Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Найден Тодоров и Софийската филхармония се впускат в нов вдъхновяващ сезон

Предстои им гостуване и в залата на Берлинската филхармония

Софийската филхармония с диригент Найден Тодоров
Снимка: СФ

Само преди дни, на 9 и 10 септември, Найден Тодоров дирижира Виенския симфоничен оркестър в Античния театър на родния му град Пловдив.

Найден Тодоров разказва за работата си с престижния състав, който за първи път гостува на българска сцена, за партньорството си с цигуларя Марио Хосен - солист в двете вечери в Концерта за цигулка и оркестър №1 от Николо Паганини и в «Песен» из «Българска сюита» от Панчо Владигеров. Говори и за усета на виенските оркестранти към музиката на Владигеров, която е присъствала в репертоара им през годините.

В качеството си на директор на Софийската филхармония Найден Тодоров представя новия полусезон на състава. Той започва на 15 септември с гостуването на двама много изявени български артисти, силно свързани с институцията – диригента Емил Табаков и цигуларя Светлин Русев.

В зала «България» от 19.00 ч. ще прозвучат Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски и Симфония №4 от Лудвиг ван Бетовен.

В месеците до Нова година програмата на Националния ни филхармоничен оркестър отново е впечатляваща - с изключителни солисти и диригенти, с интересни програми.

Сред българските музиканти на пулта ще застанат Георги Димитров, Константин Илиевски, Владимир Кираджиев, Любомир Денев-син, а сред чужденците – главният гост-диригент на Филхармонията Саша Гьотцел, Густав Кун, Урош Лайовиц.

Сред солистите ще видим пианистката проф. Милена Моллова, която подготвя премиерното изпълнение на Първия клавирен концерт от Стефан Драгостинов, цигуларката Лия Петрова, певиците Светлина Стоянова и Мария Радоева.

От големите имена сред чужденците отново ще дойдат Юлиан Рахлин, Даниел Хоуп, Елизабет Леонская, а за първи път ще се срещнем с пианиста Николай Лугански.

С голям интерес се очаква и първото гостуване у нас на тенора Роландо Виясон, който ще пристигне за оперна гала в предколедните дни - на 22 декември.

На Софийската филхармония предстоят и два важни концерта в чужбина. За първи път оркестърът ще се представи в голямата зала на Берлинската филхармония на 12 декември под диригентството на Найден Тодоров и със солист пианиста Людмил Ангелов. Заедно музикантите ще поднесат на берлинската публика Симфония №4 от Менделсон и българска творба – Третия клавирен концерт от Панчо Владигеров. С този концерт ще бъде отбелязана 60-годишнината от създаването на Българския културен институт в Берлин.

Преди това, в края на ноември Националният ни филхармоничен оркестър ще гостува в Загреб, отново воден от Найден Тодоров, а солист ще бъде цигуларят Веско Ешкенази, първи концертмайстор на Кралския Концертгебау оркестър – Амстердам.

От този сезон се възстановява работата на Филхармоничното общество, прекъсната заради пандемията от Ковид-19. То ще има нов председател - Милка Митева, добре позната като бивш дългогодишен директор на Националното музикално училище «Любомир Пипков» в София.

Първата сбирка е на 14 септември с гост Светлин Русев.

Чуйте детайли за събитията от Найден Тодоров в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поклонение пред оперната прима Стефка Евстатиева

Поклонението пред оперната прима Стефка Евстатиева ще се състои на 13-и ноември /четвъртък/ от 11 ч. в столичния храм “Свети Седмочисленици” . Същата сутрин от 10 до 10.30 ч. във фоайето на Софийската национална опера ще се състои кратка възпоменателна церемония в нейна памет в присъствието на най-близките на голямата изпълнителка. Ще бъде..

публикувано на 11.11.25 в 19:34

“Риголето“ с Амартувшин Енхбат – едно от големите събития на оперния сезон

Софийската национална опера чества 20-годишнината от премиерата на сцената на театъра на постановката на операта “Риголето“ от Верди на режисьора акад. Пламен Карталов . Едно честване, замислено великолепно и осъществено силно впечатляващо. На диригентския пулт в двата спектакъла – на 7-и и на 9-и ноември, трябваше да застане израелският..

публикувано на 11.11.25 в 19:12

“50-те оперни гласове на България” в луксозно двуезично издание на списание “Български артист“

Вече е на книжния пазар новият, специален брой на списание “Български артист“ ,  издание на българската оперна дива Соня Йончева , озаглавен “50-те оперни гласове на България“ , който беше представен по време на най-престижния световен конкурс за млади оперни певци “Опералия“ 2025. Първата отпечатана бройка беше подарена на легендарния..

публикувано на 11.11.25 в 18:43

"Остани до мен, татко" - фотографска изложба с кауза

Известни български бащи, сред които много актьори, заедно с техните дъщери подкрепят месеца на мъжкото здраве. Лицата са част от фотографската изложба "Остани до мен, татко", която ще бъде открита на 13 ноември в Народния театър "Иван Вазов". БНР е медиен партньор на инициативата. Предпоследният месец на годината традиционно е посветен на..

публикувано на 11.11.25 в 17:59

Каста дива представя “50-те оперни гласове на България“

В петото издание от 33-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20-21 ч.: - Ивайло Спасов - главен редактор на списание “Български артист“, издание на българската оперна дива Соня Йончева, представя специалния брой “50-те оперни гласове на България“ - Софийската национална опера..

обновено на 11.11.25 в 17:27

Владимир Зомбори и Владимир Михайлов ще премерят сили в “Тайната на музиката“

На 18-и ноември /вторник/ от 19.30 ч. в зала 1 на НДК ще бъде представен новият български мюзикъл “Тайната на музиката“. Авторът на либретото Александър Чобанов , създателката на текстовете на песните Михаела Филева , композиторът и диригент Любомир Денев син ни предлагат творба за силата на изкуството, приятелството, семейството и..

публикувано на 11.11.25 в 13:52
Фрагмент от плаката. Фотограф: Елена Спасова

Премиера на "Брадатата графиня" в Сатиричния театър

На 13 ноември, четвъртък, за първи път ще се играе "Брадатата графиня". Преводът и музикалното оформление на актьора Мартин Каров, а на сцената излизат още Албена Павлова, Боян Арсов, Лана Гекова и Кирил Бояджиев. Всеки от петимата актьори се превъплъщава в няколко роли. Носителката на "Икар" Ана Вълчанова този път ще видим в различна роля –..

публикувано на 10.11.25 в 18:00