Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътни неволи: Едни си имат път, неремонтиран 45 години, други – път без автобуси

Пътищата към десетки села са в окаяно състояние. За много от тях няма желаещи превозвачи и те остават без обществен транспорт.
Снимка: Радио Видин

Пукат се гуми, трошат се джанти, ламарини. От това доволен е единствено местният автотенекеджия, който не остава без работа.

Така изглежда ежедневието за жителите на села от община Гълъбово, Старозагорско.

Те отново излязоха на протест заради лошото състояние на третокласния път между селата Обручище и Мъдрец.

Пътят свързва общинският център Гълъбово с 4 села - Обручище, Мъдрец, Медникарово и Искрец. Пътят е основната артерия, по която се стига до ТЕЦ "Марица Изток 3", "Брикел" и до един от рудниците. 

Пореден протест заради лошото състояние на третокласния път между селата Обручище и Мъдрец

45 години 15-километровото трасе не е ремонтирано. 

Местните жители споделят, че досега са чували само голи обещания, само се запълват дупки, а къщите се тресат от големите камиони.

Кърпенето според тях се прави така, че дупките се оголват отново всяка зима. Приемат по-малките щети с автомобилите си, отчитайки, че досега не е станал по-сериозен инцидент.

Предстои подписването на договори с избраните изпълнители в обществените поръчки за проектиране, строителство и за надзор при основния ремонт на 15-километровото трасе Мъдрец - Искрица - Медникарово - Обручище, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Стойността на дейностите ще бъде 19 700 000 лева.

Плевенското село Беглеж, което има над 700 жители, е оставено без обществен транспорт.

Досегашният превозвач е уведомил Община Плевен, че спира дейността си от 1 април тази година.

По спешна мярка за пряко договаряне на превоз са били поканени всички превозвачи на територията на общината. След това са били преразгледани маршрутните разписания и е била предложена корекция в курсовете, но по обществената поръчка за линията Плевен – Беглеж кандидати не са се явили, разказва Цеца Овчарова, директор на дирекция „Икономическо развитие“ в Община Плевен.

"Няма интерес към линията. Има няколко населени места по тази линия."

Овчарова ще предложи на кмета линията да се комбинира с друга от областната или републиканската транспортна схема и да направят пакети.

Тя отбелязва, че намаленият пътникопоток и нерегламентираните превози влияят върху дейността на превозвачите.

Досега междуселищните автобусни линии не са били субсидирани. Сега за първи път общините получават такава субсидия с постановление на Министерския съвет от края на юли.

Овчарова изразява надежда така да се получи и по-голям интерес към междуселищните автобусни линии.

Повече по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 13:59
Проф. Иван Младенов, философ и семиотик

Проф. Иван Младенов: Чарлз Пърс е съизмерим на философи като Кант, Хегел

" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи  Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..

публикувано на 21.07.25 в 12:37
Проф. Михаил Станчев

Проф. Михаил Станчев: Войната в Украйна ще свърши, но няма да е тази година

"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..

публикувано на 21.07.25 в 10:18

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата във Враца

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..

публикувано на 20.07.25 в 07:31
д-р Богомил Бойчев

Общинската болница в Тутракан разширява дейността си

В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..

публикувано на 20.07.25 в 06:41

Бум на черни трюфели в Родопите

Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..

публикувано на 20.07.25 в 06:03