Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За 3 месеца могат да се развият много разследвания и да се съберат много доказателства"

Иван Демерджиев: Ще има развитие по темата "Хемус"

"Аз съм последният човек, който може да бъде заподозрян в работа с ГЕРБ"

Иван Демерджиев
Снимка: Таня Милушева, БНР

"Аз съм последният човек, който може да бъде заподозрян в работа с ГЕРБ. Учуден съм защо Бойко Рашков първо не проведе разговор с мен, преди да проведе разговор с медиите".

Това заяви пред БНР вицепремиерът и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев.

Той подчерта, че не е пристрастeн към една или друга политическа сила. Ето и професионалната му оценка за ареста на лидера на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов, извършен от бившия министър на вътрешните работи Бойко Рашков:

"Не бих направил арест, ако не съм убеден, че са налице всички предпоставки за това и нямам стабилни, сериозни и солидни доказателства. Целта на един арест не може да бъде самоцел, а да бъде първа стъпка към едно сериозно разследване, което да доведе до изправяне на този човек пред съда и до наказание. Когато един арест се случи по начина, по който протече този арест, ефектът е точно обратен. Няма никакъв смисъл да превръщаме хора, които трябва да бъдат внимателно разследвани, в жертва". 

Министър Демерджиев заяви, че МВР няма да оттегли жалбите срещу решенията на съда, който обяви арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова за незаконни.

"За 3 месеца могат да се развият много разследвания и да се съберат много доказателства от полицията, така че след тези 3 месеца да има сериозни образувани производства срещу хора, стоящи изключително високо в йерархията. Нататък има само един път - да ги внесем в прокуратурата, но ще ги внесем в прокуратурата, когато сме събрали доказателствен материал, който не може да бъде заобиколен. Разговаряли сме с правосъдния министър Крум Зарков, че по линия на правомощията му той ще може и ще упражни надзор какво се случва с тези дела, когато влязат в прокуратурата - дали се работи по тях, или ще бъдат сложени на трупчета", категоричен беше служебният министър на вътрешните работи.

Във връзка със случая с магистрала "Хемус" Иван Демерджиев заяви, че има един обвиняем и две съдебни производства, но подчерта, че целият случай е много по-мащабен от тези две съдебни производства:

"Като не ги търси прокуратурата - трябва да ги търси полицията, а не ги е потърсила достатъчно активно. От встъпването ми в длъжност проверих по какво се работи, извикал съм работещите по случая служби, дадох указания по какво не е работено достатъчно, влязохме във взаимодействие с НАП по този въпрос и ви уверявам, че доста енергия ще се влее по тази тема и ще има развитие".

Вицепремиерът и министър на вътрешните работи подчерта, че служебното правителство не е ревизионно, а е правителство, от което се очакват "действия по стабилизиране на ситуацията".

"Не мога да си позволя да ревизирам никого, защото за мен е по-важно как работя аз от първия ден, в който съм встъпил. Никой не ми е поставил такава задача".

Демерджиев коментира взаимодействието на МВР с прокуратурата:

"Трябва да е ясно, че прокуратурата не може да се поставя под общ знаменател. Полицейските служители на много места работят добре с прокуратурата. Ако искаме резултати, трябва да се работи добре с прокуратурата, където тя е склонна, готова да изпълнява функцията си. Това не означава, че ние ще се прегърнем с прокуратурата и ще си затворим очите, където има бездействие и дела на трупчета, напротив. Когато се натъкнем на тези случаи, те ще бъдат сведени до знанието на Министерството на правосъдието и с правомощията, които има министърът на правосъдието, ще бъде направен опит да се проверят внимателно и да се накарат органите, които в някои случаи отчетливо бездействат, да се задействат или поне да понесат отговорност за това бездействие. Да бъде сезиран ВСС". 

Не слагам под общ знаменател между институцията Прокуратура на РБ и лицето Иван Гешев, заяви Иван Демерджиев.

Служители на МВР, които новият министър Иван Демерджиев е преместил в други звена, неправомерно са влияели на разследвания:

"Някои хора са си позволявали да дават указания на разследващите полицаи как да действат. Това не е приемливо. Част от тези действия са обект на разследване. В системата на МВР са още. Някои от тях не заемат същите длъжности. Не съм уволнил нито един, с изключение на една служителка, която е върната на титулярното си работно място в Министерството на земеделието".

Служебният министър на вътрешните работи изказа увереност, че България ще отговори на изискванията при проверката през септември за готовността на страната ни за влизане в Шенген.

Интервюто на Силвия Великова с Иван Демерджиев в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млади лекари на протест под надслов: "Погребението на едно бъдеще"

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" излизат на поредния си протест, този път под надслов: "Погребението на едно бъдеще".  Демонстрацията е насрочена за 18 ч. пред здравното министерство. Организаторите на протеста се обръщат към своите колеги и съмишленици с призив:  "Елате да се сбогувате с бъдещето ни тук!". Като причина за..

публикувано на 15.10.25 в 05:44

Урсула фон дер Лайен пристига в Сърбия

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайенпристига на официално посещение в Сърбия. Тя ще бъде посрещната официално от сръбския президент Александър Вучич, а по-късно двамата ще разговарят на четири очи. Планирана е среща и с премиера Джуро Мацут. На 9 октомври по време на извънредно изявление заради наложените американски санкции на..

публикувано на 15.10.25 в 05:35

След заканата на Борисов... Работата на парламента е под въпрос

Работата на парламента днес е под въпрос след заканата на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че депутатите от неговата формация повече няма да крепят кворума за провеждане на заседания.  Повод за предупреждението стана резултатът на извънредния местен вот в Пазарджик. Според Борисов депутатите от ГЕРБ трябва да се срещат с партийните структури в..

публикувано на 15.10.25 в 04:50

Министрите на отбраната от НАТО се събират на заседание

Министрите на отбраната на страните от НАТО ще заседават днес на фона на засилващите се провокации от страна на Русия във въздушното пространство на страни от пакта. В рамките на форума ще бъде обсъдено прилагането на най-важните решения, свързани с отбранителния и възпиращ потенциал на НАТО, взети на срещата на върха в Хага през юли. Ще бъдат разгледани..

публикувано на 15.10.25 в 04:37

От днес "Националното тол управление" ще проверява тонажа на големите камиони

От днес "Националното тол управление" ще проверява тонажа на големите превозни средства. Това ще става при рамките на тол управлението.  Към момента има 10 сертифицирани от близо 100 устройства, съобщи регионалният министър Иван Иванов: "В асфалта има заложени сензори, които работят в синхрон с камерите. Когато се отчете нарушението съответно..

публикувано на 15.10.25 в 04:32

Тръмп заплаши Испания с допълнителни мита заради недостатъчни разходи за отбрана

Американският президент с нова заплаха към Испания. Доналд Тръмп обяви, че обмисля налагането на мита срещу Мадрид. Ден след срещата си с премиера Педро Санчес в Египет и топло ръкостискане между двамата, Доналд Тръмп се върна към острия тон спрямо Испания.  Американският президент обяви, че е много недоволен от правителството в Мадрид заради..

публикувано на 15.10.25 в 04:12

Съветник на полския президент: Не можем да приемем повече украински бежанци

Главният съветник на полския президент по външна политика Марчин Пшидач обяви, че големият брой украински бежанци в Полша е "предизвикателство" за страната, предаде Укринформ. Той уточни, че "Полша вече е приела достатъчно украински граждани и не може да приема още". "Приетите вече украинци достигат нашият лимит - не можем да приемем повече. Време е да..

публикувано на 15.10.25 в 03:55