Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мила Минева: От доста години се борим с тази демокрация на играта

"Много е важно политическият дебат да се върне към неговата скучност"

Мила Минева
Снимка: Личен архив

"Не знаем как живеем в демокрация, когато блокираме шансовете за разумен и рационален избор през собствените си интереси, на тези, които ще определят публичните политики. Борим се с тази демокрация на играта вече от доста години. Крайното усещане от това е, че живеем в бутафорна демокрация, че не работи както трябва демокрацията. Истината е, че просто не ѝ подаваме шанс да работи както трябва. Не е нужно политическият процес да е интересен, да ни забавлява. Много е важно политическият дебат да се върне към неговата скучност, защото тогава той е важен."

Това коментира пред БНР социологът Мила Минева, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

"Медиите имат определени аудитории и анкетите на съответните медии показват мнението на тези аудитории, но тези аудитории са специфични. Можем да го наречем балони, можем да го наречем и просто таргет групи. Всяка медия не е насочена към всички нас, тя има аудитории, които са ѝ по-интересни, до които иска да стигне. И ако тя не се изненадва от резултатите от анкетите си, значи успява да стигне до тези аудитории, към които се стреми", поясни Минева.

Ако медията започне да подменя мненията на собствената си аудитория с мненията на обществото, това вече е чисто и просто манипулация, отбеляза социологът в предаването "Преди всички".

Всъщност много от изследванията, които чуваме и които се свеждат до набор от цифрички, не са представителни, подчерта Мила Минева. Това по думите ѝ може да повлияе на конформисткия вот.

"Когато се появят гръмки игри с числата, това може да промени нагласите."

Относно взаимоотношенията между медии и социолози Мила Минева посочи:

"И в момента медиите много коректно разказват паспорта на изследването, само че го разказват набързо, така че да изпълнят дълга си, а видимо те не разбират защо този паспорт е важен и това не бих казала, че е проблем на медиите, а наш проблем – на социолозите."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28