Електронните учебници и интерактивните платформи имат своето място в образованието, свидетелства Милена Константинова, ръководител екип „Електронни проекти” в едно от големите издателства.
За да обясни интереса към обучението с електронни ресурси Константинова дава статистика - 200 000 са регистрираните потребители в специализираната им платформа. Около 60 000 са учители, останалите са деца или техните родители.
Промени се отношението към електронния учебник, твърди Милена Константинова. По думите ѝ учителите са разбрали полезността и възможността да ги използват с технологичното покритие на училищата.
"Електронните учебници, с тяхната визуализация, в момента служат по-скоро за подкрепа на учителя в неговата работа."
МОН осигурява средства за електронно четими учебници, но само до 8- ми клас. Идеята преди години беше раниците на малките ученици да са по-леки.
"В никакъв случай тези електронни платформи и учебници не могат да заменят живия контакт с учителя и истинския, книжен вариант на учебника. Няма как да го изместят, както например телевизията не измести радиото", коментира Милена Константинова.
"Образованието върви в хибридна форма от учебни материали. В България нещата се случват вече. Разработваме от повече от 10 години електронни продукти. Като катализатор подейства тази пандемия и дистанционното обучение за дигитализацията."
Константинова е оптимист, че мишката няма да изяде книжката.
Филологът Светлана Савова дори отива по-далеч. Не само електронните варианти на учебниците, а самото влизане в допълнителните ресурси през платформите ще бъде обичайна практика за обучение.
"Доста платформи има одобрени от МОН. Те работят усилено в тази посока през последните две години. Дали защото им се наложи или защото се спазват някакви програми, които се опитват да адаптират. МОН в момента се опитва да направи портал – компилация от различни видове платформи, онлайн ресурси, учебни помагала. Всичко, което е в електронна среда, на едно място."
Савова e учител по български език и работи в българска интерактивна платформа за онлайн преподаване. Ясно прави разлика между интерактивното обучение в платформа и електронния учебник. Смята, че двете се допълват.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа . "Репертоарът е подбран заради една..
НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..
Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..
" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция. Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..
"Функцията на Фискалния съвет е да е куче-пазач на фискалната дисциплина и устойчивост на публичните финанси , с други думи казано - Фискалният съвет трябва да осведоми обществеността тогава, когато се наблюдават най-съществени рискове по отношение на дълга, дефицита и други подобни". Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт"..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..