Електронните учебници и интерактивните платформи имат своето място в образованието, свидетелства Милена Константинова, ръководител екип „Електронни проекти” в едно от големите издателства.
За да обясни интереса към обучението с електронни ресурси Константинова дава статистика - 200 000 са регистрираните потребители в специализираната им платформа. Около 60 000 са учители, останалите са деца или техните родители.
Промени се отношението към електронния учебник, твърди Милена Константинова. По думите ѝ учителите са разбрали полезността и възможността да ги използват с технологичното покритие на училищата.
"Електронните учебници, с тяхната визуализация, в момента служат по-скоро за подкрепа на учителя в неговата работа."
МОН осигурява средства за електронно четими учебници, но само до 8- ми клас. Идеята преди години беше раниците на малките ученици да са по-леки.
"В никакъв случай тези електронни платформи и учебници не могат да заменят живия контакт с учителя и истинския, книжен вариант на учебника. Няма как да го изместят, както например телевизията не измести радиото", коментира Милена Константинова.
"Образованието върви в хибридна форма от учебни материали. В България нещата се случват вече. Разработваме от повече от 10 години електронни продукти. Като катализатор подейства тази пандемия и дистанционното обучение за дигитализацията."
Константинова е оптимист, че мишката няма да изяде книжката.
Филологът Светлана Савова дори отива по-далеч. Не само електронните варианти на учебниците, а самото влизане в допълнителните ресурси през платформите ще бъде обичайна практика за обучение.
"Доста платформи има одобрени от МОН. Те работят усилено в тази посока през последните две години. Дали защото им се наложи или защото се спазват някакви програми, които се опитват да адаптират. МОН в момента се опитва да направи портал – компилация от различни видове платформи, онлайн ресурси, учебни помагала. Всичко, което е в електронна среда, на едно място."
Савова e учител по български език и работи в българска интерактивна платформа за онлайн преподаване. Ясно прави разлика между интерактивното обучение в платформа и електронния учебник. Смята, че двете се допълват.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..