"След изказването на руския президент Путин в Техеран имаме основателни съмнения, дали така ще бъде и утре? Затова не можем да бием отбой. Но все пак, най-лошият сценарий е избегнат".
Думите са на шефа на германския мрежов оператор Клаус Мюлер, след като в четвъртък руският газ отново потече по газопровода "Северен поток". И внесе относително успокоение. Но експертите и политическите наблюдатели предупреждават, че Русия може всеки момент отново да затвори кранчето.
"Доставките са възобновени на нивата от периода преди техническата профилактика, но това означава, че получаваме едва 40 процента от заявените количества газ", казва енергийният експерт Андреас Шрьодер.
Русия не е единственият доставчик на газ за Германия, но от Норвегия, Нидерландия и Белгия идват значително по-малки количества. По всичко личи, че страната няма да успее да напълни газохранилищата си за зимата. Към това се добавя, че цената на газа скочи от началото на войната с 130 процента. При толкова високи разходи за енергия открито се заговори за затварянето на цели предприятия и ръст на безработицата.
По думите на експерта енергийният пазар е реагирал мигновено:
"Газовите централи са особено чувствителни. Индустрията също страда. Има спад в производството на торове. Химическата индустрия като цяло успява поне частично да се адаптира към занижените количества газ. Но домакинствата все още не понижават потреблението, защото преди отоплителния сезон не могат да усетят по-високите цени.
Търсенето на газ от индустриалното производство вече е значително под нивата от миналата година по това време. Спадът е от около една трета в сравнение със същия период на миналата година. В момента обаче е трудно да се каже, кои браншове свиват производството си заради намалелите количества газ.
Производството така е организирано, че газът като енергоносител може да бъде заместен само частично. Точно това наблюдаваме в момента. Енергийните разходи се покачват непрекъснато и създават сериозни проблеми на компаниите. Затова много от тях вече са изключили онези производствени процеси, от които могат да се лишат, поне временно. Но това не е трайно решение и трудното едва предстои".
За да посрещне трудностите през есента и зимата, Европейската комисия препоръча на страните членки да спестят 15 процента от потреблението на газ. Как оценявате този призив?
"В крайна сметка да, защото и най-малкото количество спестен газ има значение. Европейският съюз е общ пазар от скачени съдове. Има, разбира се, отделни региони, които са сравнително независими от руския газ, като Испания и Португалия, или Великобритания. Но в Централна Европа всички зависим един от друг".
Но ще сработи ли солидарността?
"Солидарността е едната страна на монетата. Европейската комисия няма компетенции в енергийната политика. Държавите членки са тези, които определят националната енергийна политика. Те трябва да отворят пътя за солидарни доставки на газ в случай на недостиг чрез двустранни споразумения.
Германия сключи такива споразумения, защото е много уязвима. Заради географското си разположение Германия е и важна транзитна държава за руския газ и затова беше важно да сключи тези споразумения със съседите си".
Най-големият чуждестранен клиент на "Газпром", германския доставчик "Унипер", ще бъде спасен от правителството. Държавата влиза с 30 процента в компанията. Правилно ли е това решение, г-н Шрьодер?
"Според мен решението е правилно, защото "Унипер" е ключов доставчик на газ, не само в Германия. "Унипер" е най-големият вносител на газ в Европа. Компанията купува газ на едро и го продава на крайни потребители. Ако "Унипер" фалира, това ще предизвика ефекта на доминото, поваляйки цели индустрии.
Естествено, държавата не може да допусне фалит. Компанията всъщност е здрава и държавата ще може да излезе на печалба. Случаят е сравним с авиокомпанията "Луфтханза" по време на пандемията. Така че участие на държавата с 30 процента в "Унипер" не е рискова инвестиция.
Важно е да се знае, каква е причината за състоянието на "Унипер". Компанията е между чука и наковалнята. Тя получава газ от Русия. Но в един момент Русия престана да доставя заявените количества. "Унипер" обаче има дългосрочни договори с клиенти, които са крайни потребители и не могат да останат без газ. Затова "Унипер" е принудена да набавя липсващите количества на спот пазарите, но на много по-висока цена. Затова изпадна във финансови затруднения.
Правителството все още не позволява на "Унипер" да прехвърля по-високите цени върху крайните потребители, въпреки че теоретично е в сила форсмажорно обстоятелство. Едва когато правителството позволи прехвърлянето на по-високите цени върху крайните потребители - а това ще се случи много скоро - "Унипер" ще може да стъпи на краката си".
Върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас изрази надежда, че до утре страните-членки ще постигнат съгласие по 18-ия санкционен пакет срещу Русия. Тя каза това след края на заседанието на министрите на външните работи на страните от Общността. Засега на него се противопоставя Словакия. "Надявах се да постигнем съгласие..
Нови арести и разследвания след безредиците в град Торе Пачеко в Югоизточна Испания. Задържаните по различни обвинения вече са 13 души. Сблъсъците между членове на крайнодесни групи и жители на Торе Пачеко започнаха след нападението миналата седмица срещу 68-годишен мъж, в което са замесени трима млади мъже от северноафрикански произход. Те..
Страните членки на Европейския съюз санкционираха седем души и три дружества за дестабилизиране, подкопаване и заплашване на суверенитета, независимостта, демокрацията, върховенството на закона и стабилността в Молдова. Наказани са близки съратници на олигарха Илан Шор, който вече е в санкционния списък на ЕС, заради участието му в незаконното..
България пое 3,2 милиарда евро нов външен дълг от международните пазари. Това е първата емисия, след като страната ни получи зелена светлина за членство в еврозоната и получи повишение на кредитния рейтинг. България вече е член на еврозоната, сменяме лева с евро Новата емисия е структурирана в два транша - от 10- и 20-годишни книжа,..
Русия обвини Европа за решението на американския президент Доналд Тръмп да подпомогне Украйна с допълнително оръжие, предаде Ройтерс. Външният министър Сергей Лавров заяви, че все още се опитва да разбере мотивите на Тръмп: "Ясно е, че се намира под огромния и, бих казал, неприличен натиск от Европейския съюз и настоящото ръководство на..
В позиция до медиите по повод внесения обвинителен акт срещу шестима души заради хулиганските действия пред сградата на ЕК и ЕП в София лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов заявява, че властта у нас налага диктатура и се закани, че "фашистите ще бъдат съдени за държавна измяна". Прокуратурата внесе обвинителен акт за хулиганство пред..
Има опити протестите срещу еврото да се превърнат в социални протести и срещу евентуалното повишаване на цените. Това каза вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Прокуратурата внесе обвинителен акт за хулиганство пред сградата на ЕК и ЕП в София "От протести срещу еврото постепенно се прави опит те да бъдат превърнати в..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..