Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С една година се отлага въвеждането на промени за изпитите за шофьори

Снимка: БГНЕС

Година отсрочка получиха автоинструкторите, за да въведат промени в провеждането на изпитите. В Държавен вестник бяха публикувани промени в наредбата, които засягат въвеждането на интерактивните видеоклипове при тестовете и определянето на маршрута от устройство при финалния изпит.
Отлагането на прилагането на двете мерки не става за първи път. А предложението за промени Агенция „Автомобилна администрация“ мотивира с това, че работна група трябва да предложи варианти за повишаване ефективността на обучението и изпитите за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство като преработи и актуализира изпитните въпроси, както и промени в нормативните актове, уреждащи обучението и изпитите. Работната група ще е с представители от Министерството на транспорта, вътрешните работи, образованието и Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“. До тогава курсистите няма да имат интерактивните видеоклипове в тестовете си, заедно със сега съществуващите по наредба текстови изпитни въпроси и въпроси със стационарни графични изображения. Повече от две години пък решението за автоматично задаване на маршрута при изпита хем го има в наредбата, хем го няма, защото пак е отложено за пролетта догодина.

Тези висящи положения предизвикаха критики от страна на автоинструкторите по време на общественото обсъждане на отлаганията на промените.  

Автоинструкторът Калин Вълов припомня прецизно, че въпросът е в дневния ред на обществото от 2019-та. И критично коментира, че с отказа си да въведе електронното определяне на маршрута, Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация" показва нежеланието си да ограничи субективния фактор при избор на маршрут от изпитващия. „Използването на навигационна система по време на изпита ще осигури и възможност да бъде оценено умението на кандидата за взимане на самостоятелни решения по време на управлението“, пише Калин Вълов. Стоян Стоянов, председател на Сдружение "Българска автоинструкторска колегия", коментира за БНР, че въвеждането на подобна практика няма да е проблем.

"Защото ще е равнопоставен за всички. Маршрутите ще се задават не от изпитващите, а от системата. Маршрутът няма да  е субективен според самия изпит, защото в момента определени хора и определени изпитващи на определени фирми пускат по-лек маршрут".

Сдружениe "Българска автоинструкторска колегия" поиска премахването на интерактивните клипове като част от изпита. Или да бъдат въведени поне 4 години след обнародването в Държавен вестник. Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация" засега отлага въвеждането им с една година. Стоян Стоянов коментира и предложението за използването на интерактивни клипове като част от изпита:

"Няма нищо ясно. Те искат да ни вкарат интерактивни видеоклипове за симулиране на изпита. След като изпитът е в реални условия, няма никакъв смисъл от тези видеоклипове. Това само ще оскъпи самия шофьорски курс и ще ощети крайния потребител с допълнителни такси, защото ще се явяват на видеоклипове. Това би оскъпило неоправдано изпитния процес, което няма да допринесе за подобряване на качеството на изпита". 

Според Стоян Стоянов от Сдружение "Българска автоинструкторска колегия" промените са отложени, за да няма протести.  

Случаите на шумни акции на ГДБОП и МВР за арестувани служители и шефове в Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация" са много през последните 10 години. Самата Агенция демонстрира желание да покаже, че се бори с корупцията. Справка в секцията за „Антикорупция“ в сайта на Агенцията показва, че 1131 души са отговорили, че няма прояви на корупционни практики. А 47 от анкетираните потребители казали, че има. 17 даже казали, че са били свидетели на такъв вид практики. Един потребител е посочил конкретно име на служител. Но тази статистика е от първите шест месеца на 2021-ва година. За следващите два периода ИА „Автомобилна администрация“ не е публикувала данни за сигнали за корупция.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радосина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33