, те са една школа в ехокардиографията и кардиологията. И водещият проф. Лион от Обединеното кралство ни предадоха своя опит", сподели удовлетворението си от конгреса младата лекарка.

Според нея болниците трябва да имат политика, с която да задържат младите лекари и сподели, че в нейната болница в Плевен директорът дава възможност на младите лекари да се реализират.

"При нас всички лекари са на почит и са равни, нашият началник проф. Симова дава възможност на всички колеги да се изявяват по конгреси и всички публикуваме по наши и чужди издания. Заплащането не е маловажно, но базата и апаратурата са по-важни, за да се реализират лекарите", коментира д-р Самарджиева.

Тя смята, че в нашето здравеопазване куца профилактиката, както и културата на хората как да живеят правилно, да се хранят, а и двигателната активност.

"И това обучение трябва да започне още в училищата,  от най-ранна детска възраст", препоръча тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцките фермери готвят пътни блокади заради спрени евросубсидии

Гръцките фермери се подготвят за пътни блокади. Те са недоволни от спирането на европейски субсидии. Сектор "Животновъдство" е пред фалит, казаха фермерите на срещите по райони, на които решават как и кога ще протестират. Аграрното министерство прекъсна изплащанията на субсидии и помощи към фермерите, докато тече разследването на европейската..

публикувано на 15.11.25 в 13:28

Защо случващото се в Сирия е важно за големите световни сили?

Сирия ще бъде сред основните теми в дипломатическите ходове на големите световни сили. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, журналист от "Капитал", издател на военния журнал De Re Militari и анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Тази седмица в Белия дом влезе човек, за чиято глава Съединените щати само допреди седмица..

публикувано на 15.11.25 в 13:00

Радев определи Бюджет 2026 като "бюджет за политичеко оцеляване"

Президентът Румен Радев определи бюджета за 2026 година като "бюджет за политическо оцеляване", който ще доведе до още по-голяма задлъжнялост:  "Този бюджет е олицетворение на липса на уважение към партньорите от Тристранния съвет. Липса на уважение е начинът, по който беше изготвен, представен и комуникиран. Липса на уважение към хората, които..

публикувано на 15.11.25 в 12:53
Людмил Илиев

Людмил Илиев: Анкара е готова да толерира две партии тип ДПС в България

Сякаш всички попаднахме в капана на легендата, която Ахмед Доган беше създал за себе си . Самият той попадна в този капан и това позволи така лесно да бъде победен. Тази теза разви пред БНР журналистът Людмил Илиев от "Сега". В продължение на години той ни беше представян като политическия властелин на страната, като гросмайстор , който..

публикувано на 15.11.25 в 12:48

Дерогация за "Лукойл" у нас, сръбската рафинерия обречена на спиране

С наближаването на 21 ноември - датата, на която влизат в сила американските санкции срещу "Лукойл" и дъщерните ѝ дружества, както и срещу "Роснефт", редица страни са изправени пред трудни решения как да се справят със създалата се ситуация. Късно снощи, Вашингтон издаде дерогация за американските санкции срещу "Лукойл" у нас. Тя ще е в..

публикувано на 15.11.25 в 12:33
Володимир Зеленски

Андреас Умланд: Володимир Зеленски преминава през най-тежката политическа криза

Мащабен корупционен скандал разтърси Украйна. Над 1000 минути записи от СРС-та разкриха схема за подкупи на стойност 100 милиона долара в енергийния сектор. Вместо за защитни укрепления парите са влезли в джобовете на приближени на президента Зеленски. Последваха уволнения на министри и лични санкции срещу замесените в опит президентът да се..

публикувано на 15.11.25 в 11:50
Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ

От 1 януари: Не по-малко от 2 евро за храна на ден за работещи в предприятия със специфичен характер

Не по-малко от две евро на ден за храна и едно евро за тонизиращи напитки става от 1 януари 2026 година стойността на безплатната храна, която се полага на работещите в предприятия със специфичен характер и организация на труда. Това предвижда промяна в специалната наредба за реда за осигуряване на безплатна храна, обяви вицепрезидентът на..

публикувано на 15.11.25 в 11:46