„Това са съвсем конкретни 13 теми, които не трябва да бъдат забравени от това правителство“.
„Може да се работи по тях, независимо дали е редовно или служебно правителство. Няма как правителството да не работи по темата за детската болница, по това да се осигурят медицински храни за хората, които страдат от различни заболявания. Трябва да се финализират промените в наредба 26, за да се предоставя акушерска помощ на бременни жени, които имат нужда от медицински специалист, когато са бременни. Става дума за предотвратяване на детската смъртност, за това да има изследвания по време на бременността. Тези промени в тази наредба могат да станат с гласуване на настоящото правителство, беше подготвено от предишното управление“.
Предложенията включват и мерки за това повече деца да бъдат на училище през новата учебна година, както и активно включване в обществото и в учебния процес на децата-бежанци. Трябва да се вземат и мерки, свързани с плана за деинституционализация на грижите за деца, обясни Богданов в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“.
„ЕС дава 5% от Европейския социален фонд за т.н. „европейска гаранция за детето“ - 5% от финансирането за България по ЕСФ ще бъде на най-бедните деца в България Този план може да продължи да работи в рамките на този служебен кабинет". В рамките на Европейската гаранция става дума за над 200 млн. лева само за България, уточни той.
Трябва да бъде завършена и черновата на Националната стратегия за детско-юношеско здраве и педиатрична грижа, а в нея да се подкрепят децата в болничната и доболничната помощ.
„Като цяло сме доста небрежни към децата на България и от 1992 година насам детското население на България е намаляло два пъти и то намаляло, защото България не е място, където хората спокойно могат да раждат и да отглеждат деца - винаги имаме някакви проблеми, които трябва да решаваме в образованието, в здравето, имаме лоша координация между отделните институции“, предупреди Богданов.
При смяната на правителства няма последователност по темите за децата и за семействата, няма „дори приоритети, които ясно показват какво трябва да се прави“, допълни той и нарече „чисто популистки идеи“ решенията само да се увеличават помощите за деца.
„Това е една илюзия! Ако нямаме стабилно здравеопазване, стабилно образование, стабилна социална система, която се подкрепя родителите в отглеждане на деца, няма да имаме деца“.
Издръжката на центъра за безопасен интернет е задача, която от Националната мрежа за децата са забравили да включат в задачите, защото работят по тази тема отделно. Темата е изключително важна, а България би била единствената страна в Европа, ако остане без подобен център, предупреди той. Сексуалното посегателство срещу децата в интернет е голям проблем за България, но често посегателството само започва в интернет, но продължава извън него. Хората и бизнесът вече са дали сигнал, че са склонни да помогнат финансово, но държавата е залисана в собствените си процедури и не е предприела действия.
„Имаме разговори, обещания, желания за помощ, но реални действия все още нямаме. На наш гръб работим по нормативни документи, които да предложим на държавата, за да може да се бъде подкрепен този център“.
Очаква се предложенията да са готови в началото на следващата.
Синдикат "Образование" към Конфедерацията на труда "Подкрепа" и Министерството на образованието са обсъдили около 20 акцента за предстоящи промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Един от тях е децата с дефицити да могат да повтарят първи клас, а зрелостниците с определен успех да се освобождават от задължителните матури. Това..
Конституционни промени на последните промени в основния ни закон отново са актуален въпрос. Това коментира пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право във Великотърновския университет. В Деня на българската конституцията и на юриста доц. Орманджиев коментира, че последната ни конституция от 1991 г. е добра и..
Има решение на Съвета на ЕС от 2022 г., в което страните членки са поели ангажимент да не присъстват на парада по повод Деня на победата в Москва на 9 май, припомни говорителката на Еврокомисията Анита Хипер. Тя каза това в отговор на въпрос за обявеното намерение на словашкия премиер Роберт Фицо да посети руската столица по този повод...
Идват ключови месеци и трябва стабилност. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той благодари на ПП-ДБ за това, че няма да участват във вота на недоверие. Вотът на недоверие след обрата с ДПС-Доган. Държи ли Пеевски ключа? Продължават дебатите по внесения втори вот на недоверие към правителството Борисов..
Върховният съд на Обединеното кралство излезе с единодушното решение, че определението за "жена" и "пол" се отнасят до биологична жена и биологичен пол в Закона за равенството от 2010 година. Съдебното решение е кулминацията на дългогодишна съдебна битка между шотландското правителство и женска организация. Върховният съд уважи днес жалбата..
Министерството на транспорта обяви в позиция, че повече от три месеца от страна на Република Северна Македония липсва отговор по Проекта на споразумение за подготовка и изграждане на жп тунел, свързващ жп мрежата на двете държави. Министерството посочва, че това е единственият отворен въпрос между двете държави в областта на железопътния транспорт,..
Министърът на правосъдието Георги Георгиев съобщи, че данните от двете проверки по случая с опита за отнемане на апартамент на 90-годишна жена от София, са предадени на прокуратурата. Установени са нарушения, свързани с арбитражния съд, издал решението за отнемане на жилището и с частния съдебен изпълнител, който провел принудително изпълнение на..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма..