Най-новият стенопис на София все още не е кроснат. Разбирайте, надраскан от твърде смел графитаджия. Наскоро белгийският художник Хейс Ванхее осъществи първия си проект в Източна Европа като избра софийската централна уличка "Хан Аспарух № 23". Вписа се отлично в съвременната ни улична сцена.
Любимците на Хейс са хората птици. Нямат криле, но изглеждат наистина свободни и готови за полет. Рисува ги къде ли не по света. А вече и у нас.
Илюстратор с изтънчен, графичен, черно-бял афинитет към уличното изкуство от тийнейджърските години, Хейс има разпознаваем почерк и деликатни послания за мястото на човека сред себеподобните и останалите живинки в природата.
В своята столична интерпретация те са почистили, изпрали са блузката на малкия Боян, приготвили са нещо дребно за хапване и пийване, сричат буквара за отмора или просто съзерцават из облаците. Домът им изплува над локвите и колите за скрап, а служителите на компанията Хан Аспарух & Sons International Transport вероятно с радост биха ги отвели към обекта на наблюдение. Или пък не – за да останат метафора на живата природа в собствения си Parked Life.
"Изотопия" се паркира около Хейс в продължение на седмица и проследи сътворението на няколкометровото автогнездо. Случвало ни се е и друг път, особено щом става дума за впечатляващи градски стенописи.
Хейс гостува на София покрай Белгийските дни и творческата програма на фондация Visionary.
Същите графити герои, които ни спретнаха второто подлезно издание на Graff Express през пролетта. Първото ни се случи преди цели две години.
С второто подлезът в близост до централната ЖП и автогара засия в синьо, розово, лилаво, зелено, жълто и оранжево. Е, да, има още много други цветове.
Куратор на графити изложбата под земята беше Николай Петров GLOW, който рисува наред с останалите. Списъкът е дълъг: ARSEK & ERASE, BRUS, BILOS, EPIK, FELON, GANA, JAH1, KOTK, MAZEONE, MOUSE, STEN, XPOME, ANDREY PALVAL.
GLOW не определи тема, а цветова гама, и така разпредели наличното тухлено пространство. Целта – да даде възможно най-голяма художествена свобода, като в същото време постигне хармония и цялост на визуалното послание.
Сред авторите има както българи, така и чужденци.
Някои са особено популярни на родната графити сцена.
Други имат абсолютно култов статут в уличните и подземните среди, макар част от минувачите да сравняват делото им с шевица.
Единствената дама в компанията е Виктория Георгиева MOUSE и това не изненадва много, тъй като художничките на графити у нас все още са по-скоро рядкост.
Сред авторите на подлезните изображения е и Андрей Палвал, украински орнитолог и художник, избягал в България от войната в родината му заедно със съпругата си и трите им малки деца.
Андрей попада случайно сред останалите предварително подбрани артисти. Но харесват стила му и му обособяват специална стена. Днес Андрей може да се гордее и с първата си самостоятелна изложба в София. Разбира се, "Изотопия" я отрази подобаващо.
В среда, подходяща и за орнитолози, и за непрофесионални любители на птиците и другите летящи твари, огласени от разговорите на лястовиците – така тазгодишната визионерска реколта даде плодове.
Можете да им се насладите, особено ако търсите сянка насред августовската жега или скривалище от ненадейна лятна буря.
Можете и да ги снимате, но по-добре вникнете в тях.
Право напред срещу стената без да сте Фатих Акин! Успешен визионерски фокусиран графити лов от "Изотопия" – предаването, което обича графити още от първия ефир!
Снимки: Иван Нотев
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..