Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова постановка на „Травиата“ в Телавивската опера

Израелската опера в Тел Авив
Снимка: Росица Кавалджиева

Да попаднеш на генерална репетиция невинаги е късмет. На сцената на Телавивската опера течеше „Травиата“. Познатата прекрасна музика и пъстротията на моден подиум, защото според интерпретацията на режисьора Алесандро Талеви действието се развиваше по време на модно ревю, а Виолета би трябвало да е манекенка, облечена в червени рокли. Познатите арии бяха изпълнени без грешка. Навремето, когато Даниел Орен дирижираше генералната репетиция, имаше безброй спирания и поправки. Тук всичко си течеше спокойно. Солистите успешно маркираха ролите си.

Гледахме втория състав и липсваше Хила Баджо, която щеше да пее ролята на Виолета на премиерата и присъствието на която винаги е ярко. Дори американският тенор в ролята на Алфред изглеждаше като преоблечен в модни дрехи хъшлак. А може би ефектът е търсен! Колеги, които са попаднали на репетицията за фоторепортери, твърдят, че италианският тенор Оресте Козиме, който пее в първия състав, е много красив и представителен.

След края на представлението открих, че публиката е разделена на две. Младите говореха само за костюмите. Тяхна художничка е Аня Ван Краг, известна датска моделиерка, бивш водещ дизайнер в Модна къща Dior. Не за пръв път операта и модата се съюзяват. Дизайнери на Valentino са правили костюми за Римската опера, Givenchy е сътрудничил с Парижката опера, а модна къща Com de Gerson е имала общ проект с Виенската опера. Постановката на „Травиата“ в Израелската опера е поддържана от модна къща Factory 54. Тяхната концепция е, че модата е културен оазис на висшето общество. Опитали са се да представят сцената-подиум като свят на авангардното изкуство, където се акцентира на човешката уязвимост и смъртност. Великолепието на костюмите показва напрежението между света на политиката и меценатството и този на изкуството. Най-силно това личеше на бала във второ действие.

По-възрастните зрители спореха доколко младият диригент на оркестъра на Израелската опера /Симфоничният оркестър на Ришон ле Цион/ Дан Етингер е повлиян от Сержу Челибидаке - известният конкурент на Херберт фон Караян. При Челибидаке, привърженик на уникалността на всяко представяне пред публика /и затова е ненавиждал записите, които му изглаждали като „музикални консерви“/, е много важен диалога с оркестрантите. В свое изказване за ролята на диригента Рикардо Мути твърди, че той е диктатор над оркестъра, но има и изключения и такова е Чилибидаке, който успява да увлече в своята кауза музикантите и те забравят всичко по време на концерта. Точно такава „магия“ се случи по време на генералната репетиция на „Травиата“ в Тел Авив, при това не само с инструменталистите, а и с хора под палката на Асаф Бенраф. Дали защото залата беше пълна основно с техни роднини и приятели или действително диригентите ги бяха увлекли, но чутото беше вълшебно. Възрастните зрителки си припомняха как са слушали Чeлибидаке в Букурещ, откъдето е родом, в Париж или Мюнхен, а също по време на двата му гастрола в Израел, когато е успял да накара прочутата със своя стил Израелска филхармония да звучи различно с типичните за него допълнителни забавяния на бавните части и стремителни забързвания – в бързите. Запазеният му знак е дирижиране със стърчащо кутре. А в Израел започват своя път двама диригенти, за които скоро ще се говори с уважение на световните сцени. Единият е Дан Етингер - на оперния оркестър, и другият – наследникът на Зубин Мета във Филхармонията Лави Шани, който направи празник заключителния концерт на този необикновен състав, всеки музикант от който би могъл да е солист. А публиката се наслади на необичайното звучене на оркестъра и на истинския танц на диригента, изразителността на чиито ръце могат да се сравнят с тези на Мая Плисецкая.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Запрянова, Кирил Кацаров и Росен Дончев (от ляво на дясно)

Художникът Росен Дончев и неговото творческо семейство се подготвят за изложба в Малта

Убеден съм, че бъдещето на изкуството ще се роди на границата на сегашните изкуства, думите са на един от нощните ни гости -  художникът Росен Дончев, на когото водещото международно списание за изкуство Art Market обръща специално внимание в последния си брой. И това е така, защото оригиналните сюжетни линии в картините му са препрели фолклорни..

публикувано на 28.05.25 в 10:13
Преди години млади художници от Кюстендил нарисуваха над 4 км гайтани по каменното корито на река Банщица през града.

Каменното корито на р. Банщица през Кюстендил става арт-пространство

Предложение за регламентиране на обособена зона за рисуване и представяне на графити изкуство и арт-изяви по каменното корито на река Банщица през Кюстендил e направил кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Така градът ще се сдобие с арт-спот, където всеки ще може, без никакви забрани, да демонстрира таланта си, мотивира се кметът. Кюстендил ще e..

публикувано на 27.05.25 в 10:09
Георги Митов

Какви са летни латино програми, които да очакваме през лятото?

На 2 юни в зала "България" ще се развихрят кралете на аржентинското танго Quinteto Astor Piazzolla. Носителите на две награди "Латино Грами" ще изнесат спектакли и на сцените на Летния театър във Варна и Античния театър в Пловдив.  За летния сезон у нас е предвидена фламенко програма, обединяваща елит от музиканти, певци и танцьори.  Това съобщи..

публикувано на 26.05.25 в 14:43
Вицепрезидентът Илияна Йотова и министърът на културата Мариан Бачев откриват Пролетния панаир на книгата.

Близо 100 са съпътстващите събития на Пролетния панаир на книгата

Пролетният панаир на книгата беше открит днес пред НДК. Над 140 издателства представят най-новите книги в 67 шатри.  Близо 100 ще са съпътстващите събития, премиери на книги и срещи с автори до неделя - 1 юни, когато е последния ден на панаира. Това разказа пред БНР Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на асоциация "Българска..

публикувано на 26.05.25 в 11:53

Започва Пролетният панаир на книгата

Пролетният панаир на книгата се открива днес. Щандовете на издателствата вече са разположени около Националния дворец на културата. Вицепрезидентът Илияна Йотова ще открие изложението, което по традиция събира на едно място издатели, автори, преводачи и читатели в сърцето на столицата. Организатор е асоциация "Българска книга". До първи юни..

публикувано на 26.05.25 в 08:04
Джафар Панахи

Триумф за иранската продукция "Обикновен инцидент" в Кан

Филмът "Обикновен инцидент" на иранския режисьор Джафар Панахи триумфира на 78-ото издание на кинофестивала в Кан, като спечели наградата "Златна палма", предаде АФП. Режисьорът успя да дойде в Кан за първи път от 15 години и лично получи отличието от председателя на журито - френската актриса Жулиет Бинош, и от Кейт Бланшет. В конкурсната..

публикувано на 25.05.25 в 08:58
Режисьорката на

Постановката "Без кръв" грабна три статуетки "Аскеер"

Актьорът Марин Янев и режисьорът Ивайло Христов получиха двете големи награди "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство. Три награди спечели драматизацията на Александър Секулов по едноименния роман на Алесандро Барико "Без кръв". За 34 пореден път на тържествена церемония в Театър Българска Армия бяха раздадени театралните..

публикувано на 25.05.25 в 08:23