Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кончината на Елизабет II и украинската контраофанзива - акценти от седмицата по света

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Отминаващата седмица ще остане в световната история като седмицата, в която почина обичаната британска кралица Елизабет Втора. Обединеното кралство скърби за любимия монарх кралица и е в очакване на официалното встъпване в длъжност на наследника - крал Чарлз Трети.

В последната си официална поява, два дни преди да почине, Елизабет Втора одобри 15-и премиер - Лис Тръс, и я упълномощи да състави правителство. Третата жена министър-председател на Великобритания, след Маргарет Тачър и Тереза Мей, обяви амбициозен план, който има за цел да оттласне Острова от окото на бурята, причинена от енергийната криза.

Министрите на енергетиката от Европейския съюз се договориха да поискат от страните членки икономии на енергия. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен настоя за таван на цените на руския газ.  На вчерашната среща обаче така и не се стигна до единна позиция.

Междувременно руският президент Владимир Путин предупреди, че Москва ще спре да доставя природен газ и петрол на държави, които налагат таван на цените им.

Продължава контраофанзивата на Украйна за възвръщането на територии в южната и източната част на страната. Президентът Володимир Зеленски се похвали с военни успехи, а Москва ги определи като пропаганда.

В това време държавният секретар на САЩ - Антъни Блинкън, обяви нова военна помощ от 2 милиарда долара. Тя е предназначена за Украйна и за други 18 европейски страни, включително България, които, според Вашингтон, са изложени на потенциална заплаха от Русия.

Целия обзор на акцентите от събитията по света в изминалата седмица може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11