Едно от нещата, с които човек запомня лятото на някоя определена година, са т.нар. поп хитовете и популярните вицове. Този летен сезон ни даде нещо средно, след като тийнейджърите в ТикТок откриха един позабравен български кючек от 2003, това възроди легендата за мистичния китарист Васко Жабата, за да завладее той целите Балкани.
Ако случайно не знаете за какво говорим, питайте някой, защото повече разяснения няма да има, нито пък сме направили още едно интервю с хората от орк. Камчия. Но Васко Жабата беше един от поводите да се поразмислим за музикалните връзки между Балканските страни. От често споделения фолклор през ромските оркестри до Дубиоза Колектив - общата балканска музика не престава да пълни зали и да озвучава сватби.
Според едно българско сдружение обаче тези музикални и културни връзки винаги могат да се подобряват, особено що се отнася до съвременна джаз, рок и алтернативна музика. Говорим си с Цветозар Цаков от „Balkans - Ways to Friendship“или „Пътища към приятелство на Балканите“.
Поводът е събуждането на сдружението от пандемичен сън, каквото ще представляват организираните от него концерти в Ловеч и София на сръбския джаз оркестър Jayus Jazz. Какво да очакваме от тези концерти, как се развива алтернативен културен обмен на Балканите и коя музика от съседните ни страни трябва да получава повече внимание?
„Jayus Jazz са идвали и преди по наша покана, но тогава бяха подгрявка на словенците от Divje Jеzero. Сега ще са в София на 29 септември в клуб Singles и в петък на 30 септември в Бар Крафт, Ловеч, което за мен ще огромно удоволствие (б.р. – Цецо е ловчанлия)“.
В Ловеч събитието ще включва и поезия - представяне на българския превод на книгата "Драскотини" на босненския поет Драшко Сикимич.
Ако не сте чували за Jayus Jazz или Divje Jezero, не се съдете прекалено строго. Идеята на Balkans WTF е именно да създават културен обмен чрез популяризация на по-непознати имена, предимно от джаз и рок сцената. Когато обаче си пуснете музиката на такива групи, разбирате, че „по-малко популярни“ не е съотносимо към качеството на изпълнението, което стъпва на огромните традиции на страните от бивша Югославия, съвсем несвързани с турбофолка. Заради това и концертите на сдружението са кеф за ценители с музиката на множество такива групи, които си свирят из Балканите.
Цветозар Цаков избухва с тениска на Chromatic Point - "македонските Dream Theater"
„Много трудно се разбива стереотипът, и това беше една от причините да създадем сдружението, като чуеш „балканска музика“ да разбираш фолклор или турбофолк, чалга. Даже са ме питали дали въобще има рок в Сърбия – абсурден въпрос, но факт. Насадено ни е това отъждествяване.“
Целият разговор с Цветозар Цаков за Balkans WTF и предстоящите концерти на „нишовите“ (защото са от Ниш) Jayus Jazz чуйте в звуковия файл:
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..