Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да предпазим при пътуване децата в автомобила?

Снимка: Pexels

Намираме се в разгара на летния сезон, а една тема не излиза от водещите новинарски емисии. Темата за войната в Украйна, ще си помислите вие, за Covid или може би за Северна Македония, темата за цените не тока, бензина и газа. Не сте познали! По последни данни на Министерството на вътрешните работи от началото на годината по пътищата са загинали 258 души. Броят на жертвите през тази година е по-висок от броят им през миналата. В черната статистика често има деца. За най-голямо съжаление темата за пътните инциденти в страната не слиза от водещите новини на редакциите. 

Как можем да предпазим най-невинните и най-ценните на пътя – нашите деца. 

Намираме се в разгара на лятото, планираме почивки за семейството и приятелите си, автомобилът ни е претъпкан с хора, домашни любимци и багаж, едва успяваме да затворим вратата на багажника, пълним резервоара до горе, когато най-сетне сме на пътя.

Или - намираме се в разгара на лятото, цяла година сме отлагали работа, а може би цяла година работа не сме имали, когато изведнъж задачите започват, една след друга, времето не ни достига, хващаме автомобила си, за да спестим времеq и отново се озоваваме на пътя.

Или - намираме се в разгара на лятото, сърфираме в социалните мрежи и разбираме, че е станала катастрофа – миналата вечер, тази сутрин, в София, по пътя Русе-Бяла, на автомагистрала "Тракия", на малък междуселищен път. Уверяваме се, че нямаме пострадали близки или приятели, и продължаваме спокойно деня си.

Но на другия ден пак научаваме за катастрофа, всичко се повтаря в продължение на дни катастрофите не спират, около нас все още всички са добре, ние продължаваме да следваме собствения си ритъм и собствените си вредни навици. Днес превишихме скоростта, минахме на жълто, изпреварихме отдясно, отнехме предимство, забравихме да сложим колана си, детето ни не пожела да седне в столчето си, не са ни спрели полицаи, не сме глобени.

Намираме се в разгара на лятото, пътуваме в автомобила си, слушаме радио и чуваме Диана Русинова – експерт по пътна безопасност с коментар след голямата трагедия на пътя Плевен-Ловеч, която отне няколко човешки живота, сред които на две деца. Ден по-късно в социалните мрежи се завъртя публикация на инициативата с идеална цел "Деца на борда" за значимостта на столчетата за деца за осигуряването на детската безопасност при пътуване. Милена Захариева от "Деца на борда" посъветва:

"По-добре детето да е в столче и с колани, отколкото да е без столче и без колани. За съжаление в България не се говори много за пътната безопасност, особено за детската безопасност в автомобила".

Изследванията показват, че използването на столче за кола повишава безопасността на децата до 2 години с над 70%, а при по-големите деца - с над 50%. 

Няколко съвета, които е добре да се спазват винаги, когато пътувате с деца независимо от дължината на пътуването:

"Макар и да е малко, детето винаги трябва да е с добре закопчани колани. Ако возим детето или бебето си в столче или кошница на предната седалка - задължително еърбегът (AirBag) трябва да е изключен. Ако колата не позволява той да бъде изключен на това място, то ние не можем да ползваме това място, за да возим детето си на него. Бебетата задължително се возят обратно на движението - това е 5 пъти по-безопасно".

Мартина е майка на тригодишно дете и често ползва кола, за да се придвижва в и извън града.

"Винаги е в столчето си, не правя изключения".

Като дете е пътувала в семейството си, а на дълъг път често е спяла на задната седалка без колан и още по-малко със столче за възрастта ѝ. Но днес е различно, категорична е Мартина. Автомобилите на пътя са в пъти повече, скоростта на движение също е много по-висока, което създава предпоставки за инциденти. Поради това Диана Русинова и Милена Захариева съветват:

"Добре да се уверят, че децата са добре обезопасени. Да шофират в някаква степен с намалена скорост. ... Примерът е този, който променя - това важи и за коланите, и за детските столчета". 

Репортаж на Виктория Петрова в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.

Диана Русинова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38