Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жителите на Бургас са готови на протест заради драстичното поскъпване на водата

КЕВР: Поскъпването на водата в Бургас можеше и да е по-малко

Снимка: БГНЕС

Жителите на Бургас са готови на протест срещу драстичното поскъпване на водата. От днес те плащат по 4,39 лв. за кубик вода.

Междувременно от Областната управа в града заявиха, че при обсъждането на проекта за бизнес-план на дружеството "ВиК" Бургас, в което e заложено значително повишаване на цената на водата, всички общини с изключение на Средец и Руен, са подкрепили предложението.

Бургазлии се възмущаваха от новата - с 60 на сто по-висока цена на водата, която ще плащат:

"Зле, ние сме пенсионери. То, ако е само водата (да поскъпне)…, пък то всичко - храни, ток, вода, много става";

"Много ни изненада това драстично повишаване на цената. Няма логика… "Камчия" нали е тука, за какво ще я плащаме толкова скъпо тази вода, не знам за какво";

"Не е нормално, разбира се. Как ще е нормално!?";

"Не сме съгласни. Ние с тези малки пенсии, как, не сме съгласни", споделиха бургазлии пред БНР.

На въпроса: Какво може да се направи, отговориха: "Протест, само това".

Кметът на Бургас Димитър Николов заяви, че в позиция до регулатора и ВиК дружеството ще поиска преразглеждане на решението за повишението на цената на водата.

Община Бургас обаче е гласувала "за" увеличението на цената на водата при разглеждане на предложението на дружеството "ВиК", заяви областният управител Стойко Танков: "На заседанието през април на асоциацията всички общини, с изключение на Средец и Руен, които не присъстваха, подкрепиха този бизнес план. Сега е нелогично някой да се разграничава, след като е бил наясно какво ще се случи с цената на водата".

Увеличението на цените на услугите на "ВиК" Бургас можеше да е с близо 54 стотинки/куб. м по-малко, ако дружество беше получило необходимите заемни средства за инвестиции, казват от енергийният регулатор във връзка с информации и коментари в медиите, относно взетото от КЕВР решение за значително увеличение на цените от 1 август.

Ето какво разясняват от КЕВР (пълен текст):

"С разпореждане на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) през месец декември 2020 г. към ВиК Бургас са присъединени за експлоатация нови обекти (язовир "Ахелой“ и язовир "Порой") с цел разширяване на водопроводната мрежа и осигуряване на устойчивост на водоснабдяването. Поради продължителното засушаване в района на водосбора на язовир "Камчия" и реалната опасност за въвеждане на режим във водоподаването стана ясно, че областта се нуждае от алтернативни водоизточници.

В тази връзка с разпореждане на МОСВ на ВиК ЕАД гр. Бургас са дадени предписания да предприеме действия за преминаване към такива водоизточници. Анализът е показал, че за питейно-битово водоснабдяване на обл. Бургас алтернативни водоизточници могат да бъдат язовирите "Ахелой" и "Порой", но те не могат да бъдат включени за водоснабдяване без да бъдат извършени необходимите дейности - строително-монтажни работи по язовирни стени, водовземни кули и основни изпускатели; доставка на необходимото оборудване и привеждане на язовирите в изправно техническо състояние.

В допълнение, за пречистването на водите от тези два водоизточника е необходимо изграждането на пречиствателни съоръжения, а за довеждането на водите им до деривация "Китка – Бургас" е нужно проектиране и изграждане на помпени станции и напорни тръбопроводи с достатъчен дебит.

В бизнес плана на ВиК оператора, представен в КЕВР на 02.12.2021 г., са предвидени инвестиции за язовири "Порой" и "Ахелой" в общ размер 46, 464 млн. лв., които да бъдат финансирани чрез заем, осигурен от принципала на дружеството – "Български ВиК Холдинг" ЕАД. С писмо от 29.12.2021 г. КЕВР изпрати искане към "Български ВиК Холдинг" ЕАД да бъде представен договор за кредит, какъвто няма приложен към бизнес плана. В своя отговор от 19.01.2022 г. принципалът на дружеството посочва, че няма сключен договор за кредит, без да представя допълнителна информация.

Впоследствие ВиК ЕАД гр. Бургас представя на 21.03.2022 г. в КЕВР финален вариант на бизнес плана, в който е предвидено инвестициите в язовирите "Порой" и "Ахелой" да бъдат финансирани със собствени средства. Анализът на КЕВР показа, че финансирането на тези инвестиции със собствени, вместо със заемни средства ще доведе до драстично повишение на цената на ВиК услугите, доколкото тези средства влизат в пълен обем за първата година от бизнес плана, вместо разсрочено да се изплащат през следващите години.

С писмо от 25.03.2022 г. до Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), Български ВиК Холдинг“ ЕАД и Асоциация по ВиК – Бургас (АВиК-Бургас) Комисията представя подробна информация за очаквания ефект върху цените на ВиК услугите. В него се посочва, че при съпоставяне на предложената комплексна цена на ВиК услуги в проекта на бизнес план от 02.12.2021 г. (с финансиране със заемни средства) и цената в работния проект от 21.03.2022 г. (финансиране със собствени средства) увеличението е с допълнителни 54 стотинки/куб. м. В писмото на Комисията се поставят въпросите дали така предложеният бизнес план е съгласуван с МРРБ и "Български ВиК Холдинг" ЕАД, както и какви са причините да не бъдат отпуснати заемни средства за финансиране на тези инвестиции, което би довело до съществено намаление на ръста на цените на ВиК оператора.

В отговора на "Български ВиК Холдинг" ЕАД от 13.05.2022 г. до КЕВР се посочва, че ВиК ЕАД гр. Бургас няма задължението да съгласува своя бизнес план с Холдинга, въпреки, че той е собственик и принципал на дружеството и една сред основните му функции е осигуряване на финансиране на ВиК дружествата, в т.ч. и ВиК Бургас.

Следва да се отчете, че в рамките на водената кореспонденция МРРБ и АВиК-Бургас не са взели каквото и да е отношение по този въпрос. На 20.04.2022 г. Общото събрание на АВиК-Бургас провежда заседание, на което по т. 5 от дневния ред е взето решение за съгласуване на внесения на 21.03.2022 г в КЕВР бизнес план на ВиК ЕАД, гр. Бургас за регулаторен период 2022-2026 г.

Видно от протокола, всички участници в заседанието са гласували ЗА – включително представителят на държавата (въз основа на мандат даден от МРРБ), както и представителите на общините Бургас, Айтос, Камено, Карнобат, Малко Търново, Несебър, Поморие, Приморско, Созопол, Сунгурларе и Царево.

Към момента на провеждането на Общото събрание, както МРРБ, така и председателят на АВиК-Бургас са уведомени от КЕВР за негативния ефект върху цените на ВиК услугите в резултат на финансиране на инвестициите в язовирите „Порой“ и „Ахелой“ със собствени, вместо със заемни средства. Това становище на регулатора не е отчетено, не са предприети никакви действия и бизнес планът на ВиК оператора е съгласуван от Асоциацията в този му вид.

На 12.07.2022 г. КЕВР проведе обществено обсъждане на бизнес плана и ценовото заявление на ВиК ЕАД, гр. Бургас, в което, независимо от изпратените официални покани, не взеха участие представители на МРРБ, "Български ВиК Холдинг" ЕАД, АВиК-Бургас и/или общините включени в обособената територия на ВиК оператора. Те не представиха и свои писмени становища в законоустановения 14-дневен срок, каквато възможност дава нормативната уредба.

В допълнение Комисията счита за необходимо да подчертае също, че увеличението на цените, предоставяни от ВиК ЕАД, гр. Бургас е продиктувано от значително увеличените през 2021-2022 г. разходи за материали и външни услуги, сред които са драстично увеличени разходите за доставка на електроенергия от свободен пазар спрямо базовата 2020 г. Друг фактор е заложения ежегоден ръст на работните заплати на заетите във ВиК оператора с 14,98%, в съответствие с подписаното споразумение между НБС "Водоснабдител" – КНСБ, МРРБ и "Български ВиК холдинг" ЕАД.

Независимо от тези неблагоприятни фактори, ако в бизнес плана необходимите мащабни инвестиции в язовирите "Порой" и "Ахелой" бяха предвидени със заемно финансиране, а не със собствени средства на дружеството, ръстът на цените на ВиК услугите можеше да бъде с 54 стотинки/куб. м по-нисък.

Регулаторът очаква при предстоящите обсъждания на бизнес плановете на ВиК дружествата за новия регулаторен период 2022-2026 г. всички заинтересовани страни и институции да поемат ясно своята отговорност пред българските граждани".



По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Петков

Петков вижда нормално управление при прекъсната зависимост на Борисов от Пеевски

България не може да има нормално управление, ако зависимостта на Бойко Борисов от Делян Пеевски не бъде прекъсната. Така съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков коментира думите на лидера на ГЕРБ, че след изборите няма шанс да бъдат заедно в управлението след вчерашното отстраняване на Росен Желязков от поста председателя на НС. "Това,..

публикувано на 26.04.24 в 12:17
Микола Солски

Съд разпореди арест на украинския агроминистър Микола Солски

Министърът на аграрната политика и прехраната Микола Солски да бъде задържан по обвинения в съучастие в незаконно придобиване на държавна земя на стойност около 7 милиона долара. Това разпореди украински съд.  Солски отхвърля обвиненията, които се отнасят за събития от 2017-2021 г. - преди той да стане министър на земеделието през март 2022..

публикувано на 26.04.24 в 12:07

НС отмени патентния данък за бране на билки, горски плодове, гъби и трюфели

На първо четене мнозинството в Народното събрание (НС) отмени патентния данък за бране на гъби, билки и горски плодове, включително и трюфели. В подкрепа на предложението на ГЕРБ и ДПС гласуваха БСП и "Има такъв народ". Мотивът е, че данъкът се е оказал непосилен, тъй като заплащането му е авансово, без да се знае дали събирането им няма..

публикувано на 26.04.24 в 11:50
Снимката е илюстративна

Конкурсът за чиста журналистика Web report приключва на 30 април

"Това е конкурс, който обединява медиите – малки и големи, национални и регионални, в каузата за чиста журналистика. Това е конкурс на обединение в едно време на разделение ." Това каза пред БНР Калина Петрова, заместник главен редактор на портала Dir.bg, организатор на конкурса за свободна и чиста и журналистика Web report. Конкурсът се..

публикувано на 26.04.24 в 11:48

61% от родителите подкрепят задължителните ваксини, сочи проучване

61% от родителите подкрепят задължителните ваксини и биха поставили всички и дори допълнителни ваксини на децата си . Над 77% от родителите определят лекарите като основен източник на информация по въпросите на ваксините, а 95% от общопрактикуващите лекари съветват родителите да ваксинират децата си с всички ваксини от задължителния..

публикувано на 26.04.24 в 11:42

Коклюш в 21 области, но без извънредна епидемична обстановка

У нас вече има епидемия от коклюш, но няма да бъде обявена извънредна епидемична обстановка, съобщи за БНР главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.  По думите му има потвърдени случаи на инфекцията в 21 области в страната. На днешното заседание на Министерския съвет ще бъдат представени мерки за ограничаване на..

публикувано на 26.04.24 в 11:42

"Български пощи" възстанови приемането на писма и колети за Израел

От днес "Български пощи" възстановяват приемането на писма и колети за Израел. Няма да бъдат приемани куриерски пратки. От пощите посочват, че е възможно да има забавяния в доставките заради промени в полетите на авиопревозвачи, наложени от обстановката в Израел. 

публикувано на 26.04.24 в 11:35