Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Своге почна вадене и транспортиране на мъртвата риба от пресъхването на р. Искрецка

| обновено на 20.08.22 в 18:12
Снимката е илюстративна
Снимка: Георги Аргиров - Арго

Около една пета от мъртвата риба в Своге вече е извадена от рибарниците и транспортирана, за да бъде изгорена в специално съоръжение на Българската агенция по безопасност на храните в Ихтиман. Това каза заместник-кметът на Своге Илия Богданов. Преди дни заради пресъхването на река Искрецка градът и близки села останаха без вода, а десетки тонове риба измря. Работата ще продължи и през нощта, като проблемът трябва да бъде отстранен в рамките на 72 часа. 

"Върви работа по изваждане на рибата от коритата на рибарниците и натоварване на специализирани превозни средства. Рибата ще отиде в Ихтиман, където има специализирано предприятие към БАБХ, които извършват изгаряне на тези отпадъци. Тази сутрин собствениците и управителите на двата рибни обекта писмено декларираха, че не могат да изпълнят предписанието, което във вчерашния ден БАБХ им връчи за изчистване и евакуиране на рибата в 72-часов срок. И БАБХ възлага по неотложност на община Своге да извърши тези дейности".

Работата ще продължи и през нощта, допълни още Илия Богданов. Около 6 тона мъртва риба вече е извадена от рибарниците в Своге и транспортирана. Собствениците на обектите са декларирали писмено, че не могат да изпълнят предписанието на БАБХ от вчерашния ден и да унищожат рибата до 72 часа. БАБХ е възложила "по неотложност" дейността на община Своге. Проблемът трябва да бъде разрешен най-късно до понеделник.

Вече има водоподаване, но водата по тръбите все още не е годна за пиене.

"РЗИ изчаква. Има си правила, стандарт. Предполагам, че в понеделник ще кажат, дали вече става за пиене".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският министър-председател Киър Стармър

Неофициално: 35 държави са се съгласили да подкрепят Украйна

На вчерашната виртуална среща на световните лидери от "Коалицията на желаещите“, посветена на бъдещето на Украйна, чийто домакин беше британският премиер Киър Стармър, е бил обсъден план за мироопазващи сили от над 10 000 войници, съобщи "Сънди таймс“, позовавайки се на високопоставени правителствени източници. Неделното издание съобщи, че..

публикувано на 16.03.25 в 19:49

Болница в Солун прие пострадали от пожара в Кочани

В болница в Солун пристигнаха тежко пострадали от пожара в дискотека в Кочани. Гърция е в готовност да окаже всякаква помощ на правителството в Скопие. 7-дневен траур за жертвите от Кочани е обявен в Северна Македония В многопрофиланата болница "Папаниколау“ в Солун пристигнаха три линейки с пострадали в инцидента от дискотеката "Пулс“..

публикувано на 16.03.25 в 19:42

Още 8 от пострадалите в Кочани ще бъдат изпратени за лечение в България

Министърът на здравеопазването на Северна Македония Арбен Таравари заяви, че пострадалите в пожара в Кочани, приети за лечение в здравни заведения, са в общо добро състояние. Над 50 са жертвите на пожара в РСМ Таравари посочи, че след първите осем се очаква още шестима пациенти да бъдат изпратени в България: "В България са изпратени 8 пациенти,..

публикувано на 16.03.25 в 19:13

Избирателната активност в община Две могили към 17:30 часа е 38,51%

Избирателната активност в община Две могили, област Русе, към 17:30 часа е 38,51 процента. Гласували са 2576 души от общо 6689 с право на вот. Това съобщи за БТА председателят на Общинската избирателна комисия (ОИК) Анелия Петрова. Избирателната активност в община Две могили към 12:30 часа е 24,43% Тя обясни, че активността е по-ниска..

публикувано на 16.03.25 в 18:41
Самолет

Самолет "Спартан" докара 8 души от пострадалите в Кочани в България

Военният самолет "Спартан“ транспортира 8 от пострадалите при пожара в увеселително заведение в град Кочани, Република Северна Македония. "Спартан" ще транспортира към български болници петима пострадали при пожара в Кочани Петима души от транспортираните са тежко пострадали, на апаратна вентилация и още трима, които не се нуждаят от такава...

публикувано на 16.03.25 в 18:21

Няма данни за пострадали български граждани в Кочани

Министерството на външните работи на Република България съобщава, че към момента няма данни за пострадали български граждани при трагичния инцидент в град Кочани, Република Северна Македония, при който загинаха десетки млади хора, а много други бяха ранени. Трагедията в Кочани: 59 жертви и 155 пострадали Българското посолство в Скопие е..

публикувано на 16.03.25 в 18:12