"Няма желание и готовност и от двете страни - и от Русия, и от Украйна, конфликтът да бъде прехвърлен от военно в политическо русло. Основният проблем е, че нито Русия, нито Украйна, нито НАТО, нито ЕС искат мир".
Това каза пред БНР експертът по международни отношения и дипломат Любомир Кючуков.
И подчерта, че се затвърждават тенденциите за стабилизирана фронтова линия по цялото протежение на Югоизточна Украйна, за ограничаване на руското настъпление при отсъствие на украинско контранастъпление:
"Русия се стреми да укрепи контрола в овладените райони. И двете страни засилват преследването на инакомислещите, на саботьорите. И двете страни разчитат да постигнат на военното поле успехи, които впоследствие да закрепят в политически план".
По думите му е необходимо да се стигне до примирие, за да се пристъпи към политически диалог в условията на прекратени военни действия.
"Териториалните въпроси ще останат за дълго трудно решими и във военен, и в политически план".
В предаването "12+3" анализаторът посочи положително нещо, случило се от началото на войната, което е станало реално заради усилията на ООН в координация с Турция:
"Единственото значимо двустранно споразумение между Русия и Украйна от началото на войната е осигуряване на възможността за износ на украинско зърно. Всяка от страните подписа идентични по съдържание договори с ООН и с Турция по въпроса. Това беше важен дипломатически пробив. Очевидно следващата важна задача е свързана със ситуацията около Запорожката АЕЦ. Тя е под руски контрол от началото на войната, а персоналът е украински. Очевидно това е най-спешната и най-кризисната задача. Когато около атомната централа летят снаряди, рискът от инцидент е голям".
Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...
Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..
Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..
Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на пожарникари,..
През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..
В следобедните часове е пламнал пожар между боляровските села Стефан Караджово и Камен връх. Огънят е навлязъл в трудно достъпен терен и горски масив. В пожарогасенето са включени 6 противопожарни автомобила, служители от Горско стопанство с техника, земеделски производители и доброволци. Няма опасност за населените места. На пътя между двете..
В Плевен овладяха пожара, разразил се в местността Бала баир край града. Спасен е фотоволтаичен парк в близост до пламъците. Големи облаци и дим обезпокоиха плевенчани. Марияна Цветкова, говорител на ОД на МВР : "Голям пожар избухна в сухи треви, нискостеблена растителност, в стърнища и храсти, в близост до фотоволтаичен парк край Плевен,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..