Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кремъл повтори предупреждението си за дестабилизация на нефтените пазари

Снимка: Даниела Костадинова

Кремъл повтори предупреждението си за дестабилизация на нефтените пазари. Това стана броени часове преди финансовите министри от Г-7 да потвърдят плана си за ограничаване на цената на петрола и петролните продукти от Русия, съобщава Ройтерс.

На виртуална среща в късния следобед днес министрите от САЩ, Канада, Япония, Великобритания, Германия, Франция и Италия се съгласиха да въведат ограничението в унисон с шестия пакет от санкции срещу Руската федерация, който предвижда почти пълна забрана за вноса на руски петрол в Евросъюза от декември.

Руският износ в глобален план ще зависи от цената, която ще бъде съгласувана от коалицията съюзници на Украйна, а тези, които не се съобразяват с тази цена, ще подлежат на ограничения на финансовите и застрахователните услуги.

Говорителят на руския президент предупреди, че Москва просто ще престане да търгува с онези страни, които възприемат новия механизъм:

"Вицепремиерът Александър Новак заяви ясно и недвусмислено, че страните, които се присъединят към един бъдещ таван на цените, няма да са сред получателите на руски петрол. Ние просто няма да си сътрудничим с тях за продажби на петрол на непазарни принципи".
 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От началото на 2025 г. са установени 170 случая на нерегламентирани превози на пътници и товари

От началото на 2025 година до момента са установени 170 случая на нерегламентирани превози на пътници и товари – това посочват днес от Министерството на транспорта във връзка с информация на БНР за нелегалните превози. НСАПБ: Над 200 населени места са без обществен автобусен транспорт заради нерегламентирани превози "За тях са съставени..

публикувано на 28.09.25 в 13:34

Жители на кв. "Дружба" на пореден протест срещу спирането на топлата вода заради ремонт

За пореден път жители на столичния квартал "Дружба" протестираха с искане за намаляване срока на планирания от "Топлофикация София" ремонт, който ще ги остави без топла вода и парно до Нова година. Протест на жители на кв. "Дружба" заради ремонта на "Топлофикация София" Хората не вярват, че срокът на спирането на топлодаването може да бъде..

публикувано на 28.09.25 в 13:16

САЩ са близо до бюджетна парализа

Президентът на САЩ Доналд Тръмп планира да се срещне в понеделник в Белия дом с четиримата водещи представители на Конгреса, един ден преди крайния срок за постигане на споразумение за финансиране на федералното правителство, предаде Асошиейтед прес. Той ще разговаря с председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън и лидера на..

публикувано на 28.09.25 в 12:24
Играчи от българския отбор приветстват победата над Чехия, 27 септември 2025 г.

Двама италиански треньори един срещу друг на волейболния финал

От 13:30 часа е финалът за световната титла по волейбол между България и настоящия и четирикратен световен шампион Италия. БНР ще следи събитието директно чрез специално организирано коментарно студио. За първи път в историята за световната титла ще спорят двама италиански треньори - Фердинандо Де Джорджи на Италия и Кико Бленджини на България...

публикувано на 28.09.25 в 12:16

ПП-ДБ няма да подкрепи вота на недоверие към правителството, искан от "Възраждане" заради водната криза

ПП-ДБ няма да подкрепи вота на недоверие към правителството, искан от "Възраждане" заради водната криза. Това съобщи пред БНР Божидар Божанов, съпредседател на "Да, България",  депутат от ПП-ДБ. " Вотовете на недоверие не трябва да бъдат девалвирани, а  внимателно използвани и добре мотивирани. Не трябва да се пракалява с тях. Иначе служат за..

публикувано на 28.09.25 в 12:00
Станислав Стоянов

Станислав Стоянов: МЕЧ трябва да обяснят защо пазят правителството

"Възраждане“ внесе искане в Европейския съд в Люксембург за анулиране на приемането на България в еврозоната от януари 2026 година и това е поредната стъпка, която "Възраждане“ предприема в справедливата борба да съхраним българския лев . На практика с това решение ние изпълняваме желанието на много граждани, които ни умоляваха и ни..

публикувано на 28.09.25 в 12:00
Снимка от бягането през 2024 г.

Благотворително бягане ще набира средства за борба с киберпрестъпленията с животни

Сдружение КАЖИ , което разкри престъпленията с животни на Габриела Сашова и Красимир Георгиев от Перник, организира от 10 ч. следващата неделя (05.10.20205 г.) благотворително бягане , за да набере средства за разкриването на още киберпрестъпници.  За бягането няма възрастови и видови ограничения , подчертават от КАЖИ, като на..

публикувано на 28.09.25 в 11:05