Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В ЕС засега няма единодушие за мерките, които ЕК предлага за тока и газа

Илюстрация: Алами/Ройтерс

В Европейския съюз засега няма единодушие за мерките, които предлага Еврокомисията за овладяване на галопиращите цени на тока и на природния газ, предаде Ройтерс.

Предложенията включват налагане на таван на цената на руския газ, доставян по тръбопроводи, както и такса върху свръхпечалбите на производителите на електроенергия, които не използват газ.

Това ще обсъждат утре на извънредно заседание министрите на енергетиката на 27-те. От тях не се очаква да излязат с окончателни решения, а от срещата им да стане ясно кои мерки биха били приемливи за всички страни членки.

Таванът върху цената на руския газ е приемлив за балтийските държави и такива, които не са зависими от Москва за доставките си от синьо гориво, посочва Ройтерс.

Белгия обаче е на позицията, че таван на цената само на руския газ би било политическо решение без реален ефект върху намаляване на разходите на потребителите. Някои източни страни членки пък се опасяват, че Русия ще отвърне с пълно спиране на доставките.

Те са намалели с близо 90 процента за една година и в момента се осъществяват основно по "Турски поток".

По предложението за използване на част от свръхпечалбите на производителите на ток за подпомагане на домакинствата и индустрията консенсус също няма.

"Файненшъл таймс" цитира тази сутрин полския премиер Матеуш Моравецки, който излиза с контрапредложение - вместо да се налагат такива такси, временно - за година или две - да се замрази схемата на Европейския съюз за търговия с вредни емисии. Така, посочва Моравецки, резултатът - помощта за енергийно затруднените - ще е по-бърза.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Велков

Андрей Велков: Апатията е най-големият ни враг. Ако сърдитите излязат и гласуват, резултатът ще е различен

Политологът и маркетолог Андрей Велков представи в предаването "Преди всички" най-новата си, пета книга - "Реквием за една държава" . Действието се развива в паралелна вселена, която прилича на нашата и е преплита политически трилър и социална сатира . "Дал съм пълен картбланш на въображението на читателите. Това е алтернативна история..

публикувано на 28.10.25 в 10:06

Надежда Цекулова: В България има един изключително активен и устойчив граждански сектор

Трудностите се променят, но не трябва да си позволяваме да губим кураж. Това заяви пред БНР Надежда Цекулова, Български хелзинкски комитет. Започна активната кампания по прием на  номинации за традиционните награди на комитета "Човек на годината". Могат да бъдат номинирани хора или организации. Това става чрез попълване на специален..

публикувано на 28.10.25 в 10:05

Данък "богатство" и прогресивно облагане – КТ "Подкрепа" с идеи за Бюджет 2026

КТ "Подкрепа" предлага промени в данъчната и осигурителната система във връзка с предстоящото обсъждане на проектобюджета за 2026 година. Сред тях са въвеждане на прогресивно облагане и необлагаем минимум за данъка върху доходите на физическите лица, увеличаване на данъка върху хазартните игри  от 15 на 25% и постепенно повишаване на максималния..

публикувано на 28.10.25 в 10:00

Избрана е фирма изпълнител за ремонта водохващането "Робовица"

Избрана е фирма изпълнител за ремонта водохващането "Робовица" на 1200 м. надморска височина в Рила. То захранва с вода трите села Смочево, Мурсалево и Слатино. То е изграждано преди 70 години и е силно амортизирано. Заради аварийно състояние на съоръжението трите населени места всяко лято са без вода, а миналата година беше..

публикувано на 28.10.25 в 09:57

Туристическият бизнес в Банско притеснен за лев-евро около Нова година

Туристическият бизнес в Банско има сериозни притеснения за начина на разплащане и отчитане на приходите в дните около Нова година. Бизнесът настоява за среща с експерти от ресорното министерство и Националната агенция за приходите.  Туристическият бранш е първият, който ще поеме тежестта при преминаването от лева в евро и то в дните, когато..

публикувано на 28.10.25 в 09:24
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Над 90% от хората у нас спестяват в имоти или банкови влогове

Над 90% от хората у нас спестяват в имоти или банкови влогове,  съобщи пред БНР Георги Вулджев, главен редактор на ЕКИП. Днес ще бъдат представени резултатите от социологическо проучване за нагласата и поведението на българите към спестяването. То е проведено от изследователски център "Тренд", по поръчка на Експертен клуб за икономика и..

публикувано на 28.10.25 в 08:50
Румяна Бъчварова

Румяна Бъчварова: Не знаем за какво са се разбрали ДПС-НН и ГЕРБ

Основният проблем в момента е липсата на каквато и да е прозрачност в договорките за управлението . Това мнение изрази пред БНР Румяна Бъчварова, социолог, бивш вътрешен министър и вицепремиер, както и бивш посланик в Израел. Не знаем за какво са се разбрали ДПС-НН и ГЕРБ , освен правителството да бъде подкрепяно, не знаем..

публикувано на 28.10.25 в 08:40