Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сенатът одобри плана на Байдън за климата, здравеопазването и данъците

| обновено на 08.08.22 в 07:34
Президентът на САЩ Джо Байдън, 7 август 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След 18 месеца на трудни преговори и многочасови дебати в неделя Сенатът на САЩ прие амбициозния план на Джо Байдън за климата, данъците и здравеопазването. Франс прес коментира, че това е значителна победа за президента преди важните междинни избори.

Гласувайки като единен блок и с решаващия глас на вицепрезидента Камала Харис, демократите одобриха плана за разходи в размер на 430 млрд. долара, който тази седмица ще бъде представен на Камарата на представителите, където се очаква да бъде приет, преди да бъде подписан от Байдън.

Планът, изработен в деликатни разговори с членове на дясното крило на Демократическата партия, ще включва най-голямата досега инвестиция на САЩ в областта на климата - 370 млрд. долара, насочени към постигането на 40-процентно намаление на емисиите на парникови газове до 2030 г.

Това би осигурило на Байдън ясна победа по една от най-важните точки от програмата му и би допринесло за възстановяване на водещата роля на САЩ в глобалното предизвикателство, свързано с промените в климата.

Джо Байдън приветства приемането на плана като отбеляза:

"Това изискваше много компромиси" и изрази очакване за скорошно приемане на плана и от Камарата на представителите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп нарече "отвратителни" действията на Русия срещу Украйна, траур в Киев

Ден на траур е обявен днес в Киев в памет на жертвите на вчерашните масирани руски атаки. Загинали са 16 души, сред които две деца. Президентът Володимир Зеленски заяви, че украинската столица е била атакувана с повече от 300 дрона и осем ракети. "Светът за пореден път видя отговора на Русия на нашето желание за мир", допълни Зеленски. Руското..

публикувано на 01.08.25 в 03:48
Туристи в района на Атина, юли 2025 г.

Силни дъждове наводниха пътища в Гърция

В Гърция горещините преминаха в силни дъждове, които доведоха до наводнения по пътищата. След горещата върна от миналата седмица и екстремни температури времето рязко се промени. Цялата страна е обхваната от проливни дъждове, бури, градушки и силен вятър. Трудна е обстановката в Северна Гърция, като тази част на страната е най-силно засегната. В Солун..

публикувано на 01.08.25 в 02:22
Министърът на културата Мариан Бачев (вляво) отговори на въпроси на депутати в Комисията по културата и медиите в Народното събрание - 31 юли 2025 г.

Министър Бачев: До месец ще се обявят конкурси за директори на опери и театри

До месец ще бъдат обявени конкурсни процедури за директори за Софийската опера и балет, Държавната операта в Стара Загора, Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна и Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Това каза министърът на културата Мариан Бачев по време на последното заседание на Комисията по културата и..

публикувано на 31.07.25 в 21:16

Лесничеите настояват за повишаване на заплатите и финансово стабилизиране на горските и ловни стопанства

От Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" предупредиха, че има криза в горския сектор и расте напрежението сред горските служители. Основното искане е държавата да предприеме спешни мерки за увеличение на работните заплати и за финансово стабилизиране на държавните горски и ловни стопанства. Служителите изразяват..

публикувано на 31.07.25 в 20:59

Билбордове в община Смолян ще предупреждават за опасните зависимости

Билбордове, които предупреждават за опасните зависимости от хазарт, алкохол, цигари и наркотици ще бъдат поставени по улици и пътища в община Смолян. Това реши на днешното си заседание Общинският съвет, след като одобри предложението на съветника от "Нашият Смолян" Стефан Сабрутев. Неговото предложение предвижда на информационните табели да се..

публикувано на 31.07.25 в 20:58
Израелски войници стоят до израелско знаме от ливанската страна на границата, близо до южното ливанско село Марун ал-Рас, 26 ноември 2024 г., на фона на трансгранични военни действия между

Израел удари обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство на ракети

Израелските власти оповестиха, че военните сили на страната са нанесли удари по обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство и съхранение на ракети. Държавната информационна агенция на Ливан потвърди за въздушни нападения в долината Бекаа и в южната част на страната.  Израелският министър на отбраната Израел Кац обвини "Хизбула" в опит да..

публикувано на 31.07.25 в 20:43

НС прие промените в Закона за държавната собственост на фона на скандал

Последното пленарно заседание за този политически сезон завърши със скандал. Гласуването на второ четене на промените в Закона за държавната собственост ще бъде оспорено от опозицията заради спорен кворум.  Как се стигна до тази ситуация Малко след 17:00 часа, след ожесточен многочасов дебат по промените в Закона за държавната собственост и много..

публикувано на 31.07.25 в 19:58