Това каза в интервю за БНР Ваня Нушева от “Прозрачност без граници”, която преподава избирателни системи и изборна администрация в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Проблемът се състои в това, че изборният процес в България не се основава на регистър на избирателите, на данни от регистър само за целите на изборния процес. Съществува известно отклонение. ЦИК в различните си състави последните години е предприемала мерки, така че да променя броя на мандатите в различните райони съгласно прогнозни данни, дадени от НСИ."
Нушева е на мнение, че въпросът за мандатите "малко се преекспонира".
Границите на избирателните райони също са тема, която трябва да бъде поставена на вниманието на законодателя, защото има съществени промени в демографските характеристики на населението – миграция към големите градове и извън страната, подчерта Нушева.
"Колкото бюлетини, колкото гласа получи една партия, те остават неин актив. При преброяването на бюлетините общият брой валидни гласове се разделят на броя мандати – това е единната норма на представителство."
"Ако са гласували 2 400 000 избиратели, разделим на 240 мандата, за влизане в парламента е необходимо една партия да е получила 4% от тези гласове. Ако една партия е получила примерно 200 000 гласа, това число трябва да се раздели на квотата, която е нужна за един мандат. Партията няма да загуби своите мандати, тя ще ги получи", поясни Ваня Нушева.
Тя допълни, че минималният остатък от гласове, които остават неоползотворени, на втора изчислителна процедура се претеглят и там, където има най-голям остатък за дадена партия, тя получава още един мандат.
Така се получава някои от партиите да получат един мандат с много малък брой остатъчни гласове, но на национално ниво няма изкривяване, категорична е Нушева.
По думите ѝ за равнопоставеността на мандатите спрямо гласовете "има известни отклонения, но те не са толкова драстични".
Тя призова за прозрачност по отношение на машините за гласуване, за да се повишат доверието и активността на избирателите.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...