Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Правителството ще позволи на "Унипер" да прехвърля по-високите цени върху крайните потребители"

Андреас Шрьодер: Търсенето на газ от германската индустрия е значително понижено

"Домакинствата все още не понижават потреблението, защото преди отоплителния сезон не могат да усетят по-високите цени"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"След изказването на руския президент Путин в Техеран имаме основателни съмнения, дали така ще бъде и утре? Затова не можем да бием отбой. Но все пак, най-лошият сценарий е избегнат".

Думите са на шефа на германския мрежов оператор Клаус Мюлер, след като в четвъртък руският газ отново потече по газопровода "Северен поток". И внесе относително успокоение. Но експертите и политическите наблюдатели предупреждават, че Русия може всеки момент отново да затвори кранчето. 

"Доставките са възобновени на нивата от периода преди техническата профилактика, но това означава, че получаваме едва 40 процента от заявените количества газ", казва енергийният експерт Андреас Шрьодер.

Русия не е единственият доставчик на газ за Германия, но от Норвегия, Нидерландия и Белгия идват значително по-малки количества. По всичко личи, че страната няма да успее да напълни газохранилищата си за зимата. Към това се добавя, че цената на газа скочи от началото на войната с 130 процента. При толкова високи разходи за енергия открито се заговори за затварянето на цели предприятия и ръст на безработицата.

По думите на експерта енергийният пазар е реагирал мигновено:

"Газовите централи са особено чувствителни. Индустрията също страда. Има спад в производството на торове. Химическата индустрия като цяло успява поне частично да се адаптира към занижените количества газ. Но домакинствата все още не понижават потреблението, защото преди отоплителния сезон не могат да усетят по-високите цени.

Търсенето на газ от индустриалното производство вече е значително под нивата от миналата година по това време. Спадът е от около една трета в сравнение със същия период на миналата година. В момента обаче е трудно да се каже, кои браншове свиват производството си заради намалелите количества газ.

Производството така е организирано, че газът като енергоносител може да бъде заместен само частично. Точно това наблюдаваме в момента. Енергийните разходи се покачват непрекъснато и създават сериозни проблеми на компаниите. Затова много от тях вече са изключили онези производствени процеси, от които могат да се лишат, поне временно. Но това не е трайно решение и трудното едва предстои".

За да посрещне трудностите през есента и зимата, Европейската комисия препоръча на страните членки да спестят 15 процента от потреблението на газ. Как оценявате този призив?

"В крайна сметка да, защото и най-малкото количество спестен газ има значение. Европейският съюз е общ пазар от скачени съдове. Има, разбира се, отделни региони, които са сравнително независими от руския газ, като Испания и Португалия, или Великобритания. Но в Централна Европа всички зависим един от друг".

Но ще сработи ли солидарността?

"Солидарността е едната страна на монетата. Европейската комисия няма компетенции в енергийната политика. Държавите членки са тези, които определят националната енергийна политика. Те трябва да отворят пътя за солидарни доставки на газ в случай на недостиг чрез двустранни споразумения.

Германия сключи такива споразумения, защото е много уязвима. Заради географското си разположение Германия е и важна транзитна държава за руския газ и затова беше важно да сключи тези споразумения със съседите си".

Най-големият чуждестранен клиент на "Газпром", германския доставчик "Унипер", ще бъде спасен от правителството. Държавата влиза с 30 процента в компанията. Правилно ли е това решение, г-н Шрьодер?

"Според мен решението е правилно, защото "Унипер" е ключов доставчик на газ, не само в Германия. "Унипер" е най-големият вносител на газ в Европа. Компанията купува газ на едро и го продава на крайни потребители. Ако "Унипер" фалира, това ще предизвика ефекта на доминото, поваляйки цели индустрии.

Естествено, държавата не може да допусне фалит. Компанията всъщност е здрава и държавата ще може да излезе на печалба. Случаят е сравним с авиокомпанията "Луфтханза" по време на пандемията. Така че участие на държавата с 30 процента в "Унипер" не е рискова инвестиция.

Важно е да се знае, каква е причината за състоянието на "Унипер". Компанията е между чука и наковалнята. Тя получава газ от Русия. Но в един момент Русия престана да доставя заявените количества. "Унипер" обаче има дългосрочни договори с клиенти, които са крайни потребители и не могат да останат без газ. Затова "Унипер" е принудена да набавя липсващите количества на спот пазарите, но на много по-висока цена. Затова изпадна във финансови затруднения.

Правителството все още не позволява на "Унипер" да прехвърля по-високите цени върху крайните потребители, въпреки че теоретично е в сила форсмажорно обстоятелство. Едва когато правителството позволи прехвърлянето на по-високите цени върху крайните потребители - а това ще се случи много скоро - "Унипер" ще може да стъпи на краката си".

Интервюто на Весела Владкова с Андреас Шрьодер в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Третият бойкот на скъпите продукти остави без клиенти големите магазини в Хърватия

Третият бойкот на скъпите продукти остави без клиенти големите магазини в Загреб, Сплит, Карловац и Чаковец, съобщава Хърватската Радио и Телевизия. В същото време големите вериги са проверявани дали спазват правителственото решение за ясното обозначение на 70 продукта със замразени цени. Нов бойкот на супермаркетите има и в Северна..

публикувано на 07.02.25 в 14:12

Враца и Монтана отменят мерките срещу грипа

В област Враца са отменени противоепидемичните мерки. По данни на Регионалната здравна инспекция, броят на заболелите от грип и остри респираторни заболявания е намалял драстично и пикът на грипната епидемия там е отминал. Отменя се и онлайн обучението, като учениците се връщат в класните стаи в понеделник, 10 февруари. В област..

публикувано на 07.02.25 в 14:10
Инж. Николай Неделков, директор на Столичния инспекторат

Столичният инспекторат: Двойно увеличение на актовете за административни нарушения през 2024 г.

Два пъти увеличение на актовете за административни нарушения през 2024 година в сравнение с 2023-та отчитат от Столичния инспекторат. От 2700 акта за 2023 година, през 2024 г. те са 5 500. Три пъти повече са съставените фишове - от 86 хиляди на 250 хиляди. Най-честите нарушения са горене на отпадъци, изхвърляне на наземни маси,..

публикувано на 07.02.25 в 13:57
Борислав Гуцанов

БСП-ОЛ подкрепя забраната на вейпове и енергийни напитки за деца

БСП-ОЛ подкрепя предложената от ГЕРБ-СДС пълна забрана на вейповете и на енергийните напитки за деца. Това каза в кулоарите на парламента министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов: "Считам, че е абсолютно правилно. Вейповете трябва да бъдат забранени, защото колко още неща трябва да се случат, за да разберем, че това е опасно и..

публикувано на 07.02.25 в 13:51

Нови 12 екипажа и 6 вертолета в готовност да гасят евентуални пожари през лятото

Нови 12 екипажа и 6 вертолета "Кугър" и "Ми-17" ще имат готовност да се включат в евентуални пожари през лятото.  Това увери по време на парламентарния контрол министърът на отбраната Атанас Запрянов. ВВС са разработили концепция за гасене за пожари от въздуха: "През летните месеци на настоящата година ще могат да бъдат осигурени до 6 броя..

публикувано на 07.02.25 в 13:50

Нова платформа за колективно финансиране ще помага на стартиращи компании да набират капитал

Нова платформа за колективно финансиране SpaceCrowd ще помага на стартиращи компании да набират капитал. Платформата за краудфъндиг (термин, с който се описва процес на набиране на капитал от множество малки инвеститори, включително и частни лица) е разработена съвместно от Българската фондова борса и Централния депозитар. Тя е насочена към..

публикувано на 07.02.25 в 13:45

Коща за санкциите на Тръмп срещу МНС: Подкопават международното наказателно право

"Санкциите срещу Международния наказателен съд заплашват неговата независимост и подкопават като цяло системата на международното наказателно право", написа председателят на Европейския съвет Антониу Коща в платформите Х и Blue sky. Коментарът му бе по повод решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи санкции срещу съда,..

публикувано на 07.02.25 в 13:38