Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Миналото трябва да ни помага да виждаме по-ясно бъдещето си"

Валентин Калинов: Българското общество напоследък се обединява основно по линия на страха

"Националното обединение може да бъде през ценности и проекти за бъдещето"

Валентин Калинов
Снимка: Alma mater TV

"Идеята за съединение, за обединение, за единение преследва европейската цивилизация и нашата култура столетия. Тя е определила профилът на европейската култура. Обикновено днес с думата съединение се спекулира. От политическите трибуни се говори как нацията е разединена, как съществуват фракции, които са насочени едни срещу други, и как това е нещо лошо, което трябва да се избягва. ... Забравя се, че в основата на политиката стои разделението. Плурализмът и демокрацията предполагат борби на гледни точки и разделения между определени политически субекти. Въпросът е, кога можем да използваме това разделение, за да произведем от него едно обединение, което ни се изплъзва на фона на това популистко и гръмогласно говорене за обединяване на нацията, което е фалшиво заравяне на томахавката и което ни приспива в едни илюзии, които ни карат да се сурваме надолу по пътя към бездната и към духовната и материалната корупция". 

Коментара направи пред БНР философът и психолог Валентин Калинов.

"Когато се изправим срещу думи-фантазми като обединение, единство и т.н., ние сме склонни да бягаме от настоящето си и тогава обръщаме поглед към миналото. Онова, към което трябва да гледаме, е нашето бъдеще и миналото трябва да ни помага да виждаме по-ясно бъдещето си, а не да обожествяваме миналото си с патриотарски пиетет, който ни отдалечава от него", подчерта той.  

Валентин Калинов беше категоричен, че не иска българското общество да бъде обединено, когато "тези обединения касаят шантажа на "Газпром", касаят скептицизма по отношение на ЕС и НАТО, скептицизма по отношение на ваксините":  

"Аз не искам такива обединения и те ме опасяват. Боя се от такива обединения на наплашени хора, зомбирани постоянно от телевизионните екрани или от социалните мрежи. Хора, които представляват една лесно манипулируема маса. Това обединение не може да бъде националното обединение. Националното обединение може да бъде през ценности, през проекти за бъдещето, но не може да бъде по линия на страха. За съжаление, българското общество напоследък се обединява основно по линия на страха".  

Интервюто на Георги Марков с Валентин Калинов в предаването ''12+3'' можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50