"След изказването на руския президент Путин в Техеран имаме основателни съмнения, дали така ще бъде и утре? Затова не можем да бием отбой. Но все пак, най-лошият сценарий е избегнат".
Думите са на шефа на германския мрежов оператор Клаус Мюлер, след като в четвъртък руският газ отново потече по газопровода "Северен поток". И внесе относително успокоение. Но експертите и политическите наблюдатели предупреждават, че Русия може всеки момент отново да затвори кранчето.
"Доставките са възобновени на нивата от периода преди техническата профилактика, но това означава, че получаваме едва 40 процента от заявените количества газ", казва енергийният експерт Андреас Шрьодер.
Русия не е единственият доставчик на газ за Германия, но от Норвегия, Нидерландия и Белгия идват значително по-малки количества. По всичко личи, че страната няма да успее да напълни газохранилищата си за зимата. Към това се добавя, че цената на газа скочи от началото на войната с 130 процента. При толкова високи разходи за енергия открито се заговори за затварянето на цели предприятия и ръст на безработицата.
По думите на експерта енергийният пазар е реагирал мигновено:
"Газовите централи са особено чувствителни. Индустрията също страда. Има спад в производството на торове. Химическата индустрия като цяло успява поне частично да се адаптира към занижените количества газ. Но домакинствата все още не понижават потреблението, защото преди отоплителния сезон не могат да усетят по-високите цени.
Търсенето на газ от индустриалното производство вече е значително под нивата от миналата година по това време. Спадът е от около една трета в сравнение със същия период на миналата година. В момента обаче е трудно да се каже, кои браншове свиват производството си заради намалелите количества газ.
Производството така е организирано, че газът като енергоносител може да бъде заместен само частично. Точно това наблюдаваме в момента. Енергийните разходи се покачват непрекъснато и създават сериозни проблеми на компаниите. Затова много от тях вече са изключили онези производствени процеси, от които могат да се лишат, поне временно. Но това не е трайно решение и трудното едва предстои".
За да посрещне трудностите през есента и зимата, Европейската комисия препоръча на страните членки да спестят 15 процента от потреблението на газ. Как оценявате този призив?
"В крайна сметка да, защото и най-малкото количество спестен газ има значение. Европейският съюз е общ пазар от скачени съдове. Има, разбира се, отделни региони, които са сравнително независими от руския газ, като Испания и Португалия, или Великобритания. Но в Централна Европа всички зависим един от друг".
Но ще сработи ли солидарността?
"Солидарността е едната страна на монетата. Европейската комисия няма компетенции в енергийната политика. Държавите членки са тези, които определят националната енергийна политика. Те трябва да отворят пътя за солидарни доставки на газ в случай на недостиг чрез двустранни споразумения.
Германия сключи такива споразумения, защото е много уязвима. Заради географското си разположение Германия е и важна транзитна държава за руския газ и затова беше важно да сключи тези споразумения със съседите си".
Най-големият чуждестранен клиент на "Газпром", германския доставчик "Унипер", ще бъде спасен от правителството. Държавата влиза с 30 процента в компанията. Правилно ли е това решение, г-н Шрьодер?
"Според мен решението е правилно, защото "Унипер" е ключов доставчик на газ, не само в Германия. "Унипер" е най-големият вносител на газ в Европа. Компанията купува газ на едро и го продава на крайни потребители. Ако "Унипер" фалира, това ще предизвика ефекта на доминото, поваляйки цели индустрии.
Естествено, държавата не може да допусне фалит. Компанията всъщност е здрава и държавата ще може да излезе на печалба. Случаят е сравним с авиокомпанията "Луфтханза" по време на пандемията. Така че участие на държавата с 30 процента в "Унипер" не е рискова инвестиция.
Важно е да се знае, каква е причината за състоянието на "Унипер". Компанията е между чука и наковалнята. Тя получава газ от Русия. Но в един момент Русия престана да доставя заявените количества. "Унипер" обаче има дългосрочни договори с клиенти, които са крайни потребители и не могат да останат без газ. Затова "Унипер" е принудена да набавя липсващите количества на спот пазарите, но на много по-висока цена. Затова изпадна във финансови затруднения.
Правителството все още не позволява на "Унипер" да прехвърля по-високите цени върху крайните потребители, въпреки че теоретично е в сила форсмажорно обстоятелство. Едва когато правителството позволи прехвърлянето на по-високите цени върху крайните потребители - а това ще се случи много скоро - "Унипер" ще може да стъпи на краката си".
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изключи възможността за търговско споразумение с Европейския съюз. Пред репортери в Белия дом той настоя на мнението си, което изрази по-рано днес в социалните мрежи, че митата за вносните европейски стоки в САЩ трябва да бъдат увеличени драстично след малко повече от седмица: "Не гледам да сключа..
Районен съд-Дупница потвърди наказателно постановление за глоба от 180 хил. лева за ТЕЦ "Бобов дол", постановлението е издадено от РИОСВ-София, а от дружеството обжалвали. Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок пред административния съд. Това е поредната солидна глоба за ТЕЦ-а край Бобов дол заради неспазени изисквания за..
Затварят "Петрохан" за почистване на опасни дървета. Движението през проходът ще бъде ограничено на 28 и 29 май, от 9 до 15 часа. Премахването на опасни дървета от "Петрохан" ще стане за втори път в рамките на повече от месец. Заради обледеняването през декември, все още има паднали дървета в близост до пътя. В сряда и четвъртък, за..
Велико Търново ще се кандидатира за Европейска столица на културата за 2032 година. Това обяви кметът Даниел Панов тази вечер на церемонията при връчването на надградите "Култура" на изявени дейци от различните изкуства. Велико Търново за 10-а година връчва наградите "Култура", които са статуетка "Икар" и парична премия от 2000 лева за..
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова коментира внесеното от президента Румен Радев искане Конституционният съд да се произнесе по решението ѝ да върне предложението за провеждане на референдум за влизането на България в еврозоната, без да го допусне да стигне до парламентарни комисии и пленарната зала. Радев сезира КС – иска..
Петима души са леко пострадали при катастрофа между микробус и лек автомобил. Инцидентът е станал на булевард "Цар Борис Трети" в посока Перник. На място са пристигнали екип на Спешна помощ и патрулен автомобил на МВР. Пробите за алкохол и наркотици на водачите на микробуса и автомобила са отрицателни. Изясняват се причините за..
Редовният парламентарен контрол се превърна в арена на битка между депутатите от "Възраждане" и вътрешният министър Даниел Митов. Те се оплакаха, че са станали жертва на "побой, насилие и обгазяване на мирно протестиращи граждани". Даниел Митов защити действията на полицаите и употребата на лютив спрей: "Използването на помощно средство..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..