Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БТТП и 12 ВУЗ-а с информационно събитие за съвместните програми за обучение на студенти

Софийски университет "Свети Климент Охридски"
Снимка: Ани Петрова
Българската търговско-промишлена палата, Софийският университет и още 11 висши училища  организират информационно събитие в ректората на Алма Матер относно новите съвместни програми за приемане и обучение на студенти през новата учебна година. Възможността за обучение на студенти в повече от едно висше училище по съвместни програми, за споделяне на преподаватели и за издаване на общи дипломи бе регламентирана преди дни с приетите на второ четене от депутатитепромени в Закона за висшето образование. 

За първи път Софийският университет „Св. Климент Охридски“ обявява прием по съвместни програми с български и чужди университети, по които ще се споделят преподаватели и ще се издават общи дипломи. Програмите са в области, за които има голямо търсене на специалисти -  информационни технологии, биотехнологии, физика, химия и педагогически науки. 15 от програмите са в партньорство с български висши училища, а други две са с университети в чужбина.

Новите програми са резултат от предварително проучване на нуждите на пазара на труда и на компетентностите, които работодателите очакват от завършилите специалисти. В тясно взаимодействие с представители на бизнеса и работодателски организации са изследвани потребностите от специалисти и е избрано какво да изучават студентите. Съвместните програми включват съвременни технологични решения в обучението и създаване на дигитални ресурси, включително и за дистанционно обучение.

Кандидат студентите ще имат възможност да избират между една нова съвместна бакалавърска програма - "Анализ на данни" и 16 нови съвместни магистърски програми- като „Индустриални и фармацевтични биотехнологии“, „Медицинска физика“ (на английски език) „Дизайн на електронно обучение“, „Приобщаващо образование“ и др. 

Чуйте репортажа в зувковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сирена сиренна система

Тест на система за ранно оповестяване в Ямбол

Локалната система за ранно оповестяване на предприятие, съхраняващо отровни вещества, ще бъде тествана днес  в Ямбол. При изпитанията на техническата изправност от сиренните системи ще бъдат излъчени гласови съобщения за техническа проверка, акустичен сигнал за тревога и гласово съобщение за край на проверката . Тестът на системата ще..

публикувано на 25.02.25 в 05:06

Кипър ще компенсира загубите на земеделците от студеното време

В Кипър от днес започва незабавна първоначална оценка на щетите, нанесени върху селскостопанските култури от екстремно студеното време, обхванало острова в последните дни, съобщиха от земеделското министерство. Фермерите са в отчаяние от огромните поражения. Тази нощ преминава с жълт код за изключително ниски температури.    Екипи на земеделското..

публикувано на 25.02.25 в 04:55

В Ямболско остава висок броят на бездомните животни

Увеличава се броят на осиновените кучета от общинския приют в Ямбол. През миналата година нов дом са намерили близо 60 четириноги, но броят на бездомните животни не намалява.   Общинският приют отново е пренаселен, като животните в него около 150. Сигнали за изхвърлени домашни любимци постъпват всеки ден, уточни  Надежда Горанова, главен експерт в отдел..

публикувано на 25.02.25 в 04:39

Съдът остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу Дома на Европа

Софийският районен съд остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу сградата на Европейската комисия в София по време на протеста на "Възраждане" в събота. Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на "Възраждане" На свобода излиза само непълнолетният 17-годишен младеж, който ще е под надзора на..

публикувано на 24.02.25 в 21:57

Пловдивчани подкрепиха Украйна

Със запалени свещи под формата на сърце, подредени пред катедралния храм "Света Богородица", украинската общност в Пловдив отбеляза третата годишнина от началото на широкомащабната война на Русия срещу Украйна. "24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на..

публикувано на 24.02.25 в 21:36
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп изрази готовност да се срещне не само с Путин, но и със Зеленски

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изрази готовност да се срещне не само с руския президент Владимир Путин, но и с украинския - Володимир Зеленски. На пресконференция с гостуващия във Вашингтон френски президент Еманюел Макрон Тръмп, който наскоро нарече Зеленски "диктатор", покани украинския лидер във Вашингтон "през тази или следващата..

публикувано на 24.02.25 в 21:13

Кирил Петков: Европа е силна, а ние сме в нейния център

Стотици хора участват тази вечер в София в шествие в подкрепа на Украйна. От сградата на президенстската администрация участниците в Гражданския събор в подкрепа на Украйна се отправиха към представителството на Европейския парламент и на Европейската комисия, където в събота се стигна до сблъсъци с полицията по време на протест, организиран от партия..

публикувано на 24.02.25 в 20:44