Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След 1 януари само азерският газ ни е 100% осигурен, казва изпълнителен директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори

Ивайло Найденов: Прагматично да се възползваме от всички опции, за да свалим цената на газа

"Краткосрочните сделки са кърпене на положението. Няма как да бъдат на добра цена"

Ивайло Найденов
Снимка: Юлияна Корнажева

"Анализите, които са направили работодателските организации, сочат, че ако си вземем количествата от "Газпром", това ще свали цената на микса, който закупува "Булгаргаз". Това ще свали и цената за българските потребители. Друго важно нещо е да се завърши интерконекторът. Това също ще помогне за намаляване на цените. В момента сме в такава ситуация, че трябва чисто прагматично да се възползваме от всички опции, които имаме, за да свалим цената. Това до 31 декември, но имаме да решаваме и проблем от 1 януари, защото след 1 януари само азерският газ ни е 100% осигурен."

Това заяви в интервю за БНР Ивайло Найденов, изпълнителен директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори.

"Трябва да се работи за намиране на дългосрочно решаване на проблема с доставките. Краткосрочните сделки са кърпене на положението и няма как да бъдат на добра цена."

Ивайло Найденов изрази мнение, че "Топлофикация – София" няма да бъде оставена да фалира, тъй като "ще завлече всичко по веригата" до Българския енергиен холдинг. Мярката спиране на износа на ток не е разумна, смята още Найденов.

За големите предприятия и тежката индустрия възможностите за преминаване към алтернативно гориво са много ограничени – в много тесен аспект, при определени предприятия. При по-малките предприятия има по-голяма гъвкавост, поясни той в предаването "Преди всички".

Някои инсталации са проектирани да работят само на природен газ, в някои случаи преминаването към алтернативно гориво – например пропан-бутан, изисква проектиране на нова инсталация, нови горивни стопанства, промяна на разрешителни.

"Може би около 2 години трябват, където е възможно, това да се осъществи."

Мазутът също не е опция, изключен е от комплексните разрешителни на повечето предприятия, уточни той.

Ако се стигне до ограничителен режим, си има алгоритъм. Но би било добре предприятията да бъдат уведомени по-рано, за да се предвиди технологично как да се спрат мощностите по безопасен начин, подчерта Найденов.

Относно изключенията да не се спира газът в критични индустрии той отбеляза, че в европейската регулация няма дефиниция за критична индустрия – това е оставено на отделните страни членки.

Найденов съобщи, че се подготвя писмо към кризисния щаб, за да се изработи такава дефиниция за България.

"От тези задължения за 15%-ното намаляване биха могли да се извадят и количествата природен газ, които са използвани не като гориво, а като суровина. Тоест имаме известна свобода на национално равнище как точно да постигнем тези мерки."

Заводи от тежката индустрия в Западна и Централна Европа вече масово затварят, посочи Ивайло Найденов. По думите му "ние се справяме сравнително добре, благодарение и на компенсациите за електроенергията".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Флора Стратиева: Хелоуин срещу Деня на будителите - битка с предизвестен край

" Не харесвам противопоставянето между нашите и чуждите празници. Това е битка с предизвестен край ".  Това е мнението на инфлуенсърката Флора Стратиева.  За нея Хелоуин е изкуствено създадена разделителна линия . Всекидневието ни е наситено с американски културни кодове, подчерта тя пред БНР и предложи:  " Единственият начин българските..

публикувано на 01.11.25 в 12:55

Максим Блант: Никакви санкции не могат да принудят Путин да прекрати войната

Миналата седмица Съединените щати наложиха санкции на двете най-големи петролни компании в Русия - "Роснефт" и "Лукойл". Офисът за контрол на чуждестранните активи към американското министерство на финансите им даде срок до 21 ноември да се избавят от собствеността си зад граница. Германското правителство успя да договори с американците изключение от..

публикувано на 01.11.25 в 12:16

Мариус Куркински: Господ ми даде да разбера, че аз никога няма да бъда достоен в този живот

Изумен съм от настървението срещу църквата и то от майки и бащи, родители, каза в интервю пред БНР актьорът и режисьор Мариус Куркински за предложението на БПЦ да се въведе предмет "Религия" в училище. В предаването "Хоризонт за вас" той сподели, че не вижда грешка в църквата и "православният християнин не говори за църквата, той вярва..

публикувано на 31.10.25 в 16:10
Черно море в района на Приморско.

"Черно море е пустиня", или какви са последствията от траленето за живота в морето

В Деня на Черно море специален доклад и карта на екологичната организация "Грийнпийс" - България представят заплахите за водния басейн и организмите в него, които са резултат от т.нар. тралене. Това е обичаен метод за индустриален риболов, като специално дънното тралене е забранено в България заради огромните щети, които нанася на..

публикувано на 31.10.25 в 15:30

Драстична липса на приемни родители у нас

Националната асоциация за приемна грижа започна кампанията "Те са наша грижа" с медийното партньорство на БНР.  По данни на асоциацията всяко второ дете в приемна грижа е било подигравано, изолирано или пренебрегвано. Половината приемни деца са ставали обект на клюки в квартала. Всяко трето дете е третирано като различно в училище . Това не е..

публикувано на 31.10.25 в 11:58

Изправени ли са общините Ловеч, Летница и Угърчин пред екологична криза?

Регионалната инспекция по околната среда и водите в Плевен е констатирала нередности при управлението и капацитета на регионалното депо за битови отпадъци в Ловеч . За установеното при извършените проверки са уведомени министърът на околната среда и водите Манол Генов, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по околната среда Росица..

публикувано на 31.10.25 в 10:46

Жител на "Люлин": От години не съм виждал града толкова мръсен

Жители на столичния квартал "Люлин" блокираха за около час вчера кръстовището на булевардите "Царица Йоанна" и "Петър Дертлиев". Те протестираха заради кризата с извозването на боклука от квартала.   През последните два дни се чистят 9 от 10-те микрорайона на "Люлин".  Всички контейнери, които не са били обслужени онзи ден, гарантирано са..

публикувано на 31.10.25 в 06:55