Намираме се в разгара на летния сезон, а една тема не излиза от водещите новинарски емисии. Темата за войната в Украйна, ще си помислите вие, за Covid или може би за Северна Македония, темата за цените не тока, бензина и газа. Не сте познали! По последни данни на Министерството на вътрешните работи от началото на годината по пътищата са загинали 258 души. Броят на жертвите през тази година е по-висок от броят им през миналата. В черната статистика често има деца. За най-голямо съжаление темата за пътните инциденти в страната не слиза от водещите новини на редакциите.
Как можем да предпазим най-невинните и най-ценните на пътя – нашите деца.
Намираме се в разгара на лятото, планираме почивки за семейството и приятелите си, автомобилът ни е претъпкан с хора, домашни любимци и багаж, едва успяваме да затворим вратата на багажника, пълним резервоара до горе, когато най-сетне сме на пътя.
Или - намираме се в разгара на лятото, цяла година сме отлагали работа, а може би цяла година работа не сме имали, когато изведнъж задачите започват, една след друга, времето не ни достига, хващаме автомобила си, за да спестим времеq и отново се озоваваме на пътя.
Или - намираме се в разгара на лятото, сърфираме в социалните мрежи и разбираме, че е станала катастрофа – миналата вечер, тази сутрин, в София, по пътя Русе-Бяла, на автомагистрала "Тракия", на малък междуселищен път. Уверяваме се, че нямаме пострадали близки или приятели, и продължаваме спокойно деня си.
Но на другия ден пак научаваме за катастрофа, всичко се повтаря в продължение на дни катастрофите не спират, около нас все още всички са добре, ние продължаваме да следваме собствения си ритъм и собствените си вредни навици. Днес превишихме скоростта, минахме на жълто, изпреварихме отдясно, отнехме предимство, забравихме да сложим колана си, детето ни не пожела да седне в столчето си, не са ни спрели полицаи, не сме глобени.
Намираме се в разгара на лятото, пътуваме в автомобила си, слушаме радио и чуваме Диана Русинова – експерт по пътна безопасност с коментар след голямата трагедия на пътя Плевен-Ловеч, която отне няколко човешки живота, сред които на две деца. Ден по-късно в социалните мрежи се завъртя публикация на инициативата с идеална цел "Деца на борда" за значимостта на столчетата за деца за осигуряването на детската безопасност при пътуване. Милена Захариева от "Деца на борда" посъветва:
"По-добре детето да е в столче и с колани, отколкото да е без столче и без колани. За съжаление в България не се говори много за пътната безопасност, особено за детската безопасност в автомобила".
Изследванията показват, че използването на столче за кола повишава безопасността на децата до 2 години с над 70%, а при по-големите деца - с над 50%.
Няколко съвета, които е добре да се спазват винаги, когато пътувате с деца независимо от дължината на пътуването:
"Макар и да е малко, детето винаги трябва да е с добре закопчани колани. Ако возим детето или бебето си в столче или кошница на предната седалка - задължително еърбегът (AirBag) трябва да е изключен. Ако колата не позволява той да бъде изключен на това място, то ние не можем да ползваме това място, за да возим детето си на него. Бебетата задължително се возят обратно на движението - това е 5 пъти по-безопасно".
Мартина е майка на тригодишно дете и често ползва кола, за да се придвижва в и извън града.
"Винаги е в столчето си, не правя изключения".
Като дете е пътувала в семейството си, а на дълъг път често е спяла на задната седалка без колан и още по-малко със столче за възрастта ѝ. Но днес е различно, категорична е Мартина. Автомобилите на пътя са в пъти повече, скоростта на движение също е много по-висока, което създава предпоставки за инциденти. Поради това Диана Русинова и Милена Захариева съветват:
"Добре да се уверят, че децата са добре обезопасени. Да шофират в някаква степен с намалена скорост. ... Примерът е този, който променя - това важи и за коланите, и за детските столчета".
Репортаж на Виктория Петрова в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
" Изкуственият интелект вече не е просто един помощен инструмент . Той е гръбнакът на съвременния дигитален маркетинг". Това каза пред БНР Мартин Желязков ,който се занимава с дигитален маркетинг от години и има своя собствена агенция: "В основни линии начините, по които изкуственият интелект влияе , са в автоматизации на кампании,..
На 23 април, на Моста на влюбените в София музикалният редактор и пътешественик Марина Великова ще представи изложбата "Антарктическите хора" . В интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" Марина Великова, която вече две години е с българските антарктици, за да изучава природата и онова, което се случва с нея в Антарктида,..
Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак. Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..
Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..
Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “. " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..
Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...