На фона на руската офанзива в Донбас украинският президент Володимир Зеленски уволни още 28 служители на Службата за сигурност на страната. Преди това бяха отстранени от длъжност ръководителят на службата и главният прокурор.
Украинският президент Володимир Зеленски обвини Русия, че държи в информационен вакуум жителите на окупираните от нея украински територии. Всеки ден Москва разпространява нови лъжи за Украйна и нашите действия, посочи Зеленски в обичайното си обръщение и допълни:
"Въпреки пропагандата и сплашването хората не само помнят Украйна, но и показват какво наистина мислят и към какво се стремят. Въоръжените сили на нашата държава успяха да нанесат значителни логистични загуби на окупаторите. За руската армия е все по-трудно да удържа позициите на завладяната територия".
Над 1000 селища са били отвоювани, но други над 2600 продължават да бъдат под контрола на руските войски, допълни още украинският президент.
Той посочи и причините за отстраняване от длъжност на десетки служители на Службата за сигурност – "незадоволителни резултати от работата".
Решението засяга ръководителя на службата Иван Баканов и главния прокурор Ирина Венедиктова - отдавнашни сътрудници на Зеленски. Над 60 служители на техните ведомства са останали в територии, окупирани от Русия.
Андрий Смирнов, заместник-началник на канцеларията на Зеленски, каза, че близо пет месеца след началото на войната, продължава откриването на руски шпиони в държавните институции.
Според анализатори обаче целта е да бъде засилен контролът на украинския президент върху армията и службите за сигурност, оглавявани от хора, назначени преди руската инвазия на 24 февруари.
От Киев обвиниха руските сили за ранени при атаки в Одеска област.
Продължава руската офанзива в Донбас, като войските там се прегрупират за атака срещу Славянск, твърдят украински източници.
Правителството ще заседава днес и ще одобри разпореждането, с което се създава държавното търговско дружество "Магазин за хората" ЕАД , натоварено със задачата да осъществява социално ориентирана търговия. "Магазин за хората" ще е под шапката на земеделското министерство, а в търговските обекти стоките и продуктите от първа необходимост..
С едночасова блокада приключи протестът на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу решението на Прокурорската колегия да остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор и след края на максималния по закон шестмесечен срок. Протестът започна пред Съдебната палата, продължи като шествие до историческата сграда на Народното..
Частично бедствено положение е въведено в община Тополовград поради голям пожар, който засега не може да бъде овладян. Извънредната ситуация е за землището на село Орлов дол. Стихията се разпространява бързо и застрашава земеделски имоти и насаждения, написа във Фейсбук кметът Божин Божинов. Мобилизирани са сили на пожарната, както и доброволно..
Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...
Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..
Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..
Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на пожарникари,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..