Прогнозната цена на природния газ за септември е със 17 процента по-висока от цената за август.
Това означава около 350 лева на мегаватчас, съобщи новият изпълнителен директор на "Булгаргаз" Деница Златева. Евентуално поевтиняване може да има през октомври, ако заработи газовата връзка с Гърция, каза още Златева:
"Мога да кажа на база на предварителните разчети с голямата условност, че трябва да стартират доставките по интерконектора България - Гърция. Тогава ще се възползваме от договорените цени по дългосрочния договор с азерския доставчик и по предварителни разчети към днешна дата цените ще бъдат по-ниски от обявените за месец септември. Но всичко е в ръцете на проектната компания и на строителя на интерконектора".
"Имаме договорените количества по азерските доставки. Имаме две частични карга втечнен природен газ, и имаме количество, което беше изтъргувано на аукциона на газов хъб "Балкан" на една изключително конкурентна цена от доставчика, който спечели този търг."
Деница Златева допълни, че всеки ден биват изпращани писма до "Газпром", но разговорите с руския монополист се водят на политическо ниво, а не на ниво компании.
Тя допълни, че основната цел на "Булгаргаз" е да се осигурят количествата синьо гориво до зимата.
Според председателят на енергийния регулатор Иван Иванов преговори с "Газпром" няма да доведат до търсения резултат. Причините според него са от всякакъв характер - технически, икономически, финансов и геостратегически.
"Аз съм казал моята позиция и считам, че такива преговори няма да доведат до резултата, който се търси."
Иван Иванов не изключи възможността от Нова година да има нови цени на парното.
Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица от досегашните 40 на 37,5 часа. Промяната трябва да бъде одобрена от парламента, където не е сигурно, че ще получи подкрепа. Вицепремиерът и лидер на крайнолявата партия "Сумар" Йоланда Диас направи нова стъпка към изпълняването на целта, заради която влезе в правителството..
Властите в Мексико започнаха да съсредоточават 10 хиляди войници по границата със САЩ, преде АФП. Президентът Клаудия Шейнбаум разпореди изпращането на подкрепленията в изпълнение на ангажимента си пред Доналд Тръмп да засили мерките срещу нелегалния трафик на мигранти и фентанил. В замяна президентът на Съединените щати се съгласи да отложи с..
Над 50 тона хуманитарна помощ за Газа сe намират на пристанището в кипърския град Лимасол и се подготвят за изпращане към израелското пристанище Ашдод, съобщиха от външното министерство в Никозия. Досега по морския хуманитарен коридор от Кипър за палестинския анклав са преминали близо 24 000 тона стоки от първа необходимост. Хуманитарната помощ от 101..
За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..
Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..
Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че екипът му вече е в контакт на специалния пратеник на Вашингтон за Украйна Кийт Келог и съветника по националната сигурност Майкъл Уолц и че има "работни дати" за посещение на американска делегация, предаде Ройтерс. Коментирайки интереса на американския президент Доналд Тръмп към украинските редки..
Министерството на външните работи призова българските граждани на Цикладските острови, които са взели решение да не напускат земетръсната зона, да се свържат с посолството ни в Атина и да предоставят свои данни за контакт в случай на необходимост. Хиляди жители на Санторини и близките острови се евакуираха през последните дни с кораби и самолети,..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..