"Това е нещо, с което съм израснал. Станал съм архитект, защото рисувам. В практиката работих като урбанист, правил съм градското планиране и си давам сметка какви сериозни репери в цялото пространство на града е това наследство. За мен това е идентичност, това е възпитание, респект. Трябва да разказваме за тях", сподели арх. Моллов в предаването "Преди всички" на БНР. Самият той е родом от Русе.
Моллов изтъкна, че навремето заслугата за построяването на емблематични обществени сгради е не само на архитектите, но и на самите собственици и на дарители.
"Имам картини, които ще покажа, които са правени преди 20 и повече години. Един ден слушах тази песен ("Булевардът" на Михаил Белчев – бел. ред.) и толкова много се запалих. Цялото това трасе – от Орлов мост до центъра на София, който е бил и центърът на Сердика (малко са градовете в Европа, особено столици, в които и в днешния ден техният център е на същото място, където е бил и преди 2 000 години), като проследявам булеварда – аз съм нарисувал всичко, 35 обекта."
Арх. Моллов добави любопитен детайл – "само десет години след Освобождението общинският съвет в София приема решение да преименува "Istanbul Caddesi", да го посвети на Цар Освободители всички софиянци оттогава го наричат "Царя".
Белин Моллов разказа как като млад всеки ден е минавал по бул. "Цар Освободител", който тогава наистина бил "лиричен", като в песента, отбивал се в Писателското кафене и разглеждал изложбите там.
"Съхраняване на духа на София. Сега сградата я няма, има прекрасна градинка там, обаче на мен и на много хора ни липсва това кафене."
В града има нови сгради, "които влизат в хармония, отчитат средата, отразяват съвремието, но се вписват в тази среда". Има и такива, които като творчески подход правят контраст, посочи свои професионални наблюдения архитектът.
"Контрастът също може да бъде като едно бижу, сложено там, но пак да се вписва. Но има други примери – твърде много имаме вече, които първо с мащаба, второ с материалите, с необмисленото пространство за достъп - не мога да приема това, което се случва на площад "Македония", че това е добър подход."
"Нещо липсва на "Батенберг", където беше мавзолеят. Можеше да остане, да се направи друга функция", каза още арх. Моллов. Според него проектът за площад "Св. Неделя" дава големи възможности и трябва да се реализира.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Кадри от изложбата вижте в галерията към публикацията.
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
Той е винаги до нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му. Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера. В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да преместят живота си в България. Те са..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..