Десет браншови организации в животновъдството изпратиха обща декларация до служебния министър на земеделието, в която искат в началото на октомври да бъде платена финансовата помощ, която се отпуска заради войната в Украйна. В декларацията те настояват и за оставка на изпълнителния директор на Агенцията по храните.
426 милиона лева е държавната помощ за земеделците за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската агресия срещу Украйна. Фонд "Земеделие" реши, че ще приема заявления за помощта от 1-ви до 23-ти септември, а ще плати парите до 21-ви октомври. Според фермерите обаче, извънредната помощ трябва да бъде изплатена до 2-ри октомври.
В момента се прави подготовка за новата стопанска година и с тези пари стопаните могат да осигурят фуража за своите животни. Ако парите закъснеят, ще бъдат безсмислени, смятат животновъдите, които предупреждават:
"В момента сме като опъната струна и всеки момент може да изстреля фермерите на магистралите".
Второто им искане е до днес системата ВетИС, в която се идентифицират животните, да заработи. Тя беше блокирана от хакерска атака в началото на август и така се блокира голяма част от дейността на фермерите. Според тях, Агенцията по храните трябва да понесе отговорност за това чрез оставката на председателя си Христо Даскалов.
"Имахме брутална хакерска атака. Въпреки че беше затворена нашата ВетИС система, поражения върху съдържанието на данни нямахме. Загуба на данни от системата няма, сработила е някаква "защитна стена", обясни в предаването "Преди всички" изпълнителният директор на БАБХ проф. Христо Даскалов.
"Държавата България и тук е оставила всичко в ръцете на една частна фирма, срещу една огромна сума всяка година – да поддържа тази система. Сумата е с 6 нули."
След два одита и двата доклада въобще не са ласкави по отношение на поддържането на тази система, отбеляза проф. Даскалов. По думите му се използва най-старата налична версия на системата, без да е била обновена.
Предприети са реални стъпки за изграждане на нова ВетИС система, започнало е прехвърляне в облака на правителството, стана ясно от думите на Даскалов.
Той е оптимист, че системата може да тръгне днес.
Детайли по темата чуйте в звуковия файл.
Руският президент Владимир Путин няма да посмее да нападне страна от НАТО, заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте пред Мюнхенската конференция по сигурността. Рюте обяви, че е оптимист за отношенията между Европа и САЩ. Той също така заяви, че не вярва Русия да нападне страна от НАТО, но предупреди, че ако се осмели да го направи, НАТО ще..
Американски федерален съдия постанови, че новият отдел за правителствена ефективност, ръководен от американския милиардер и предприемач Илон Мъск може да продължи да има достъп до чувствителни бази данни на три федерални агенции. С това решение съдия Джон Бейтс от Вашингтон отхвърли иска за блокиране на достъпа на екипа на Илон Мъск, до..
Седем кандидати остават в надпреварата за лидер на БСП. Румен Овчаров и Дора Янкова също се отказаха от битката за председателското място. Заседанието на 51-вия конгрес на БСП продължава.
37-годишна жена и 2-годишната ѝ дъщеря починаха в болницата от нараняванията си, които са получили при атентата в четвъртък в Мюнхен, при който афганистанец се вряза с кола в група протестиращи. Това са първите жертви на терористичния акт, при който пострадаха 36 души. Както БНР информира, 24-годишният Фархад призна пред германските..
Украинският президент Володимир Зеленски отхвърли предложението на САЩ да поеме собствеността върху около 50 процента от правата върху редкоземните минерали на Украйна и се опитва да договори по-добра сделка, това съобщи днес "Файненшъл таймс", позовавайки се на източници, запознати с въпроса. Самият Володимир Зеленски заяви днес в кулоарите..
15 тона отпадъци, трупани с години са извозени от площадката за сметосъбиране в двора на Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца. Мястото, регистрирано и обособено за събиране на болничен отпадък през последните години е използвано и за неопасни отпадъци. Извозването им е започнало миналата година. За справяне с..
Делегатите на 51-ия конгрес на БСП гласуваха да се премахне прекия избор за председател на партията. Това означава, че лидерът на левицата отново ще се избира от конгреса. В надпревара остават общо 9 кандидати – Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов, Кристиян Вигенин, Калоян Паргов, Дора Янкова, Румен Овчаров, Борис Цветков, Боян Балев и Руси..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..