Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Броят на украинчетата в български училища се запазва

Много от украинските деца у нас остават на онлайн обучение

Основен проблем е голямото разминаване между учебния материал

Снимка: БГНЕС

Броят на украинските деца в българските училища остава относително същият. За много от украинчетата у нас онлайн обучението по тяхната система е по-удобният вариант.

Това обясни в интервю за БНР Преслава Байчева, специалист "Дигитален маркетинг" в prepodavame.bg, учител по литература в гимназиален курс в София.

Основен проблем е голямото разминаване между учебния материал в различните учебни години на двете образователни системи, посочи тя.

В училище всяко дете от Украйна получава допълнителни часове по български език, допълни Байчева.

"Езикът ще наваксаме по-бързо, а социализацията зависи изцяло от атмосферата в класа. Българските учители могат да се справят с това приобщаване."

От своя преподавателски опит Преслава Байчева сподели, че когато учениците насреща си имат човек, който ги разбира, учебният материал не е проблем. По думите ѝ проблемът идва, когато информацията не се поднася по начина, по който съвременните деца учат.

"Понякога работим с мисъл какво е било в нашето детство. Все още виждам колеги, които работят по същия начин. Дискусията е водеща. Подлагаме на съмнение всяко твърдение, защото трябва да се научат на критично мислене. На тях това им харесва, защото те са свикнали за "Под игото" и за Вазов да се говори по начин, който не предполага друга гледна точка. Има една гледна точка, която е правилната. Ако ние се опитваме да наложим литературната критика отпреди 40 години и начина, по който се е чел Вазов тогава, означава той да загуби смисъла си за съвременния човек. Той трябва да продължи да живее, просто по нов начин", коментира преподавателят в предаването "Преди всички".

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МС предлага по-строги правила и наказания за използването на дронове

Правителството предлага по-строги правила за използването на дронове, както и механизми за противодействие на нарушителите. Това предвиждат промени в Закона за гражданското въздухоплаване, които забраняват използването на безпилотни летателни апарати без разрешение в зони с ограничения или забрани, включително в охраняемите граници на..

публикувано на 09.04.25 в 15:12

Отслужиха панихида за загиналите от атентата в столичния храм "Св. Неделя“

Велбъждският епископ Исаак отслужи панихида за загиналите от атентата в столичния храм "Св. Неделя". На 16 април в деня на Велика сряда се навършват 100 години от кървавото събитие. По този повод след службата в Богословския университет на Софийския университет се проведе академична сесия, посветена на историческите събития, съпътстващи атентата...

публикувано на 09.04.25 в 15:11

Държавата увеличава акционерното си участие в "Терем холдинг“

Държавата увеличава акционерното си участие в капитала на дружеството "Терем холдинг“ - София. За целта Министерството на отбраната ще получи малко над 17 милиона и 600 хиляди лева.  Средствата са за ремонт на производствената база на "Терем-Ивайло“ във Велико Търново и за разширяване на ИТ инфраструктурата на дружествата, за да отговарят на..

публикувано на 09.04.25 в 15:07
Методи Андреев

Методи Андреев: Спряна е процедурата по избор на нов състав на Комисията по досиетата

Спряна е процедурата по избор на нов състав на Комисията по досиетата , но не знам защо. Вероятно ще има ново номиниране за нови кандидати.  Това каза пред БНР Методи Андреев, бивш председател на Комисията по досиетата. "Може да са си казали, че са прави хората, които казват, че тези, които ги предлагаме, че не стават за тази работа. Това е..

публикувано на 09.04.25 в 15:02

1200 украинци живеят в Добрич и получават подкрепа от БЧК

Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период.  Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят там, да намерят работа и места в училищата,..

публикувано на 09.04.25 в 15:01

В Ловеч откриха паметна плоча по повод 100 години Седмица на гората

В ловешкия парк "Баш бунар“ беше открита паметна плоча по повод 100 години Седмица на гората. На празнична церемония в парка Северозападното държавно горско предприятие награди заслужили настоящи и бивши горски служители и лесовъди. Паркът "Баш бунар“ е създаден преди повече от 120 години от лесовъда Никола Василев и е любимо място за разходка...

публикувано на 09.04.25 в 14:54
Майкъл Макграт

Еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт призова за повече съдии, избрани от съдии, във ВСС

"Трябва да се увеличи квотата на съдии, избрани от други съдии, във Висшия съдебен съвет, за се приближите към европейските стандарти за неговата независимост" - това казва в интервю за БНР еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт, който беше на кратка визита в София в понеделник. Като въпрос от ключово значение за отблокиране на втория..

публикувано на 09.04.25 в 14:54