Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втори пациент с маймунска шарка е починал в Испания

Снимка: Ройтерс

Втори пациент с маймунска шарка е починал в Испания след обявения по-рано първи смъртен случай при заразен с вируса. И двамата починали са млади мъже, като резултатите от аутопсията се очакват. Според испанските здравни власти в болница се лекуват 120 души с това заболяване.

Испания е една от най-засегнатите страни от вълната на разпространение на маймунска шарка извън Африка, обхванала повече от 18 хиляди души по света.

Първи смъртен случаи при заразен с вируса бе регистриран в четвъртък и в Бразилия, като пациентът е имал и друго тежко заболяване.

С продължаващото разпространение на маймунската шарка в Европа може да се очакват и други случаи с фатален край, заяви Катрин Смолууд от Европейския офис на Световната здравна организация. Тя обаче уточни, че при повечето случаи заболяването преминава без да се налага специално лечение.

Миналата седмица Световната здравна организация обяви маймунската шарка за извънредна ситуация с международно значение.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски приветства работата на антикорупционните агенции в Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски похвали работата на Националното бюро за борба с корупцията на Украйна и Специализираната прокуратура за борба с корупцията, след като агенциите представиха свой доклад, разкриващ няколко длъжностни лица, взели подкуп. "Може да има само нулева толерантност към корупцията, ясна екипна работа в..

публикувано на 02.08.25 в 18:16
Снимката е илюстративна

Все още няма официална руска реакция на решението на Тръмп за ядрените подводници

Русия не реагира на изявлението на американския президент Доналд Тръмп, че е "наредил две ядрени подводници да бъдат позиционирани в подходящи региони" след "провокативни изявления" на заместник-председателя на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев.  Тръмп изпрати две ядрени подводници в "подходящите региони" след "провокации" на..

публикувано на 02.08.25 в 18:07

Десетки вътрешни огнища са гасили и днес в Пирин

Десетки вътрешни огнища са гасили и днес в Пирин пожарникари, горски служители и доброволци. Към момента не може   да се каже, че пожарът е потушен. Огнеборци и горски служители продължават да работят по периферията на пожара в Пирин На много места има тлеещи дървета и дънери, каза за БНР комисар Валентин Василев, директор на..

публикувано на 02.08.25 в 17:55
Милорад Додик

Белград отхвърли потвърдената присъда за затвор на лидера на босненските сърби Додик

Белград отхвърли решението на апелативния съд на Босна и Херцеговин, с което се потвърждава присъдата за затвор за Милорад Додик, лидер на босненските сърби, съобщава Франс прес. Сръбският президент Александър Вучич заяви, че решението на съда подкопава сигурността в балканския регион. През февруари съд в босненската столица Сараево осъди..

публикувано на 02.08.25 в 17:39

Германската армия е започнала да спуска хуманитарна помощ от въздуха над Ивицата Газа

Германската армия е започнала да спуска хуманитарна помощ от въздуха над Ивицата Газа, съобщи Ройтерс, позовавайки се на германското министерство на отбраната. С първите два полета на Луфтвафе са доставени 14 тона пратки. "Това е съвсем малък принос към осигуряването на най-необходимото за всички страдащи", заявява германският министър на..

публикувано на 02.08.25 в 17:14
Снимката е илюстративна

Пожар е избухнал този следобед в местността Трънски обор

Пожар е избухнал този следобед в местността Трънски обор по пътя за село Глоговица. Да потушат огъня са изпратени пожарен автомобил от Брезник и водоноски. На място има и хора, които помагат на екипите. Мястото се намира по пътя за село Глоговица, малко преди село Рани луг, което пострада най–много в пожара миналата седмица. Над 40..

публикувано на 02.08.25 в 17:07
Елеонора Митрофанов

Митрофанова: Отказът на България от руски природен газ създаде рискове за нейния бизнес и икономика

Отказът на България от руски природен газ създаде рискове за българския бизнес и икономиката, заяви руският посланик в София Еленора Митрофанова пред РИА "Новости".   По думите ѝ, държавният оператор "Булгаргаз" не се намира в добро финансово състояние, като пазарният дял на компанията за миналата година е намалял до 65% спрямо 90% през..

публикувано на 02.08.25 в 17:05