Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лиричният поглед на арх. Белин Моллов към историческия център на София

5
арх. Белин Моллов
Снимка: Таня Милушева

Изложбата на арх. Белин Моллов "Градски пространства и архитектурно наследство" ще бъде открита на 1 септември в Държавния архив. Арх. Моллов е и художник, а творбите му са вдъхновени от архитектурни паметници, сгради и ансамбли, които пренасят очарованието на отминали епохи.

"Това е нещо, с което съм израснал. Станал съм архитект, защото рисувам. В практиката работих като урбанист, правил съм градското планиране и си давам сметка какви сериозни репери в цялото пространство на града е това наследство. За мен това е идентичност, това е възпитание, респект. Трябва да разказваме за тях", сподели арх. Моллов в предаването "Преди всички" на БНР. Самият той е родом от Русе.

Моллов изтъкна, че навремето заслугата за построяването на емблематични обществени сгради е не само на архитектите, но и на самите собственици и на дарители.

"Имам картини, които ще покажа, които са правени преди 20 и повече години. Един ден слушах тази песен ("Булевардът" на Михаил Белчев – бел. ред.) и толкова много се запалих. Цялото това трасе – от Орлов мост до центъра на София, който е бил и центърът на Сердика (малко са градовете в Европа, особено столици, в които и в днешния ден техният център е на същото място, където е бил и преди 2 000 години), като проследявам булеварда – аз съм нарисувал всичко, 35 обекта."

Снимка: БГНЕС

Арх. Моллов добави любопитен детайл – "само десет години след Освобождението общинският съвет в София приема решение да преименува "Istanbul Caddesi", да го посвети на Цар Освободители всички софиянци оттогава го наричат "Царя".

Военният клуб (д) и Писателското кафене (л) пред Руската църква  Снимка: Бохемска София

Белин Моллов разказа как като млад всеки ден е минавал по бул. "Цар Освободител", който тогава наистина бил "лиричен", като в песента, отбивал се в Писателското кафене и разглеждал изложбите там.

"Съхраняване на духа на София. Сега сградата я няма, има прекрасна градинка там, обаче на мен и на много хора ни липсва това кафене."

В града има нови сгради, "които влизат в хармония, отчитат средата, отразяват съвремието, но се вписват в тази среда". Има и такива, които като творчески подход правят контраст, посочи свои професионални наблюдения архитектът.

"Контрастът също може да бъде като едно бижу, сложено там, но пак да се вписва. Но има други примери – твърде много имаме вече, които първо с мащаба, второ с материалите, с необмисленото пространство за достъп - не мога да приема това, което се случва на площад "Македония", че това е добър подход."

Снимка: БГНЕС

"Нещо липсва на "Батенберг", където беше мавзолеят. Можеше да остане, да се направи друга функция", каза още арх. Моллов. Според него проектът за площад "Св. Неделя" дава големи възможности и трябва да се реализира.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Кадри от изложбата вижте в галерията към публикацията. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57
Десислава Тихолова

За първи път в България изкуството от окопите е във фокуса на изложба

За първи път в България изложба поставя фокуса върху изкуството от окопите .  Автор на експозицията, която можете да бъде видяна в Музея на градския живот в Русе , е етноложката Десислава Тихолова.  Близо година тя работи по темата за тренч арт - окопното изкуство и получава подкрепа от много музеи в страната.  Досега много от..

публикувано на 06.05.24 в 16:03
Николай Илчевски

Николай Илчевски разказва житието на селския кмет в роман

" Житието на кмета, който е описан, е сборно. Аз съм наблюдавал много кметове, които познавам . Много практични казуси са събрани в книгата. Персонажът е един кмет, но опитът е по-мащабен, национален". Това каза пред БНР писателят Николай Илчевски, който представи предпремиерно романа си "Д/Гневник на селския кмет". "Кметът е избран от народа, а се..

публикувано на 06.05.24 в 15:02

Мария Кетева дарява хранителни продукти на Дома за стари хора в село Фатово

19-годишна студентка от Смолян събра хранителни продукти в благотворителна кампания за хората от Дома във Фатово. „Щедростта е дар, който принадлежи на душата. Не зависи от това, което имаш, а от това което си! Ценим благородният жест на всеки един дарител, подкрепил каузата“. Това написа във Фейсбук страничката на дома директорът Снежана..

публикувано на 05.05.24 в 09:31