За първи път Великобритания отпечатва банкнота с лика на Нейно Величество през 1960-а година, много след като други държави - например Канада, вече са го направили.
Ликът на кралицата е върху паричните знаци на повече от 30 държави извън Обединеното кралство. На много места по света обаче този образ изчезва от банкнотите и бива заменен с местни символи. Такъв е случаят в Ямайка.
Мнозина експерти са убедени, че Крал Чарлз III никога няма да се появи върху банкнота или монета в някоя от тези държави, защото там имат какво да кажат по темата с колониализма.
"От една страна, когато детството ти минава в Обединеното кралство, ти се казва, че кралското семейство е върхът на висшето общество и че трябва да проявяваш уважение и толерантност към всичко, което е свързано с короната. Като дете на мигрантско семейство, което живее в Обединеното кралство, живееш с усещането, че монархията наистина обединява. От друга страна, знаеш малко от собствения си опит и от това, което се учи в училище, че има и тъмна страна, свързана с колониализма", коментира Зайн Ашър, британски журналист от нигерийски произход.
"Британската империя е била част от най-големия експеримент, свързан с колониализма, който светът някога е виждал. И когато помислим за него, няма как да не признаем, че това е изключително грозен бизнес. Всъщност, брутален, защото реално се състои в принуда със сила срещу хора. Израснала съм с истории за цели села в Нигерия, които са били изпепелени, с което са заличени много доказателства. Именно тогава много хора са изгубили живота си. Що се отнася до кралица Елизабет II, която се качва на трона през 1952-ра година, общото разбиране е, че това е по-скоро период на упадък за Британската империя. Тя не е предприела определени действия, които е можела. Ето защо, когато говорим за хората от колониите, чиито разбирания се лутат между кралицата и монархията, трябва да направим това разграничение. Разбира се, не мога да обобщя за всички, защото много хора от колониите живеят в Обединеното кралство."
Едни от най-добрите експерти по паричните знаци с британски монарси се оказват в Австралия, където кралицата ни гледа от банкнотата от пет долара и от шест вида монети. Вече бяха дадени сигнали, че най-вероятно при новите емисии банкноти на нейно място ще бъдат поставени изображенията на местни исторически личности. Догодина няма да бъдат отпечатвани 5-доларови банкноти от вече съществуващите с лика на кралицата, потвърдиха австралийските власти. Експертът по монетосечене Андрю Крелин не се наема да коментира решението на правителството, но обяснява каква е традицията, която със сигурност ще бъде спазена в Обединеното кралство.
"Британското кралско семейство има традиция да променя посоката на портрета на монарха, когато той се смени. Очаква се това да се случи и когато крал Чарлз III се появи на банкнотите."
За разлика от Елизабет, Чарлз III ще гледа наляво, защото:
"Има множество възгледи по този въпрос и един от тях е, че по този начин е по-лесно да се прави разлика между настоящия монарх и неговия предшественик. Има само едно изключение и то е при крал Едуард VIII, който, както знаете, в крайна сметка абдикира. Неговият портрет е трябвало да бъде ориентиран надясно, тъй като портретът на Джордж IV е гледал наляво. Това може би е бил малък бунт или просто суета, защото част от косата му е била сресана наляво и той е смятал, че това е по-добрата му страна", изтъква Майкъл Теофилис от Австралийския католически университет, според когото тепърва предстои много работа върху самото изображение на новия крал.
Принципът е, че много дизайнери работят върху различни изображения и на банкнотите, и на монетите, а след това се прави анализ от специалистите от Британския кралски монетен двор за това кое е най-подходящото изображение.
"Както знаем, изключително много може да се каже чрез изображението. На толкова малко място, колкото е една монета, нямате много възможност да се обяснявате с думи", допълва Теофилис.
Експертите са категорични, че новите банкноти и монети няма да заменят тези в обращение мигновено, а процесът ще отнеме години. За много държави една епоха си е отишла заедно с кралица Елизабет II, но новата ще настъпи не само с нов монарх в Лондон, а и с нов подход в монетосеченето и отпечатването на банкноти.
Историята на една империя, разказана през паричните символи разказва Марта Младенова в предаването "Хоризонт до обед".
Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..
Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив. Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума. Първите реставрационно-консервационни дейности там..
Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата. Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а..
В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..
Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" . "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..
100 годишнината от смъртта на световно известния писател Франц Кафка се отбелязва в три големи библиотеки в света които разполагат с части от архивите му. В Оксфорд и в Германия изложбите бяха открити на шести юни – датата, на която е починал. В националната библиотека на Израел тя се открива чак сега заради войната. На пресконференция..
Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора . Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни. Тази есен е бил..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Общините останаха островчето на стабилност в държавата . Това мнение изрази пред БНР Донка Михайлова, заместник-председател на НСОРБ. В..