„На 22 август от 19:30 часа ще очакваме всеки, който иска да се включи към нас и към нашите разговори за книги“, каза в интервю за "Летни нощи" Даниела Марчева, която заедно с Вероника Стефанова създават клуба, както и списък за предаването с препоръки за летни четива за морето на шезлонга, в планината на пейката или в купето на влака. Има и книги, затворили духа на лятото в себе си.
"Ще започна с една книга от един много любим мой автор - Рафаел Сабатини. Авторът, който всъщност ме запали по четенето с неговата книга "Скарамуш" преди повече от 20 години. Съвсем наскоро при една моя разходка до най-близката книжарница видях негова новоиздадена книга – "Беларион щастливеца". Бях изключително щастлива, тъй като от много години не бях виждала негови книги да бъдат издавани на българския книжен пазар“, добави Марчева, както и сподели още няколко книги, които си е набелязала да прочете по време на отпуската си, тъй като „съдържат много летен дух в себе си“:
„Ще продължа със „Земя, забравена от времето“ от Едгар Райс Бъроу. Тук отиваме в 1916 година по времето на Първата световна война, когато главният герой се озовава пленник наемник, се озовава на борда на немска подводница и съдбата го отвежда на тайнствен остров, неотбелязан на картите и изолиран изцяло от останалия свят, където всякаш времето е спряло. Там всъщност могат да се намерят палеолитни зверове, примитивни хора, а може би и динозаври – ще видим! Тази книга като асоциация много ми напомня на една друга моя много любима книга – „Изгубеният свят“ от Артър Конан Дойл, така че с най-голямо удоволствие бих се впуснала в едно такова приключение“.
„Продължавам с романа „Олива денаро“ от Виола Ардоне, който ще ни върне в 60-те години в Сицилия в едно време, когато правата на жените тепърва предстоят да бъдат извоювани. Книгата разказва историята на млади момиче, което намира сили да се изправи срещу света и всичките му несправедливости. Тук може би има малко повече тъга отколкото е нужно за лятото, но въпреки това носи непримиримия му дух“, каза още Марчева, както и препоръча романите на Стефания Аури – „Сицилианските лъвове“ и „Зимата на лъвовете“, които ще ни „разкажат една история за власт, за пари, чест, отмъщение и може би мъничко любов“.
„Аз много харесвам български автори също и при всеки удобен случай се опитваме с Вероника да сигнализираме на хората да обръщат внимание на българските автори, тъй като имаме много талантливи писатели и поети. И е хубаво да имаме малко повече поглед над тях“, посочи още Даниела Марчева, като посочи за пример „Хагабула“ на Тодов Тодовов.
Освен „Време за суинг“ на Зейди Смит, тя обърна внимание и на книгата „Фабиан и хаосът“ от Педро Хуан Гутиерес – „един автор, който ме плени преди няколко години, когато прочетох неговата „Мръсна хаванска трилогия“:
„Много ми харесва, защото той е много специфичен като стил – много груб, естествен, натурален и без никакви подправки. И тази книга много ми хареса - за всички, които искат да отидат в Куба това е тяхната книга. Усеща се жегата, този зной, но в същото време на фона на Куба се разказва за влизането исторически и политически на едни превратности, познати на много хора. Отделно от това има и лични истории, истории за човешки взаимоотношения, за избори и за последиците от тях, за изгубените мечти“.
В ефира на „Хоризонт“ Марчева постави акцент и над няколко книги, препоръчани от партньорката й в начинанието "The Book Club Sofia". Сред тях са „Красноречието на сардината“ от Бил Франсоа, „Хроника на болката“ от Иво Иванов, „Clair de lune“ от Жюстин Томс, „Направени от вина“ на Йоана Елми, „Змей закрилник“ от Симона Панова, „Млък“ от Радослав Бимбалов и „Съвършени останки“ на Хелън Фийлдс.
Подробности за тези четива, както и за какво се разказват летните предложения на Даниела Марчева и Вероника Стефанова – може да чуете в звуковия файл.
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..