Имаме повод да си припомним големия хоров диригент Христо Недялков - създател и дългогодишен ръководител на прочутия Детски радиохор, познат в Европа, Азия и Америка с многобройните си концерти, донесли му световна слава. На 1 септември Маестрото можеше да отбележи 90-годишния си юбилей, но си отиде от този свят на 29 октомври 2013 г.
Неговият творчески път започва през 1960 г., когато основава и започва работа с детски хоров състав при Българското радио - едно начинание, което изисква огромен труд, търпение и организация. Но и дарбата да можеш да се занимаваш с деца, която не всички музиканти притежават. И още нещо - да обичаш децата с цялата си същност. Именно тези качества направиха от събраните талантливи деца от София един прекрасен хор с красива звучност, спятост и с много артистичност при изпълненията. И тези качества бяха оценени от публиката - хорът бързо набра популярност, започнаха и международнитте му изяви, дойдоха награди и признание от цял свят.
Самият Христо Недялков получи международно признание като неоспорим авторитет в областта на детското хорово пеене. Той написа научни трудове, изнасяше и доклади на конференции по тези въпроси. Получи и много престижни награди - като японския Орден на святото съкровище “Златни лъчи” с розетка, наградата на Папа Бенедикт ХVI, медала на името на Золтан Кодай от Унгария, титлата Доктор хонорис кауза на Токайския университет в Япония, а през 2002 г. Федерацията на европейските хорове му даде титлата Културен посланик на Европа.
През 2004 г. Христо Недялков беше избран за академик - действителен член на БАН - и получи почетния знак на академията - „Марин Дринов“. През 2012 г. диригентът беше удостоен с нагадата „Сирак Скитник“ на БНР за цялостния си принос към Националното радио.
Като композитор той създава повече от 400 песни за детски и женски хор, някои от които много популярни и днес, а част от тях са за телевизионни и радиопостановки. Песни на Христо Недялков са публикувани в български, японски и германски учебници.
В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Христо Недялков от 1986 г., в което говори за Детския радиохор. Чуйте в звуковия файл.
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..