Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът на хвърчилата в Шабла - феерично преживяване в края на лятото

Снимка: Мая Щърбанова

Десетото юбилейно издание на Фестивала на хвърчилата ще се проведе в началото на септември на плажа в Шабла.

Фестивалът е създаден през 2011 година по проект на Българското дружество за защита на птиците.

От 2013 година се организира ежегодно със съдействието на община Шабла и Зеления образователен център.

Пъстрите хвърчила ще се издигнат на обичайното за това място – в областта Малкото море, близо до фара на нос Шабла.

Символ на Фестивала на хвърчилата е не само свободата, но и емблематичният за този регион на България представител на птичия свят – червеногушата гъска.

Проявата през годините се превръща в своеобразна визитна картичка за община Шабла, споделя директорът на Зеления образователен център Даниела Тодорова.

"Община Шабла с грижа към тази хубава традиция упорства, за да продължим. Фестивалът има кауза – от опазване на червеногушага гъска, темата стана по-широка – опазване на природата, птиците и прибавихме "летящите хора" на приморска Добруджа. Фестивалът е много приятно феерично преживяване. Хвърчилото се свързва с мечта, фриволни желания. Като се прибави хубав морски въздух, вятър, се получават чудесни дни."

За участие тази година е поканен като подизпълнител Юри Георгиев от "Въздушни чудеса", който съдейства за осигуряването и на по-разнообразно присъствие от въздушни артисти.

"Два дни хората наистина да могат да полетят на крилете на мечтите си, да се отпуснат, да се радват на прекрасно изживяване край морето. За Шабла е празник и разнообразие." 

За фестивала пристигат гости от ЮАР, Нидерландия, Естония, Турция, Германия, Индия, Гърция.

Партньорите на фестивала от Турция тази година ще проведат работилничка за изработване на хвърчила - на 2 септември от 16.00 часа в двора на Зеления образователен център. Всички необходими материали са осигурени.

"Всеки, който иска сам да си направи хвърчило, независимо дали е малък или голям, може да се възползва от тази възможност."

Тематичната фотоизложба на Жулиета Найденова, озаглавена "Посока север", допълва пъстрите фестивални дни.

Снимки: Мая Щърбанова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12