Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София Грънчарова и изкуството да консумираш града си с очите на турист

Паметникът на Алеко Константинов в центъра на столицата
Снимка: БГНЕС

"Търся пресечна точка, среща на мащабите, на усещането на обикновения човек, с неговите размери, в рамките на големия град. Използвам София като материал, като вдъхновение, защото това е градът, който познавам най-добре. Работите, които могат да се видят в изложбата, се отнасят към повечето големи съвременни градове."

Това каза в интервю за БНР София Грънчарова по повод изложбата си "ДРУГ(и) ГРАДСКИ РЕД(ове)". Изложбата е подредена в Института за съвременно изкуство. 

София Грънчарова  Снимка: Ирина Недева

Грънчарова сподели, че отивайки да живее в чужбина, е мислела, че няма какво повече да открива в София и била убедена, че "интересното е навън".

"Но така се подредиха нещата, така се обърнаха нещата, че при всяко връщане в София все повече се радвах, все повече започнах да оценявам града, който уж познавам най-добре, улиците, по които съм ходила толкова много, започнаха да ме вълнуват."

Визуалното лентяйство е добре да се практикува и в града, в който живеем, смята артистът.

"Да го гледаме с нови очи – като турист или като някой, който просто ходи, наблюдава, няма конкретна цел, не си купува нищо. Просто консумира града чрез зрението си."

Снимка: БГНЕС

Визуалният арт проект съдържа отпечатъци от софийски фасади и тротоари.

"С лист хартия, поставен върху съответната плочка или фасада, търках върху листа с молив, както децата си правят отпечатъци на стотинки. Така събрах колекция от текстурите на града. Сканирах ги дигитално и ги напечатах върху хартия за временни татуировки", обясни София Грънчарова.

Куратор на изложбата е Фират Арапоглу от Истанбул.

Повече чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45