Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветан Цветански: Българският учител дава едно високо образователно ниво там, където то е желано

Цветан Цветански
Снимка: Стопкадър, ТВ Европа

До началото на учебната година остава само седмица. Със старта ѝ трябва да започне преодоляване на образователни дефицити, натрупани по време на пандемията. Дискутират се също темите за промяна в учебните планове и за ваканциите.  

Цветан Цветански от Центъра за образователни инициативи обясни в предаването „Нещо повече“, че не е правил точни измервания дали българските ученици учат по-малко от връстниците си в Европа, но със сигурност те са конкурентноспособни в рамките на висшите учебни заведения. „Адаптират се добре в западните университети, което говори, че те тук получават високо ниво на образование“.

Съществува обаче голям дисбаланс между учениците на високо образователно ниво и такива с много ниско, отчете той. „Липсва едно стабилно средно равнище. То обаче е въпрос и на отношение на обществото към образованието и на приемането му като ценност. Високото ниво се дължи и на фактори, които са извън училищната среда, включително на влиянието на семейната среда. Не може да се отрече, че българският учител дава едно високо образователно ниво там, където то е желано“.

Частните уроци не са феномен само в България, обясни експертът. „Например в Италия, за да учиш медицина, няма как да го направиш без частни уроци. Във Франция е по същия начин. Въпросът е дали допълнителните занимания компенсират знания, които трябва да бъдат получавани в рамките на самото училище. Ако входът към българските висши учебни заведения е единствено външното оценяване, няма да има нужда от частни уроци. Те са  свързани не с желанието на българския ученик да продължи образованието си в родните висши учебни заведения, а по други причини - като желание да получи повече знания по определени езици или по компютърни науки, които да му помогнат да се реализира навън“.

Цветански не е сигурен дали е възможно преодоляването на натрупаните образователни дефицити. „Трябва да се случат определени неща и да бъдат стартирани процеси. Имаше забавяне на големи проекти. Трябва да бъде завършена и квалификацията на преподавателите“.

Тази учебната година отново стартира в необичайна среда – разгара на предизборната кампания, напомни той. „Рискуваме темата за образованието да бъде по някакъв начин политизирана. Образователната среда няма нужда от това. Тя се нуждае от един спокоен и аналитичен прочит, при който да се прецени как да бъдат преодолявани дефицити. Трябва да бъде дефинирано разбирането за качествено образование“.

Има повишен интерес към учителската професия и подмладяване на преподавателските състави, категоричен е експертът.

Интервюто на Людмила Железова с Цветан Цветански в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Италианско икономическо издание предвижда стабилизиране на финансовата система у нас с приемането на еврото

Според италианското икономическо издание MilanoFinanza  с приемането на еврото пътят на България може да бъде подобен на този на Хърватия, като се стабилизира  финансовата система и се създадат нови икономически перспективи.   Изданието посочва още,  че  с приемането на еврото от България ще се намали излагането на международни рискове и ще се..

публикувано на 16.07.25 в 01:04

Гасят пожар в местността Балановски рид край Дупница

Гасят пожар в местността Балановски рид край Дупница, каза за БНР кметът на Общината Първан Дангов. На терена са два екипа на пожарната и десетина доброволци от близкото с. Баланово. Огънят е тръгнал след 16.00 ч. и е обхванал сухи треви и храсти, както и частни земеделски имоти. Към момента няма непосредствена опасност за сградите в..

публикувано на 15.07.25 в 21:25

Тръмп: Зеленски не трябва да атакува Москва

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че украинският президент Володимир Зеленски не трябва да атакува Москва и че руският президент Владимир Путин трябва да се съгласи на споразумение за прекратяване на огъня до 50-дневен срок, в противен случай ще влязат в сила тежки санкции. Коментарите му дойдоха, след като "Файненшъл таймс",..

публикувано на 15.07.25 в 20:57
Пресконференция на адмирал Джудзепе Каво Драгоне и адмирал Емил Ефтимов

Адмирал Ефтимов: Изцяло подкрепяме ангажимента за повишаване на разходите за отбрана до 5% от БВП

България изцяло подкрепя новия съюзнически ангажимент за повишаването на инвестициите в отбрана до 5% от брутния вътрешен продукт до 2035 г., обяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на полигона Ново село на съвместен брифинг с   председателя на Военния комитет на НАТО адмирал Джудзепе Каво Драгоне. Двамата инспектираха..

публикувано на 15.07.25 в 20:49

Готвят протест срещу фотоволтаиците върху земеделски земи и горски територии в Кюстендилско

Протест пред Общината-Кюстендил срещу изграждането на фотоволтаици е насрочен за сряда от 8 ч., става ясно от съобщение на организаторите  по социалните мрежи. Предвижда се и протестно шествие от центъра на града до вече изградената фотоволтаична централа върху над 1000 декара върху бивша земеделска земя между селата Коняво и Дворище...

публикувано на 15.07.25 в 20:22

Правната комисия в НС гласува по-високи глоби за шофиране след употреба на алкохол и наркотици

Правната комисия в НС гласува окончателно по-високи глоби за шофиране след употреба на алкохол и наркотици. Текстовете в Наказателния кодекс бяха предложени от Министерството на правосъдието на днешното заседание на комисията. Депутатите приеха при шофиране с алкохол в кръвта над 1,5 промила глобата за нарушителя да се увеличи от 1000..

публикувано на 15.07.25 в 20:13
Димитър Радев, управител на БНБ

Димитър Радев: Не трябва да се подценява възможността от по-нисък растеж в еврозоната

Управителят на БНБ Димитър Радев предупреди, че не трябва да се подценява възможността от по-нисък растеж в еврозоната. В интервю за испанското издание Econostream Радев коментира, че прогнозите се правят в условията на глобална несигурност и нарастващи геополитически напрежения. "Един от ключовите фактори е фискалната политика. С..

публикувано на 15.07.25 в 19:54