Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за създаването на Бургаската филхармония

Оркестър на Държавна опера - Бургас
Снимка: ДО - Бургас

През 2022-ра се навършват 75 г. от основаването на Държавния симфоничен оркестър в Бургас, или Бургаската филхармония, която днес е част от трупата на Доржавна опера - Бургас. Това е един от уважаваните български оркестри с активна концертна дейност и интересен репертоар, със собствен принос към популяризирането на българската култура. 

Ще се върнем далеч в миналото, за да научим какви са предпоставките за създаването на този състав:

Още през 1910 г., благодарение на музиканта Никола Блажев, в Бургас е основано музикалното дружество “Родни звуци“. От музиканти любители са създадени струнен оркестър, хор, симфоничен оркестър, дори и музикално училище. Съставите развиват активна концертна и образователна дейност.

Особено ярки са проявите на симфоничния оркестър през 30-те години, когато в Бургас започва работа като капелмайстор Филип Кутев. Под негово ръководство оркестърът се развива професионално и в него започват да свирят професионални музиканти от военната духова музика. Разширява се и репертоарът на оркестъра - тогава са изпълнени пред публиката в Бургас Петата симфония на Бетовен, Четвъртата симфония на Чайковски и др.

Петте години под ръководството на голям музикант като Филип Кутев дават отражение на бъдещото развитие на симфоничното дело в града. Затова веднага след войната културната общественост на града се обръща с молба към правителството да създаде държавен симфоничен оркестър. През 1947 г. тази идея се осъществява и на 1 август е първият концерт на Бургаската филхармония. Първи нейни диригенти са Димитър Караджов, Васил Лолов, Невин Михалев и Димитър Карагьозов. Особено важен етап от развитието на оркестъра е периодът 1960 – 1976 г., когато негов главен диригент е проф. Иван Вульпе.

Интересни подробности за тези събития разказва един от създателите на оркестъра - валдхорнистът Христо Желязков, а записът, направен през 1987 г., се съхранява в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23