Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Рязко влошаване на бизнес нагласите в Германия през юли до двегодишни дъна

Водещата европейска икономика е на прага на рецесия

Бизнес нагласите в Германия се влошиха през юли до най-ниско ниво от повече от две години насам, тъй като високите енергийни цени и заплахата от недостиг на природен газ са голям повод за безпокойство в немската икономика.

Индексът на института Ifo, базиран на месечно проучване сред около 9 хиляди компании и определящ нивото на бизнес климата в Германия, се понижи през юли до 88,6 пункта от 92,2 пункта през юни, докато осредните очаквания бяха за по-умерено понижение до 90,2 пункта. Това е най-ниското ниво на индекса от юни 2020 г.

Индексът на текущата икономическа ситуация отслабна през юли до 97,7 пункта от 99,4  предходния месец, докато индексът, определящ очакванията на компаниите в бъдеще се понижи още по-рязко до 80,3 пункта от 85,5 пункта през юни.

Според последното проучване на водещия институт Германия е прага на рецесия.

"Несигурността сред компаниите се увеличи значително, като рецесията чука на вратата ни. Не може да се изключи, ако ситуацията продължи да се развива както в момента", предупреди институтът Ifo.

Ifo индекси на бизнес климата, на текущите и на бъдещите бизнес очаквания


Проучването на института Ifo отчита влошаване на нагласите във всички важни икономически сектори.

В промишленото производството индексът се срина до -7,1 от 0,0 пункта, като песимизмът по отношение на следващите месеци достигна най-високото си ниво от април 2020 г.  насам. Този песимизъм се разпростира в почти всички индустрии. Компаниите също така оценяват сегашното си положение като по-лошо. За първи път леко намаляват и новите производствени поръчки.

В сектора на услугите бизнес климатът също се влоши значително до 0,9 от 10,9 пункта месец по-рано. Сривът беше особено изразен в очакванията на компаниите за следващите месеци, като има обръщане на нагласите дори в туризма и хотелиерството, въпреки отчетения голям оптимизъм в тази сфера от предходните месеци. Доставчиците на услуги оценяват текущия си бизнес като по-лош, но този показателят все още остава на относително високо ниво.

И в търговията се отчита поредно понижи на съответния индикатор до -21,6 пункта през юли от -14,7 пункта през юни. Бизнесът е все по-малко доволен от текущото си състояние и все по-загрижен за следващите месеци. В момента нито един сегмент в търговията дребно не е оптимист за бъдещето, показва проучването на Ifo.

След кратко възстановяване през предходния месец бизнес климатът в строителството отново се влоши значително до -17,0 от -9,7 пункта. Оценките за настоящата ситуация спаднаха до най-ниското си ниво от април 2016 г., като и очакванията за следващите месеци също са белязани от дълбок песимизъм.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дежурни екипи следят обстановката в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни

Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..

публикувано на 27.11.25 в 21:29
Лошото време в Гърция продължава

Продължава екстремното време в Гърция

Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...

публикувано на 27.11.25 в 20:49
Бившият испански министър Хосе Луис Абалос пристига във Върховния съд на Испания в Мадрид, 27 ноември 2025 г.

Арест за бивш транспортен министър и негов сътрудник в Испания

Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия.  Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..

публикувано на 27.11.25 в 20:37

Ще бъде платено обезщетение за изгорелите електроуреди на жителите на села в община Георги Дамяново

Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..

публикувано на 27.11.25 в 20:30
Обхванатите от огън сгради от жилищния комплекс

Най-малко 83 са вече жертвите на пожара в жилищен комплекс в Хонконг

Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ.  Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА.  Все още не е..

публикувано на 27.11.25 в 20:26
Двама военнослужещи са на пост близо до мястото, където двама членове на Националната гвардия на Западна Вирджиния бяха простреляни във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 26 ноември 2025 г.

Кой е стрелецът, ранил тежко двама военни от Националната гвардия на САЩ във Вашингтон

Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката.  Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..

публикувано на 27.11.25 в 20:10

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в тероризъм

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..

публикувано на 27.11.25 в 20:08