За първи път от началото на войната в Украйна търговски кораб със зърно отплава от пристанище Одеса. Корабът "Разони", плаващ под флага на Сиера Леоне, е натоварен с 26 хиляди тона царевица и пътува за Ливан.
Главният механик на кораба "Разони" изрази задоволство от щастливата развръзка:
"Чувството е страхотно. Отново сме свободни, след като дълго време бяхме блокирани и изложени на опасност от обстрел в пристанището."
Турското министерство на отбраната и украинското правителство потвърдиха, че товарният кораб е отплавал от Одеса. "Очаква се той да пристигне утре в Истанбул, където ще бъде инспектиран", съобщи турското министерство на отбраната. Украйна и Русия подписаха споразумение с Турция и ООН за облекчаване на световната хранителна криза заради блокираните доставки на зърно през Черно море. В Истанбул бе открит съвместен координационен център, който да наблюдава безопасното преминаване на корабите по установени маршрути и да следи за спазването на забраната за оръжия на влизане и излизане от Черно море.
По данни на украинското правителство 20 милиона тона зърно от миналогодишната реколта са предвидени за износ.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш "горещо приветства" отплаването на първия кораб по зърнената сделка, каза негов говорител. Гутериш се надява, че това ще бъде първият от многото търговски кораби, и че това ще донесе така необходимата стабилност и облекчение за глобалната продоволствена сигурност. А украинският външен министър Дмитро Кулеба написа в Туитър, че е настъпил "денят на облекчение" за света, и особено за Близкия изток, Азия и Африка.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг благодари на Турция за съдействието, а дипломат номер едно на ЕС Жозеп Борел поиска цялостно прилагане на споразуменията, сключени в Истанбул.
Москва също окачестви като положително развитие първата доставка с украинско зърно от Одеса.
Междувременно започна масова евакуация от Донецкия регион на повече от 50 хиляди деца и 200 хиляди възрастни, съобщи украинският заместник министър-председател Ирина Верешчук.
Британското разузнаване твърди в днешния си анализ на военните действия, че Русия вероятно е пренасочила значителна част от силите си от северната част на Донбас към Южна Украйна. В доклада се казва още, че Русия очевидно е определила запорожкия фронт като уязвима зона, която се нуждае от подсилване.
В самата Украйна армията съобщи, че си е върнала контрола над повече от 40 селища в ключовия южен район Херсон. Киев също така е получил още четири артилерийски установки Хаймарс, произведени в Съединените щати.
От руска страна заявиха, че са унищожили ракетни комплекси, предоставени на Украйна от САЩ, в района на Одеса и Харков.

Гражданите на Република Сръбска в състава на Босна и Херцеговина гласуват днес на предсрочни президентски избори. Те бяха свикани, след като мандатът на бившия президент Милорад Додик беше прекратен след окончателно съдебно решение - една година затвор и шестгодишна забрана за заемане на публична длъжност заради неспазване на решенията на Върховния..
През цялата година Регионалният исторически музей във Враца насочва общественото внимание към 40-годишнината от откриването на археологическата находка, определяна като „съкровището на ХХ век“ – прочутото сребърно тракийско съкровище от село Рогозен. Открито през 1986 г., съкровището включва 165 сребърни съда с общо тегло над 20 килограма. Голяма..
Община Мизия планира да изгради четири басейна за задържане и попиване на скатни води. Хидротехническите съоръжения ще предпазват няколко улици в града, които се наводняват при проливни дъждове. Идеята на Община Мизия е да изгради така наречените ретензионни басейни на сухите дерета Оряховски и Селанвски дол. При проливен дъжд от тях идва..
Предвиденото в Бюджет 2026 увеличение на осигуровките е сериозно предизвикателство за тютюнопроизводителите и може да доведе не само до фалит на производители, но и до обезлюдяване на селата. "Тези, които правят бюджета, не знаят какво причиняват на дребните производители", казва тютюнопроизводителят Нихат Расим по повод вдигането на..
Племенницата на един от най-известните испански поети и драматурзи Федерико Гарсия Лорка - Лаура Гарсия Лорка, идва в България. Тя ще е у нас по покана на Народния театър „Иван Вазов“ и Института „Сервантес“. В рамките на специална тридневна програма публиката ще има възможност да се докосне до света на един от най-обичаните испански автори на 20 век..
Поредица от коледни работилници започват от следващата седмица в галерия "Ателието" в Казанлък по повод предстоящите зимни празници. Насочени са както към децата, така и към техните родители, като всички те са поканени и на коледен чай с бисквитки. Ателиетата ще започнат на 27-ми ноември и ще продължат до 11-ти декември, като заедно с художниците..
Лакшми Митал, един от най-богатите мъже във Великобритания, ще напусне страната, съобщи "Сънди таймс". Никой не е доминирал списъка на богатите на изданието през 37-годишната му история така, както Лакшми Митал, пише то. Индийският стоманен магнат оглави годишната класация за богатство рекордните осем пъти. В пика си през 2008 г. личното му..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова,..
Борбата е кой да контролира администрацията! Новата структура на Столичната община ще се обсъжда в комисии Така архитект Васил Василев,..
Документът за мирното споразумение за спиране на войната в Украйна няма да бъде подписан в настоящата редакция, сподели в интервю пред БНР доц...