Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът „Ало Космос! Говори България" приближи науката към учениците

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През извънземните места на планетата Земя до това как да стигнеш до Космоса и отвъд. И тази година космическият фестивал „Ало Космос! Говори България" приближи науката към учениците.

"В тази станция се прави пълна симулация като смените са в порядъка на 8 месеца - пълна симулация на живот, изолиране. Когато се излиза, се излиза със специална екипировка едно към едно както би изглеждал живота на една такава станция. Единственото, което не може да се направи едно към едно е гравитационния натиск, но всичко друго по отношение на техника и условия на живот се доближава и най-важното придобива облика, който е по склоновете на вулкана. Много наподобява марсианският пейзаж".

Професор Христо Пимпирев - българският учен и полярен изследовател - припомня, че Антарктида е най-близкото място на Земята до Космоса.

"Тук се постига най-голямата изолация на човешкото общество, което трябва да живее няколко месеца преди да стигне до Червената планета. Температурите са изключително близки до тези на Марс. Всички очакваме с голямо нетърпение полетът на ракетата Артемис - погледът на НАСА обърнат към Луната, защото с поставянето на една космическа станция на Луната ще се улеснят междупланетните полети. Там, където нямаме атмосфера, ще могат много по-лесно космическите кораби да достигат до Марс, Венера. Мястото, където би трябвало да бъде тази космическа станция на Южният полюс на Луната в околностите на кратера Шакалтън, като даже се предполага, че там също би могло да има лед, което е една от най-важните съставки да функционира една такава база - това е водата".

„За да си космонавт, образованието е важно, но да си човек, е на първо място“, казва Татяна Иванова. Момичето от години се стреми да стане първата българска жена космонавт.

"Да променим мисленето на сраната ни, да сме една крачка до това България да стане пълноправен член на Европейската  космическа агенция, което ще помогне на български учени да работят на високопоставени и добре платени позиции". 

Астронавтката Ана Фишер отговори на серия от въпроси на български деца. Може ли водата от астероидите да се използва от хората, защо биологичните експерименти са важни в космоса, как знаем кога е нощ и кога е ден, има ли болести, които не могат да се лекуват на Земята, но могат да се повлияят в Космоса. Ана Фишер отговори - че преди да отидем на Марс, трябва да изясним как хората реагират на радиацията и как трябва да бъдат предпазени от нея. Според нея в Космоса трябва да отидат хората с най-добрите умения.  

"Убедена съм, че ще стигнем до Марс и ще построим база там. А качествата на хората не се делят на мъжки и женски. Важно е желаещите да станат астронавти да са сигурни в своите желания. Военното обучение на пилоти е едно от най-подходящите за астронавти. То дава лидерски умения. Но друга възможност е да си астронавт учен в мисии, за което трябва младите хора да се насочат към академична кариера в някоя от природо-математическите или инженерните науки. Няма значение от коя наука идваш, но е важно да си много добър, защото конкуренцията в процедурата по подбор е много голяма. Младите хора трябва да учат и езици - руски, китайски. Последният вариант да полетиш в Космоса е да станеш предприемач и да си построиш собствена совалка и да излетиш. Преди аз самата никога не бих повярвала, че това ще е възможно".

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Агенцията за борба с градушките е готова за капризите на времето

Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак.  Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..

публикувано на 15.04.25 в 15:01
Александър Попов

Онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости

Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..

публикувано на 15.04.25 в 14:44

Фотографите Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в София

Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров   подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “.  " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..

публикувано на 15.04.25 в 12:37

Българин влиза в Управителния орган на Паневропейската организация на танцовите фестивали

Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..

публикувано на 15.04.25 в 10:24
Лидия Енчева

На корта в Силистра Лидия Енчева прави първите си стъпки в тениса

Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в  Кипър. Любовта ѝ   към тениса започва..

публикувано на 14.04.25 в 14:53
Иван Драгошинов

Иван Драгошинов: За по-голяма сигурност в планината инсталирайте специално приложение на ПСС

В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител.  Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..

публикувано на 14.04.25 в 11:49

Благотворителната изложба "Изкуство с мисия" е в подкрепа на деца със специални потребности

На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..

публикувано на 13.04.25 в 06:27