По мярката "Технологична модернизация" в българския бизнес ще бъдат инвестирани общо 260 млн. лева. Тя е първата по Националния план за възстановяване и устойчивост и ще се изпълнява от Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" към Министерството на иновациите и растежа.
Минималният размер на безвъзмездната помощ по програмата е 35 000 лева. Максималният е диференциран в зависимост от големината и нуждите на дружествата. Ако са микро, могат да заявят най-много 180 000 лева, малки - 350 000 лева, средни – 700 000 лева. Със средствата могат да се купуват например машини с автоматизирано управление, роботи или системи за дигитален контрол на процесите. Съфинансирането е до 50%.
Срокът за подаване на проектите е до 21 септември, включително. Това става изцяло електронно.
Процедурата е насочена към компании в четири от икономическите сектори – преработваща промишленост; доставяне на води, канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване; създаване и разпространение на информация и творчески продукти, далекосъобщения и професионални дейности и научни изследвания.
Интервю с Илияна Илиева, главен директор на Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" към Министерство на иновациите и растежа, можете да чуете в звуковия файл.
Пиян шофьор от монтанското село Дългоделци задържаха полицаи посред бял ден в село Расово. Проверката отчела, че той е седнал зад волана с 2,8 промила алкохол. В колата е открит пистолет, за който нямал разрешение. Вчера малко пред 15 часа, екип на полицията от участък Медковец спрял за проверка автомобил управляван от 37-годишен мъж...
Влизането в еврозоната е като първия учебен ден - идва всяка година и носи както голяма доза радост и вълнения, така и голяма доза притеснение. Това каза пред БНР Руслан Стефанов, програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията. "Въпреки различните мнения, които съществуват, всички се подготвят за приемането на еврото - и бизнесът, и..
20 страни членки на Европейският съюз през 2024 година са отчели отрицателен прираст на населението, като смъртните случаи превишават ражданията. Най-големите отрицателни нива се наблюдават в Латвия ( -7,4 на 1000 души), следвана от България (-7,3) и Литва (-6,4). Данните са от отчета за изпълнение на Националната стратегия за демографско..
Следващата седмица започва официалното обсъждане със синдикатите и бизнеса на проекта на правителственото постановление за определяне на минималната работна заплата от 1 януари догодина на 1213 лева или 620 евро и 20 евроцента. За 25 септември е насрочено заседание на Комисията по доходи и жизнено равнище към Националния съвет за тристранно..
Крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ) изпреварва консервативния блок Християндемократически/Християнсоциален съюз в публикувано днес социологическо проучване на института ИНСА, предаде ДПА. "Алтернатива за Германия" за първи път начело в национално допитване Обществената подкрепа за АзГ бележи ръст от един процент спрямо..
Опасността от пожари не е отминала, предупредиха от врачанската пожарна и призоваха за особена бдителност при използването на огън за приготвяне на зимнина, сега в разгара на кампанията за консервиране на зеленчуци в домашни условия. Сега е активният сезон за печене на чушки и други зеленчуци за зимнина. "Огънят навънка ми гори, турила..
Президентът на Финландия Александър Стуб заяви в интервю за в "Гардиън", че гаранциите за сигурност за Украйна, които се обсъждат от така наречената коалиция на желаещите, биха принудили европейските страни, които ги подпишат, да се бият с Русия, ако Москва отново започне военни действия срещу Украйна в бъдеще. Марко Рубио обсъди с..
Изпълнението на съдебните актове не означава, че те не могат да бъдат обсъждани и критикувани . Това е начин за развитие на съдебната практика,..
"Темата за сухия режим и голямата депресия в социалната историята на Съединените щати е много интересна и аз за първи път се сблъсках с част от..
С изключителна тържественост завърши юбилейният 25-и международен майсторски клас на оперната дива Райна Кабаиванска, организиран от Нов български..