Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В Украйна видяхме една много слаба армия на Русия"

Проф. Румен Кънчев: Ако няма ядрена ескалация, Русия ще загуби войната

"Централният стратегически въпрос за Запада е дали Русия да бъде оставена в лапите на Пекин"

Проф. Румен Кънчев
Снимка: БГНЕС

"Централният стратегически въпрос за Запада, САЩ и НАТО не е Украйна. След безнаказаната и незаконна по международното право анексация на Крим, централният въпрос е геостратегическото позициониране на Русия след този конфликт. Русия е силно изостанала в икономическо и технологично отношение и затова проблем на западните демокрации е дали тя да бъде оставена в лапите на Пекин, което Путин се опитва да направи, или той да намери достойнство, чест и кураж, за да прекрати по някакъв начин тази операция и Русия да запази лицето си на една световна сила".

Това каза пред БНР проф. Румен Кънчев, експерт по международни отношения, бивш заместник-министър на отбраната.

По думите му Русия не може да бъде икономически стабилна в следващите 30 години:

"Може да възстанови донякъде армията си, въпреки че в тази кампания в Украйна ние видяхме една много слаба армия, която започна да отстъпва на украинската армия".

Проф. Румен Кънчев припомни, че след разпадането на СССР Украйна е притежавала 4000 ядрени бойни глави (до Меморандума от Будапеща) и с този потенциал е била третата ядрена сила в света - след САЩ и Русия. 

"Въпросът дали трябва да се премине границата на използване на ядреното оръжие. Дори и най-малкият знак за това ще означава ядрена ескалация на конфликта и преминаване в съвсем други параметри. От локален - между Русия и Украйна - ще се трансформира в европейски - с участието на НАТО. Дано Русия да има добро разузнаване и да не допусне политическото ръководство за пореден път да сгреши. Защото, благодарение на погрешни оценки, се стигна до тази тежка стратегическа грешка, която направи Путин, вкарвайки Русия в блатото на една война, която, ако няма ядрена ескалация, Русия със сигурност ще загуби", коментира експертът по международни отношения. 

Прогнозата на бившия заместник-министър на отбраната за развитието на войната в Украйна е:

"До месец и половина, т.е. малко преди началото на зимата, армията на Украйна ще нанесе още едно поражение и ще направи втора офанзива. Зимата е удобен период и за двете страни - Русия трябва да подготви отново кампанията си, ако реши да остане в тази игра, а Украйна ще има време да получи нови ново високоточно оръжие от НАТО и САЩ, за да подготви отново армията си, за да проведе след зимната пауза по-мащабни и настъпателни действия, така че да започне да отвоюва териториите, завладени от руската инвазия". 

Интервюто на Людмила Железова с проф. Румен Кънчев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС прие на първо четене промени в Закона за енергетиката

Комисията за енергийно и водно регулиране ще има право да утвърждава минималния размер на планираните разходи на ЕРП-тата за ремонти на електропреносната мрежа и да упражнява контрол върху изпълнението, реши Народното събрание с приети на първо четене промени в Закона за енергетиката.  Енергийният регулатор ще може да изисква от ЕРП-тата да..

публикувано на 23.07.25 в 18:15

Медиците са готови на последващи действия, ако НС не изпълни исканията им

Професионалистите по здравни грижи са готови на последващи действия, ако парламентът не изпълни исканията им за начална заплата в размер на 150 процента от средната за страната. В позиция до медиите от съсловната им организация се обявяват против идеята на управляващите това заплащане да се договаря между синдикати и работодатели. Здравната..

публикувано на 23.07.25 в 17:51
Камиони на Египетския Червен полумесец с хуманитарна помощ влизат от Египет в ивицата Газа през граничния пункт

Израел: В Газа има 950 камиона с помощи

Повече от 100 хуманитарни организации и правозащитни групи предупредиха, че в Ивицата Газа има "масов глад".  Повече от два милиона души изпитват остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост след 21 месеца на конфликт.  Сред подписалите изявлението са "Лекари без граници", Световният фонд "Спасете децата" и "Оксфам". Общо над..

публикувано на 23.07.25 в 17:41

ЦИК предложи на президента да насрочи нови общински избори в Пазарджик

Централната избирателна комисия изпрати до президента Румен Радев предложение да издаде указ за насрочване на нов избор за общински съветници в община Пазарджик. До новия избор се стигна след окончателното решение на Върховният административен съд да потвърди решението на Административния съд в Пазарджик, който обяви за недействителен изборът..

публикувано на 23.07.25 в 17:11

Парламентът осъди с декларация руската агресия в Украйна

С декларация мнозинството в българския парламент осъди руската агресия в Украйна. Проектът беше внесен от ПП-ДБ и беше подкрепен от ГЕРБ-СДС и ДПС - Ново начало с общо 112 гласа "за". В декларацията се посочва, че България се солидаризира с Европейския парламент и потвърждава определението на Руската федерация като държава, подкрепяща..

публикувано на 23.07.25 в 17:05

Съдът в Благоевград касира частично вота за общински съветници в Сандански

Административният съд в Благоевград касира частично изборите за общински съветници в Сандански. Това е второто оспорване на резултатите от местния вот през 2023 година. С решението си от днес Административният съд в Благоевград касира резултатите от частичните избори за Общински съвет, провели се на 23 февруари, но само по отношение на..

публикувано на 23.07.25 в 16:54

Започна изографисването на катедралния храм "Св. Висарион Смоленски" в Смолян

В Смолян започна изографисването на катедралния храм "Свети Висарион Смоленски". На място работи екипът на проф. д-р Владимир Аврамов, заместник-декан на катедра "Стенопис" към Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", който е и автор на проекта. Повече от 20 години след освещаването на катедралния храм започна неговото..

публикувано на 23.07.25 в 16:34