Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за създаването на Бургаската филхармония

Оркестър на Държавна опера - Бургас
Снимка: ДО - Бургас

През 2022-ра се навършват 75 г. от основаването на Държавния симфоничен оркестър в Бургас, или Бургаската филхармония, която днес е част от трупата на Доржавна опера - Бургас. Това е един от уважаваните български оркестри с активна концертна дейност и интересен репертоар, със собствен принос към популяризирането на българската култура. 

Ще се върнем далеч в миналото, за да научим какви са предпоставките за създаването на този състав:

Още през 1910 г., благодарение на музиканта Никола Блажев, в Бургас е основано музикалното дружество “Родни звуци“. От музиканти любители са създадени струнен оркестър, хор, симфоничен оркестър, дори и музикално училище. Съставите развиват активна концертна и образователна дейност.

Особено ярки са проявите на симфоничния оркестър през 30-те години, когато в Бургас започва работа като капелмайстор Филип Кутев. Под негово ръководство оркестърът се развива професионално и в него започват да свирят професионални музиканти от военната духова музика. Разширява се и репертоарът на оркестъра - тогава са изпълнени пред публиката в Бургас Петата симфония на Бетовен, Четвъртата симфония на Чайковски и др.

Петте години под ръководството на голям музикант като Филип Кутев дават отражение на бъдещото развитие на симфоничното дело в града. Затова веднага след войната културната общественост на града се обръща с молба към правителството да създаде държавен симфоничен оркестър. През 1947 г. тази идея се осъществява и на 1 август е първият концерт на Бургаската филхармония. Първи нейни диригенти са Димитър Караджов, Васил Лолов, Невин Михалев и Димитър Карагьозов. Особено важен етап от развитието на оркестъра е периодът 1960 – 1976 г., когато негов главен диригент е проф. Иван Вульпе.

Интересни подробности за тези събития разказва един от създателите на оркестъра - валдхорнистът Христо Желязков, а записът, направен през 1987 г., се съхранява в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41