Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

15% намаление на консумацията у нас вероятно ще се случи заради самите цени, смята експертът

Парадокс: Потребители ще получат санкция, че не са изконсумирали газ, какъвто "Булгаргаз" няма и го търси

Кирил Темелков: Ако не се дефинират правилно критичните и проблемните зони, ще се случат тъжни неща

Кирил Темелков
Снимка: Веселина Миланова

"В момента няма недостиг на количества. Точно в момента имаме излишъци в региона, но това не трябва да ни успокоява. Пазарът ще се справи да осигури самите количества. Количествено ще имаме достатъчно газ за потребление. Проблемът стои с цената, която трябва да се плати за този газ. В света цената на газа стана висока, тъй като има повече търсене – хората искат да купуват повече от производството в глобален мащаб. По отношение на Европа проблемът е с конфликта, който се развива с Украйна."

Това заяви пред БНР Кирил Темелков, заместник-председател на Българската газова асоциация.

За момента обществената дискусия е насочена към количествата за България, а това не е акцентът. Акцентът е върху компенсациите и реструктурирането на пазара, за да влязат конкурентни цени на природния газ, смята той.

Относно апела на ЕК да се намали с 15% консумацията на газ до края на отоплителния сезон Темелков посочи:

"Тези 15% ще бъдат постигнати за България, а вероятно и за региона, без да се налага да се прави абсолютно нищо. Ние смятаме, че тези високи цени, ако се задържат в следващите месеци, това ще намали консумацията като цяло. Това го наблюдаваме още отсега, преди да навлезем в зимния сезон."

В автотранспорта например клиенти превключват от един към друг вид гориво. Промишлени предприятия обаче, които изнасят, не могат да бъдат конкурентни на тези цени и за тях излиза по-евтино да спират производства, вместо да работят на загуба заради платения скъп газ, поясни експертът.

Ако не се дефинират правилно критичните и проблемните зони, ще стане тъжно това, което ще се случи, предупреди Темелков.

По думите му "очакваме поне година-две да се задържат тези високи цени".

Този период трябва да бъде компенсиран от страна на държавата под различни форми, категоричен е той.

"Проблемът трябва да бъде решен с някакви компенсации, точно насочени към определени сектори."

Когато са правени годишните търгове, "Булгаргаз" не е резервирал слотове, защото тогава не е имало проблеми. Но от момента, в който е станало ясно, че ще бъдат необходими допълнителни количества, дружеството е трябвало да е по-активно, коментира Кирил Темелков в предаването "Преди всички".

"За момента много от потребителите изпадат в много комплицирана ситуация, заради това, че "Булгаргаз" е сключил с тях едногодишни договори при фиксирани количества да потребяват. Те са поели ангажимент да консумират газ, който ще разберат по-късно колко ще им струва. В един момент цените стават непосилни за консумация, но потребителите продължават за имат задължението да го потребяват, а "Булгаргаз" не стига, че няма тези количества, а всички търсим на "Булгаргаз" да намери количествата, които потребителите не искат да ги консумират. И на всичкото това отгоре, потребителите получават уведомление, че ще получат санкция защо не са изконсумирали този газ, който "Булгаргаз" го няма и го търси. Това е малко смешно."

Договорите с крайните потребители не са адаптирани по никакъв начин към тази среда, която се получава сега, обобщи Темелков.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39