Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Максим Ешкенази - диригент в полет

Диригентът участва в няколко различни проекта през септември

2
Максим Ешкенази
Снимка: Личен архив

Диригентът Максим Ешкенази е приключенец по душа. Изкушен е от пилотирането, но голямата му любов си остава музиката.

Вихреното творческо лято, което го отведе в много български градове - с турнето на поп певицата Михаела Филева, с лятната академия "Роза" в Шипка и Казанлък, както и начело на гостуването на Класик ФМ радио във Варна, където беше открит Европейският музикален фестивал, сега се влива стремглаво в не по-малко вихрената есен: Максим Ешкенази ще участва в концерт на Михаела Филева и Оркестъра на Русенската опера с филмова музика от Америка и България на езерото в столичния квартал "Дружба" на 16 септември от 20 часа, в събота, 17 септември - в празничен концерт с "Глория" от Вивалди в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски", в неделя преди обед същата програма ще прозвучи и пред пловдивската публика, а вечерта в Парк-театъра в Борисовата градина отново ще бъде представен спектакълът "Вивалди завинаги" със Симфониета Враца под негово диригентство.  

Няколко дни ни делят от светлия християнски празник „Вяра, Надежда и Любов“, когато именити български музиканти ще отбележат Деня на София със специален концерт под надслов „София, празнувай с класика!“. На 17 септември от 19:30 ч. в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ Максим Ешкенази ще дирижира Оркестъра на Класик ФМ радио със солистки Таня Угринова и Гергана Николаева и с участието на Софийския камерен хор "Васил Арнаудов" с диригент Теодора Павлович. Те ще подадат ръка и за дебюта на две даровити деца в първите им стъпки на голямата сцена – Богомила Кръстева (на 9 години) и Владимир Илисавский (на 11).

Чуйте повече за тези събития в интервюто с Максим Ешкенази в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

София Арт Институт организира Хорова академия за деца и възрастни

София Арт Институт е организация, която дава равен достъп до изкуство на всеки. Наред с много други проекти, екипът, воден от пианистката Венета Нейнска, стартира организирането на Хорова академия, в която ще могат да участват ентусиасти от различни възрасти.  Под артистичното ръководство на Яна Делирадева и Валентина Георгиева, Хоровата академия ще..

публикувано на 27.11.25 в 19:49

Шуменци почитат диригента Станислав Ушев с барелеф

На 24 ноември с официално откриване на барелеф и концерт под надслов „Паметта дирижира времето“ Община Шумен, Симфониета Шумен, гост-солистката Пламена Мангова и диригентът Славил Димитров отдадоха почит към паметта на маестро Станислав Ушев.  Барелефът вече е поставен на източния вход на Община Шумен, а негови автори са скулпторът Бехчет Данаджъ..

публикувано на 27.11.25 в 19:12
Андре Букурещлиев (1925-1997)

Тридневен фестивал отбелязва вековния юбилей на Андре Букурещлиев

На 28 ноември в залата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София ще бъде открит фестивал за съвременна музика, посветен на 100-годишнината от рождението на композитора Андре Букурещлиев - едно от ярките имена във френския авангард през втората половина на ХХ в. Ще бъдат почетени и други забележителни юбиляри - Лучано Берио и..

публикувано на 27.11.25 в 17:28

Музикалният театър кани на "Кабаре"

Националният музикален театър "Стефан Македонски" кани публиката утре на "Кабаре". Спектакълът ще се играе също на 29 и 30 ноември, както и на 2 декември. Това е гротесков спектакъл за едно общество, което се смее, пее и позира, докато светът навън се плъзга към авторитаризъм. " Живеем в глобална версия на този морален парадокс –..

публикувано на 27.11.25 в 12:39
От днес в Големия салон на сатиричния театър

Калин Сърменов: "Примадони" носи чиста форма на забавление, усмивка и любов

Тази вечер, 27.11, в Сатиричния театър ще се състои предпремиерата на постановката "Примадони", режисирана от директора на трупата Калин Сърменов.  "Едно от нещата, които страшно много ми харесаха в този текст, е неговата липса на претенциозност. Това е един откровен текст, който носи след себе си чиста форма на забавление, усмивка и любов..

публикувано на 27.11.25 в 10:45
Пенка Коева и Алексей Милковски в „Тоска“

Спомени за баса Алексей Милковски

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме един певец с необикновена съдба, работил основно в оперните театри в Русе, Пловдив и София - баса Алексей Милковски. На 26 ноември се навършват 100 г. от рождението му. Алексей Милковски е потомък на знатна фамилия, чиито корени са във Волжка България.  Роден е в..

публикувано на 26.11.25 в 15:37

Духовна музика от България и света в концерта на Смесения хор на БНР

В сряда, 26 ноември, в Първо студио ще се представи Смесеният хор на на БНР, ръководен от диригентката Любомира Александрова.  Началото на концерта е в 19:00 часа, а програмата е особено интригуваща: Ще прозвучат духовни произведения от Ценко Минкин, Золтан Кодай и Ленард Бърнстейн. "Избрали сме три контрастни произведения, като едното от тях..

публикувано на 26.11.25 в 15:08