Страните членки трябва да намалят потреблението на газ с 15 на сто между 1 август т.г. и 31 март догодина. Това е заложено в новия регламент на Европейската комисия за ограничаването на консумацията на синьо гориво през зимния период в Общността.
Мярката е във връзка с опасенията за драстично намаляване на вноса на газ от Русия и последните изявления на президента Владимир Путин в тази насока.
Новият регламент ще позволи на Комисията да декларира, след консултация със страните членки, "тревога на Съюза" за сигурността на доставките, като по този начин налага задължително намаляване на търсенето на газ на всички държави от общността.
Тази мярка може да бъде задействана, когато е налице съществен риск от сериозен недостиг на синьо гориво или изключително високо негово търсене. Държавите трябва да обновят националните си планове за извънредни ситуации до края на септември, така че в тях да е ясно как възнамеряват да отговорят на целта за намалението, като ще са длъжни да докладват на Комисията всеки два месеца.
Желаещите солидарни газови доставки ще са длъжни да покажат предприетите мерки за намаляване на вътрешното потребление. В помощ на държавите Комисията е приела европейски план за редуциране на търсенето на газ, който определя мерките, принципите и критериите за координирани действия в тази насока.
Където е възможно, трябва да се преминава към енергия от възобновяеми източници, но като временна мярка се допуска и употребата на въглища, нефт и ядрена енергия.
Урсула фон дер Лайен обясни, че намаляването на газа с 15% е равнозначно с намаляването му на 45 млрд. куб/м.
Складовете в ЕС са със запълнен капацитет от 64 на сто, освен това доставките на синьо гориво от страни извън Русия са нараснали с 35 млрд. куб/м, а производството на енергия от възобновяеми източници вече замества 4 млрд. куб/м газ. Фон дер Лайен припомни, че 12 страни от ЕС вече имат намалени или напълно спрени доставки на природен газ от Русия и предупреди, че трябва да се приготвим за възможността за пълно спиране на доставките на руско синьо гориво и че това е най-вероятният сценарий.
"Това, което видяхме, е че Русия преднамерено се опитва да упражнява натиск върху нас, като намалява доставките. Затова има много вероятен сценарий за пълното им прекратяване и това ще порази целия ЕС. Газовата криза в общия пазар - нашата икономическа сила, ще засегне всяка страна в нашата общност", каза тя и добави:
"Научихме си урока от пандемията, най-лош враг в случая е фрагментацията, затова трябва да действаме заедно".
Франс Тимерманс акцентира върху необходимостта от повишаването на дела на възобновяема енергия в енергийния микс. Той припомни проучване на Международния валутен фонд, според което цената на прехода към нея е по- евтин, отколкото ако продължи употребата на изкопаеми горива. "Ако успеем да приведем в действие всички тези мерки, опитите на Путин да ни манипулира ще претърпят неуспех", каза той и допълни, че Путин атакува отделни страни, за да отслаби ЕС като цяло.
Еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон каза, че целта е ЕС да намали доставките на газ от Русия с 2/3 чрез диверсификация, енергийна ефективност и възобновяема енергия.
"Трябва да признаем обаче, че въпреки ускоряването на процесите, няма да постигнем нулева зависимост до края на годината", призна тя.
Симсон уточни, че ако това стане, ще сме изправени пред недостиг от 30 млрд. куб/м газ, ако зимата е със средни за сезона температури, 45 млрд. - ако е студена, и дори още повече, ако тя е особено студена.
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..
България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..
С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани над..
Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят...
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..