„Така решиха дамите от клуба по битова култура, аз също не бях правила такива кукли. Трети ден се изпробвам вече. На децата им се получава по-добре, но се надявам и аз да успея да си направя кукла“.
Според Ивелина Митева куклите на щастието са проводници на усмивки, защото децата и техните помощници влагат много доброта и позитивна енергия в изработването им:
„Когато правиш щастлива кукла, влагаш всичките си щастливи мисли, и когато помагаш на някого да си направи щастлива кукла по този начин насочваш към него, предаваш му част от своето щастие и вземаш част от неговото щастие в себе си и щастието става повече“.
12-годишната Розана подари щастие и вдъхна чистата си детска емоция в своята кукла на щастието:
„Направих поличка, украсена с малко розови неща, с дантелка. Престилката е от син и червен плат със сърчице. За очички сложих мъниста и ѝ направих усмивка“.
Майсторката на бродерията Десислава Войкова от клуба по битова култура насочваше малките помощник-библиотекари в майсторенето на парцалени кукли:
„Защото сме щастливи и решихме, че по този начин децата, като работят, ще изразят себе си и това, което настина ги прави щастливи и тях. В тази работилница, която правим, с уменията, които ние знаем и прилагаме, помагаме на децата, за да може те да си получат в завършен вид тяхното щастие във вида на кукла. Мен ме прави щастлива тяхното щастие, усмивките им, доброто отношение“.
С голям ентусиазъм и усърдие в изработването на куклите се включиха и момчетата, които влагаха не по-малко въображение и старание от момичетата:
„Аз се казвам Давид и съм на 10 години и правя кукла на щастието, за да оползотворявам лятната си ваканция и да научавам нови неща. Кукла на щастието се прави от плат, с конец, зашиваме и с щастие. Посланието на моята кукла е научавай нови неща“.
„Аз съм Преслав и съм на 10 години. Моята кукла на щастието е с червено наметало и е усмихната“.
В моето детство по магазините нямаше кукли, ние сами си ги правехме, спомня си великотърновката Павлина Владева, ръководител на клуба по битова култура към читалище „Надежда“:
„Нашето поколение също правехме такива кукли. Рисувахме им главите, очите. Тогава ни купуваха басма и ни шиеха роклички и нашите кукли бяха с басмени дрешки. Не броят на куклите и тяхната лъскавина ще възпита детето“.
Щастието може да е една усмивка или среща с приятел, казват децата, които майсториха пред библиотеката на историческото читалище „Надежда“ във Велико Търново кукли на щастието:
„Щастлив ме прави, когато съм с други хора, играем на нещо и съм в добро настроение“, каза Преслав.
„Щастието си го представям с най-близките хора“, заяви Розана.
„Когато си в добро настроение и направиш другите хора около теб щастливи“, допълни Давид.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..