"Дървесната биомаса е от възможните алтернативи, тъй като е местен източник, възобновяем източник, въглеродно неутрален. Ползването на тази дървесна биомаса е със сериозни традиции у нас. Тя заема основен дял във ВЕИ, в микса у нас. Такава е тенденцията и в последните години. Продължаваме да ползваме много сериозен обем дървесина за отопление", коментира пред БНР заместник-министърът на земеделието в оставка Валентин Чамбов.
Дървата за огрев заемат сериозен дял от добиваната у нас ежегодно дървесина.
Чамбов подчерта, че сме сред държавите с най-нисък процент използвани дърва спрямо запаса, с който разполагаме – над 700 милиона кубически метра.
"Ние ползваме годишно под и около 1% от целия запас, доста екстензивно ползваме дървесина."
При други форми на биомаса - брикети и пелети, получаваме по-висок процент на ефективност при изгарянето на дървесина, заради по-високия коефициент на полезно действие на инсталациите за тях в сравнение с обикновените печки, уточни Валентин Чамбов. По думите му в последните години има бум на производството на пелети у нас.
Чамбов посочи, че въз основа на шведския и финландския опит са разработени мерки за енергийна ефективност, които очакват своето приложение. Сред тях са смяна на инсталациите и преминаване от локално – на едно домакинство, към групово отопление на цял блок или група къщи.
"Тук няма да мине без подходящи стимули към населението – общински, на национално ниво - подходът в северните държави в Европа още от 60-70-те години. И там е имало стимули от държавата, стимули на общинско ниво. Трябва да вървим по този път. Държавата подпомага изграждането на такива инсталации за групиране, намаляване на данъците."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Какво се случва, когато войната престане да бъде изключение и се превърне в постоянен фон на живота ни , когато кризите вече не идват и си отиват, а текат една в друга без край и без ясно начало? В средата на юни - от 13 до 15 юни , София ще бъде домакин на едно много различно събитие - "Градски форум" . Пред БНР Жана Цонева , политически..
Как шпионин на Путин почти стъпи в руско училище в Швеция и защо това ни засяга всички? Новото международно разследване, координирано от проекта за разследване на организираната престъпност и корупцията разкрива как свързан с руското разузнаване фонд е изградил мрежа от влияние в Европа , включително в едно руско училище в Гьотеборг. Сред..
" Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен ". Това заяви пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна безопасност: "През 2019 година, когато е създаден Координационният център по пътна безопасност, който да координира усилията, още тогава аз им казах, че той не трябва да бъде в МВР. Той трябва да се управлява от..
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
" Когато изграждахме структурите на ДПС през 1990 г. Чакъров, Местан, Адемов и Аталай ги нямаше . Те и още хора се криеха под масата, защото тогава..
" Ахмед Доган сам си създаде "чудовище" и това "чудовище" изяде собствения си създател". Това каза пред БНР Танер Алимолла , лидер на партия ДОСТ:..
Убеден съм, че животът на Пеевески в политиката няма хоризонт повече от 1 – 2 мандата. Бяхме 45 години в комунизъм и ни трябват още 45 за новите..