Малко над 1, 200 млн. българи са получили обезщетения за болест през миналата година. Те са ползвали общо 2,346 000 болнични листове, сочи анализ на Националния осигурителен институт. 599 000 са болничните листове, издадени по диагнози, свързани с Covid-19, докато година по-рано броят им е бил почти два пъти по-малък - 304 000.
През 2021 година средно дневният размер на обезщетението за болест е бил 42,03 лв. при малко над 39 лв. за 2020 година.
Изплатените обезщетения са за близо 19 милиона дни или със 148 000 повече в сравнение с 2020-а.
Традиционно жените по-често ползват болнични за гледане на болни деца и други членове на семейството и карантина, но броят на мъжете с този вид обезщетения през последните години нараства и през 2021 година е с 66,4 на сто по-висок спрямо броя им през 2020-а.
Нарастване с малко под 47% се наблюдава и при жените с този вид обезщетение. Това увеличение е съществено повлияно от ръста в броя на издадените болнични листове за карантина като пряка последица от пандемията, коментират експертите от Националния осигурителен институт.
На 3 септември ще бъде извършена планова техническа профилактика от 9 до 17 часа на предавателите на ултракъси вълни БОТЕВ ВРЪХ 4 на честота 100.9 MHz, излъчващ програма "Хоризонт" и БОТЕВ ВРЪХ 5 на честота 92.2 MHz, излъчващ програма "Христо Ботев". Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмите на БНР през интернет сайта binar.bg.
НАТО работи денонощно за предотвратяване на инциденти като този в българското въздушно пространство в неделя, когато бе заглушен сигналът до системата за GPS-навигацията на самолета, с който пътуваше председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Това увери генералният секретар на НАТО Марк Рюте при визитата си в Люксембург..
Организирането на изнесени приемни и работата с национална телефонна линия за потребителите ще са сред приоритетите на председателя на Комисията за защита на потребители Мария Филипова, която бе изслушана в парламента като кандидат за поста на заместник на националния омбудсман. Мария Филипова с най-много точки след изслушването за зам.-омбудсман..
Жители на село Локорско и столичния квартал "Кремиковци" излязоха на автошествие и мирен протест срещу инвестиционното намерение за изграждане на кариера за добив и преработка на строителни материали на територията на район “Кремиковци”. Пътният възел с Околовръстния път и "Ботевградско шосе" беше затворен за кратко, за да се източи колоната..
Пътна полиция задържа млад шофьор с лед опасен дрифт по бул. "Ломско шосе" в София. Инспектор Иван Петков от Пътна полиция при СДВР поясни, че в късния следобед е засечен черен лек автомобил с голяма мощност, който извършва опасни маневри. При кръстовището с улица "Христо Силянов" водачът рязко подал газ, завъртял автомобила и започнал дрифт..
Петима души са били ранени при нападение в Марсилия. Извършителят е застрелян смъртоносно от полицията при опит да бъде неутрализиран. Един човек е в критично състояние, други четирима са ранени без опасност за живота при нападението в оживен туристически квартал на Марсилия. Според прокурора Никола Бесон, който направи изявление пред..
Осигуряване на условия за устойчиво развитие на ядрената енергетика у нас е обсъдил президентът Румен Радев с представители на ръководството на Българския атомен форум (БУЛАТОМ). От "Дондуков" 2 съобщават, че във връзка с планираното строителство на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй" държавният глава е откроил необходимостта от навременното обучение и..
Охлаждането на имотния пазар е неизбежно . Това обясни пред БНР Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика, след като от данни на БНБ стана ясно,..
"Властта се събира в един човек. Опозицията се унищожава не чрез избори, а чрез политическа поръчка". Това заяви пред БНР Велислав Величков от..
Крайдунавското село Ветрен отново се превърна в ателие на открито. Деветима художници от София, Варна, Добрич и Силистра прекараха няколко дни в..