Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

24 партии и 7 коалиции искат гласа ни. В чужбина е планирано да има 734 секции

До 30 август ще стане ясен броят на регистрираните партии и коалиции за предсрочния вот на 2 октомври, обявиха на брифинг пред медиите от Централната избирателна комисия. Дотогава тече срокът за тези, които са регистрирани вече за изборите, но имат желанието сами да бъдат заличени.

Говорителят на ЦИК Росица Матева заяви, че документи за вота са подали 24 партии и 7 коалиции.

"Очакваме до края на деня да завършат проверките на 4 партии и една коалиция, за да стане ясно дали всички ще бъдат допуснати", уточни тя.

Това се налага, защото в списъците са открити подписите и на починали хора.

"Във всички подписки, почти, има покойници, възможно е човек, който се е подписал в подписките, да е починал своевременно", разясни Матева.

Другият говорител на изборната комисия Цветозар Томов обяви, че на 31-и август ще се тегли жребият за поредността на явяването на партиите и коалициите на изборите.

Той посочи, че в чужбина се очаква да бъдат разкрити 734 избирателни секции в 61 държави. Сигурни са 559 секции, останалите 175 изискват съгласие от приемащата страна и са обявени под условие. 

"Вчера стана ясно, че в Германия ще имаме съгласие за разкриване на секции на 40 адреса извън дипломатическите и консулските представителства", посочи Томов.

От ЦИК припомниха, че на сайта им е качен симулатор за машинно гласуване и помолиха медиите, които имат желание, да го публикуват и те на своите сайтове, за да няма притеснения у избирателите по какъв начин ще се гласува.

Относно явяването на вота на "Продължаваме промяната" и "Демократична България" говорителите на ЦИК Росица Матева и Цветозар Томов казаха:

Р. Матева: "Само в състава на коалиция, която е регистрирана, могат да се правят промени. Тоест, в тази коалиция могат да се включат нови партии, могат и да напуснат състава на коалицията партии, които са регистрирани за участие с нея. Иначе казано, две коалиции не могат да се обединят. От едната коалиция трябва да напуснат партията, съставена от тази коалиция, за да отидат в друга".

Томов: "Това означава, че "Демократична България" и "Продължаваме промяната" не могат да се обединят, но всички партии от едната коалиция могат да се прехвърлят в другата, ако те желаят".



По публикацията работи: Златко Желев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Костадинов, лидер на

"Възраждане" настоява държавните и общинските власти да поемат отговорност за трагедията на "Елените"

От "Възраждане" настояват общинските и държавните власти да поемат отговорност за трагедията в "Елените". В позиция до медиите лидерът на партията Костадин Костадинов отбелязва, че по същата причина при голямото наводнение във Варна преди 11 години загинаха 13 души. А причината - посочва Костадинов - е, че се строи в отточни дерета и..

публикувано на 04.10.25 в 13:28

Все още има населени места без ток в Монтанско

В област Монтана все още има населени места без ток. След падналия мокър сняг проблеми с електричеството има в общините Георги Дамяново, Чипровци и Вършец. Екипи на електрорапределителното дружество в Монтана втори ден отстраняват аварии по мрежата. Тежкият сняг доведе до падане на дърветата върху жиците.  "Вчера останаха Заножане и една..

публикувано на 04.10.25 в 13:13

Галина Захарова: В правова държава е немислимо висши представители на прокуратурата да насъскват обществото срещу съда

В позиция на председателя на Върховния касационен съд Галина Захарова се посочва, че в правова държава е немислимо висши представители на прокуратурата да насъскват обществото срещу съда. Позицията е в отговор на разпространеното вчера становище на прокуратурата във връзка със становището на Общото събрание на Наказателната колегия на съда, според..

публикувано на 04.10.25 в 13:10

Въпреки призивите на Тръмп: Нови израелски удари в Газа

Службата за гражданска защита в Ивицата Газа съобщи, че Израел е нанесъл удари въпреки призива на американския президент Доналд Тръмп за незабавно спиране на бомбардировките. По-рано Израел обяви, че се подготвя за изпълнение на първия етап от плана на Тръмп за освобождване на израелските заложници в Газа. Палестинското радикално..

публикувано на 04.10.25 в 12:48

Заради неремонтиран участък: Жители на Белица блокираха третокласен път

Заради неремонтиран участък, жители на Белица започват в този час блокада на третокласния републикански път до табелата за селото. Протестиращите настояват за спешно запълване на опасни дупки и рушащи се участъци в отсечката между селата Бърдо и Белица. Над 50 човека са вече на пътното платно в началото на село Белица. Оказа се, че разрешение..

публикувано на 04.10.25 в 12:20

3 досъдебни производства за смъртта на тримата загинали при наводнението в "Елените"

Окръжната прокуратура в Бургас образува 3 досъдебни производства за смъртта на тримата загинали при наводнението в "Елените". Разследването трябва да установи причините, довели до трагичната им смърт. От държавното обвинение посочват, че ще бъдат обследвани всички факти и обстоятелства, включително дали са извършени строителни дейности в..

публикувано на 04.10.25 в 12:19

За 5 години: Националното бюро за правна помощ е поело 139 332 случая на служебна адвокатска защита

Националното бюро за правна помощ годишно постановява между 30 000 и 33 000 решения за заплащане на служебна адвокатска защита. Това заяви във Велико Търново неговият председател Наталия Василева.  За последните пет години Националното бюро за правна помощ е поело 139 332 случая на служебна адвокатска защита на нуждаещи се. Особено внимание се..

публикувано на 04.10.25 в 12:11